Tervező kölcsönTervező kölcsönHirdetés

Mutatjuk, miből épül fel a bankszámlaszámod

2023.09.22.
Szerző: Banknavigator
Utoljára módosítva: 2023. szeptember 22. 11:21

A bankszámlaszám már része a mindennapjainknak. Van, aki fejből tudja a sajátját. De miből épül fel a bankszámlaszám? Mit mutathat meg nekünk? Mire tudjuk ezt a tudást felhasználni? Fontos, hogy tudjuk ezt? Válaszok a cikkben. Röviden és közérthetően.

Mutatjuk, miből épül fel a bankszámlaszámod

Mi az a bankszámlaszám?

A bankszámlaszám egy egyedi azonosító, amely egy bankszámlát azonosít.

Ez egy számsor, amit a bankok használnak a tranzakciók nyomon követésére és a pénzek helyes számlára való jóváírására. A bankszámlaszámok 16-24 számból állnak, a bankos és az országonkénti szabványokon alapulnak.

Magyarországon a bankszámlaszámok 24 számból állnak, és az első három szám a bankot, a következő 4 szám a fiókot, a következő számok pedig a számlát azonosítják.

A bankszámlaszámok fontosak a pénz átutalásához, és a pénz felvételéhez.

Amikor pénzt utalunk át valakinek, a bankszámlaszámát kell megadnunk. Amikor pénzt veszünk fel a bankból, a bankszámlaszámunkat vagy a PIN kódunkat kell megadnunk. (bankfióki illetve ATM-es készpénzfelvételnél)

Fontos, hogy őrizzük a bankszámlaszámunkat biztonságos helyen. Ne adjuk ki senkinek a bankszámlaszámunkat, kivéve, ha megbízunk benne.

Hogyan épül fel a bankszámlaszám?

Az első három szám a számlavezető bank hivatalos azonosítója. Minden pénzintézetnek van saját, első három száma. (például: Magyar Államkincstár 100, CIB Bank 107, MBH Bank 101, OTP Bank 117)

Egy banknak több kódja is lehet. (MBH Bank)

És az utolsó szám? Az első nyolcas csoport a fiók utolsó számjegye egy ellenőrző szám. Amikor egy utalásnál véletlenül hibás bankszámlaszámot adunk meg, akkor egy ellenőrző algoritmus miatt ez azonnal kiderül.

A 9. számjegytől a 23. számjegyig a számokat a bankok adják az ügyfeleiknek, ez bankonként eltérő lehet. Ezekből a számokból derülhet ki a számla pénzneme, a bankszámla típusa.

A magyar bankszámlaszámok 24 számból állnak. Például a következő egy magyar bankszámlaszám:

HU12 3456 7890 1234 5678 0000 0000

Az első két szám az országkód, és a HU. (ezt belföldi utalásnál nem használjuk)

Mire jó egy bankszámlaszám?

A bankszámlaszámokat számos célra használhatjuk.

Fontos, hogy megtudjuk a bankszámlaszámunk felépítését, mielőtt pénzt utalunk át valakinek, vagy pénzt veszünk fel a bankból.

A bankszámla ma már talán több is hasznos dolognál, egy olyan alapszolgáltatásnak mondhatjuk, ami az esetek túlnyomó többségében elengedhetetlen a 21. századi léthez.

A jövedelmünket általában bankszámlára kapjuk, és a kiadásainkat is intézhetjük a bankszámlánkon keresztül. Például fizethetjük csekkjeinket, és bankkártya segítségével vásárolhatunk.

Fontos dolog, hogy egy sor pénzügyi szolgáltatás csak akkor elérhető, ha rendelkezünk bankszámlával.

Bankszámla a mindennapokhoz – sokkal több is lehet

A bankszámlához több szolgáltatás is tartozhat, ezek közül kiemelkedik a bankkártya, illetve annak használata, amivel ma már szinte mindenhol lehet fizetni. Ennek éves díja van, de sok pénzintézetnél lehet olyan folyószámla-szerződést kötni, aminél az első éves díjat elengedik, sőt, egyéb kedvezményeket is lehet kapni hozzájuk.

Az egyik legnépszerűbb ilyen kedvezmény a nulla forintos számlavezetési díj, amit egyre több banknál el lehet érni, így sokan szüntetik meg régi, elavult folyószámlájukat, hogy egy újat nyissanak.

Érdemes a pénzügyi szokásainknak megfelelő folyószámlát választani, ez alatt pedig azt értjük, hogy hogyan használjuk a számlát. Ha inkább kártyával szoktunk fizetni, akkor válasszunk olyan folyószámlát, ahol a kártyás fizetés ingyenes, ha inkább készpénzben fizetünk, akkor olyat, ahol a készpénzfelvétel ingyenes.

Érdemes netbankot is igényelni, hogy online is tudjuk intézni az átutalásokat, ha viszont csak a fizetésünk érkezik rá, és azt egyben fel is vesszük róla, akkor a legegyszerűbb számlacsomag mellett kell dönteni.

A Banknavigátor pénzügyi szakértői szerint jó, ha ismerjük a bankszámlaszámunk felépítését, de semmiképpen nem tartják kiemelten fontosnak ezt az ismeretet.

Teljes körűen kezelhető egy folyószámla ennek ismerete nélkül is. Ugyanúgy utalhatunk, vagy vehetünk fel készpénzt, ha nem ismerjük ezeket a részleteket.

Magát a bankszámlaszámot sem fontos megjegyezni, hiszen a mobilbank vagy netbank szolgáltatásban erre az ismeretre már nincs szükség.

Összefoglalás

A bankszámlaszám egy egyedi azonosító, ami egy adott bankszámlát azonosít. Magyarországon ez a szám 24 számból áll. Az első három szám a számlavezető bankot, a következő négy szám a fiókot, a következő számok pedig a számlát azonosítják. A bankszámlaszámok fontos szerepet játszanak tranzakciók esetén, például utaláskor vagy készpénzfelvételkor. Emellett, a bankszámla manapság alapvető pénzügyi eszköznek tekinthető, hiszen a jövedelmünk érkezéséhez, kiadásaink intézéséhez és más pénzügyi szolgáltatásokhoz is szükségünk van rá. Bár a bankszámlaszám felépítésének ismerete hasznos lehet, a Banknavigátor szakértői szerint ez nem kiemelten fontos, mivel a mai digitális eszközökkel sok tranzakciót könnyen és ismeret nélkül is el lehet végezni.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlott hitelek

Praktikus Kölcsön

THM

10,4%

Futamidő

22 hó

Hitelösszeg

400.000 Ft - 1.000.000 Ft

Promóció

Raiffeisen Személyi Kölcsön - Aktív számlahasználat

THM

12,0% - 19,2%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

300.000 Ft - 10.000.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

12,07% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Bankszámlát nyitnál? Mutatjuk, miért válaszd az MKB Extra Számlacsomagot!

Bankszámlát nyitnál? Mutatjuk, miért válaszd az MKB Extra Számlacsomagot!

2021.04.24.

Bankszámlanyitás előtt alaposan végig kell gondolni, melyik bank szolgáltatása éri meg a legjobban. Eláruljuk, hogy miért érdemes az MKB Extra Számlacsomagot választani.

Tovább olvasom
Ezeket a szempontokat vedd figyelembe a bankszámla kiválasztása során!

Ezeket a szempontokat vedd figyelembe a bankszámla kiválasztása során!

2021.01.02.

A bankszámla kiválasztása csak elsőre tűnik egyszerűnek, de jobb, ha figyelembe veszed alábbi szempontjainkat, hogy biztosan jól járj.

Tovább olvasom
Hogyan nyithatunk Diákhitel számlát?

Hogyan nyithatunk Diákhitel számlát?

2023.10.13.

Diákhitel számla a diákhitelhez? Igen. Utánajártunk, hogyan nyithatunk Diákhitel számlát. Megmutatjuk, hogy ez mennyire jó lehetőség, még azoknak is, akiknek nincs hitelük. Megmutatjuk, hogy a Diákhitel számla jobb lehet, mint egy hagyományos diákszámla, és ha már kötelező a diákhitel mellé, hogyan használható ki legjobban. Részletek a cikkben.

Tovább olvasom
Tudnivalók a tranzakciós illetékről: útmutató a hétköznapokra

Tudnivalók a tranzakciós illetékről: útmutató a hétköznapokra

2023.08.25.

A tranzakciós illeték része a mindennapjainknak. Még ha nem is tudunk róla. Vagy ha már halottunk róla, mégsem tudjuk, hogy mi az pontosan. A Banknavigátor pénzügyi szakértői röviden és érthetően írnak most a tranzakciós illetékről.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával