CIB bannerCIB bannerHirdetés

Felmondási idő szabályai 2025-ben – Mire figyelj munkavállalóként?

2025.05.11. Szerző: Horák Árpád Utoljára módosítva: 2025. május 11. 11:46

A felmondási idő 2025-ben is kulcsfontosságú eleme a munkaviszony megszüntetésének. A cikk bemutatja, milyen szabályok vonatkoznak a munkavállalóra, mennyi időt kell ledolgozni, és mire kell figyelni, ha felmondásra kerül sor.

Mi az a felmondási idő?

A felmondási idő az az időszak, amely a felmondás közlése és a munkaviszony tényleges megszűnése között telik el. Ezt az időtartamot törvény határozza meg, és célja, hogy mind a munkáltató, mind a munkavállaló számára biztosítson egy átmeneti időszakot az elváláshoz való felkészülésre.

2025-ben a Munka Törvénykönyve változatlanul tartalmazza a felmondási időre vonatkozó szabályokat, azonban bizonyos gyakorlatok és jogértelmezések frissítésre kerültek, amelyeket érdemes ismerni.

Mennyi a felmondási idő 2025-ben?

A törvényes felmondási idő munkavállalói felmondás esetén alapesetben 30 nap. Ez az az időszak, amely alatt a munkavállaló köteles munkát végezni a felmondás után, kivéve, ha a felek ettől eltérően állapodnak meg.

Munkáltatói felmondás esetén:

  • Szintén 30 nap az alapfelmondási idő.
  • Ez azonban meghosszabbodik a munkaviszonyban töltött évek számától függően:
    • 3 év után +5 nap
    • 5 év után +15 nap
    • 8 év után +20 nap
    • 10 év után +25 nap
    • 15 év után +30 nap
    • 18 év után +40 nap
    • 20 év után +60 nap

A meghosszabbított felmondási idő csak a munkáltató által közölt felmondás esetén alkalmazandó.

Mikor nem kell ledolgozni a felmondási időt?

A munkavállaló és a munkáltató megegyezhetnek abban, hogy a munkavállalónak nem kell ledolgoznia a teljes vagy részleges felmondási időt. Ebben az esetben a munkaviszony a közösen meghatározott időpontban szűnik meg.

Emellett, ha a munkáltató mond fel, akkor a felmondási idő felére a munkavállalót fel kell menteni a munkavégzési kötelezettség alól, azaz a dolgozó már nem köteles dolgozni, de bért kap erre az időszakra is.

Hogyan történik a felmondás 2025-ben?

A felmondást minden esetben írásban kell közölni, akár a munkáltató, akár a munkavállaló kezdeményezi. A szóbeli bejelentés nem érvényes, még akkor sem, ha azt a másik fél tudomásul veszi.

Munkavállalói felmondásnál:

  • Nem szükséges indokolni a döntést.
  • Az írásbeli dokumentumot át lehet adni személyesen vagy elektronikus formában is, például e-mailben, ha az megfelelően azonosítható (aláírt dokumentum csatolva).

Munkáltatói felmondásnál:

  • Kötelező az indoklás, amelynek valósnak és okszerűnek kell lennie.
  • Az indoklás lehet például: létszámleépítés, munkavállalói teljesítmény hiánya, bizalomvesztés stb.

Felmondás próbaidő alatt

A próbaidő alatti felmondás azonnali hatályú, tehát nem szükséges felmondási időt biztosítani. Ebben az időszakban bármelyik fél, indokolás nélkül megszüntetheti a munkaviszonyt.

Fontos tudni, hogy a próbaidő is csak akkor érvényes, ha azt írásban rögzítették a munkaszerződésben.

Végkielégítés kérdése 2025-ben

Felmondás esetén sok munkavállaló joggal kérdezi: jár-e végkielégítés?

Ez csak munkáltatói felmondás esetén lehetséges, és akkor, ha a dolgozó legalább 3 éve áll munkaviszonyban, valamint nem a munkavállaló hibájából történt a felmondás (pl. nem fegyelmi okból).

A végkielégítés mértéke a ledolgozott évek számától függ:

  • 3–5 év: 1 havi bér
  • 5–10 év: 2 havi bér
  • 10–15 év: 3 havi bér
  • 15–20 év: 4 havi bér
  • 20–25 év: 5 havi bér
  • 25 év felett: 6 havi bér

Mire figyelj munkavállalóként?

1. Készülj fel a felmondásra

Érdemes előre átgondolni az időzítést, különösen, ha másik állást keresel. A felmondási idő alatt is lehet új munkahely után nézni, de a diszkréció mindig fontos.

2. Dokumentálj mindent írásban

Az írásos nyom rögzíti a jognyilatkozatokat, és későbbi viták esetén bizonyítékként szolgálhat.

3. Tudd, mi jár neked

A munkaviszony megszűnésekor több dologra is jogosult lehetsz: ki nem vett szabadság pénzbeli megváltása, végkielégítés, munkaügyi papírok, TB igazolások.

4. Kérj írásos igazolásokat

A kilépő papírok, munkáltatói igazolás és bérpapírok fontosak a jövőbeli munkaviszony vagy munkanélküli ellátás szempontjából.

5. Tiszteld a korrekt távozás elvét

Bár a jog ad lehetőséget a gyors távozásra, mindig szerencsésebb kulturáltan elválni – ez a jövőbeli ajánlásokra is hatással lehet.

Összefoglalás

A felmondási idő 2025-ben is szabályozott keretek között működik, és mind a munkavállalóknak, mind a munkáltatóknak figyelembe kell venniük a törvényi előírásokat. Munkavállalóként a legfontosabb, hogy ismerd a jogaidat, dokumentálj mindent, és ha szükséges, kérj jogi tanácsot. A tudatos felmondás segít abban, hogy az új fejezet tisztán kezdődjön a szakmai életedben.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Provident ujProvident ujHirdetés

Ajánlott hitelek

Super Plus Személyi Kölcsön

THM: 10,6%

Futamidő: 12 - 84 hó

Hitelösszeg: 8.000.000 - 10.000.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön

THM: 10,39% - 11,73%

Futamidő: 12 - 96 hó

Hitelösszeg: 300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

eHitel Expressz

THM: 12,87%

Futamidő: 6 hó

Hitelösszeg: 450.000 Ft

Promóció

Legfrissebb pénzügyi cikkek

Érdekes és fontos hírek a pénzügyek világából.

2025-06-24

Szeretnél saját lakást? – 5 pénzügyi lépés, amit már most megtehetsz

Saját lakást szeretnél, de nem tudod, hol kezd? Ez a cikk bemutatja azt az 5 konkrét pénzügyi lépést, amelyet már...

Tovább olvasom
2025-06-24

Mikor érdemes közös számlát nyitni pároddal? Előnyök és buktatók

Közös bankszámlát nyitni egy párkapcsolatban komoly lépés. A cikk bemutatja, mikor érdemes megfontolni, mik az előnyei, milyen pénzügyi kockázatokkal járhat,...

Tovább olvasom
2025-06-24

Hogyan működik az azonnali fizetés QR-kóddal?

Az azonnali fizetés QR-kóddal egy gyors, biztonságos és kényelmes elektronikus fizetési megoldás, amely a mobilbanki alkalmazásokra és a Magyar Nemzeti...

Tovább olvasom
2025-06-23

Milyen jövedelemmel lehet hitelt kapni 2025-ben?

Mekkora jövedelem szükséges ahhoz, hogy 2025-ben sikeresen hitelt igényeljünk? A cikk részletesen bemutatja a banki jövedelemelvárásokat, példákon keresztül szemlélteti a...

Tovább olvasom
2025-06-23

Online hiteligénylés – Gyakori kérdések és közérthető válaszok

Az online hiteligénylés gyors, kényelmes és biztonságos módja a kölcsönfelvételnek. Cikkünkben összegyűjtöttük a leggyakrabban felmerülő kérdéseket és közérthető válaszokat adtunk...

Tovább olvasom
2025-06-23

Megéri most előtörleszteni a hiteled? – Kiszámoltuk

Sokan fontolgatják, hogy a jelenlegi kamatkörnyezetben előtörlesztik meglévő hitelüket, de nem egyértelmű, hogy ez pénzügyileg valóban előnyös-e. Ebben a cikkben...

Tovább olvasom
2025-06-22

Személyi kölcsön alakulása 2025-ben – Mire számíthatunk, és mit érdemes mérlegelni?

2025-ben a személyi kölcsönök újra elérhetőbbé váltak a csökkenő kamatok és gyors online igénylési folyamatok révén. Cikkünk bemutatja a 2023–2025...

Tovább olvasom
2025-06-22

Lakáshitel elutasítás okai – és hogyan kerülheted el őket

Sokan szembesülnek azzal a kellemetlen helyzettel, hogy a bank elutasítja a lakáshitel-kérelmüket. Cikkünkben bemutatjuk a leggyakoribb okokat, praktikus tanácsokat adunk...

Tovább olvasom
Provident ujProvident ujHirdetés

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával