A Széchenyi támogatást megelőlegező hitel egy olyan kölcsöntípus, amely a vissza nem térítendő állami támogatások előfinanszírozására szolgál. A konstrukció a vissza nem térítendő támogatással megvalósuló beruházásoknál hasznos, a jellemzően a projekt befejezését követően folyósított állami támogatások előfinanszírozására lehet felhasználni.
A Széchenyi Kártya Program (Széchenyi hitel, vagy hitelprogram) hosszú ideje segíti a hazai vállalkozásokat. A program több elemből áll, az egyik a Széchenyi támogatást megelőlegező hitel. A Széchenyi hitel legfőbb célja az, hogy a hazai mikro-, kis-, és középvállalkozások működését, fejlődését támogassa úgy, hogy államilag támogatott, kedvezményes hitelt biztosít számukra. A Széchenyi Kártya Program a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ), valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) összefogásával jött létre.
A Széchenyi hitel legújabb, idei konstrukciót azért hozták létre, hogy a vállalkozások helyzetét megkönnyítsék a koronavírus-járvány okozta nehezebb gazdasági helyzetben. Az új elemek célját, feltételrendszerét ebben a szellemben határozták meg. Az új, kiemelt mértékű állami támogatással elérhető termékek célja, hogy a koronavírus járvány hatására kedvezőtlen helyzetbe jutott mikro, kis-, és középvállalkozások kedvezményes feltételek, illetve a magasabb állami támogatásnak köszönhetően alacsony hiteldíjak mellett, gyorsan és könnyen elérhető forráshoz jussanak.
A Széchenyi támogatást megelőlegező hitel vissza nem térítendő támogatással megvalósuló beruházások esetén – jellemzően projekt befejezését követően folyósított – vissza nem térítendő állami támogatások előfinanszírozására szolgál. Legnagyobb előnyei közé tartozik, hogy állami kamat- és kezességi díjtámogatás van rá, akár ingatlanfedezet nélkül igényelhető, gyors és egyszerűsített hitelbírálat tartozik hozzá, és az is fontos, hogy sok helyen, az ország több mint 200 pontján igényelhető.
A hiteltípusnál a hitelkeret összege 100 millió forint, és maximum az elnyert támogatás összege igényelhető. A hitel futamideje legfeljebb 60 hónap, ezen belül a maximum 18 hónapos rendelkezésre tartási idő alatt bármikor – akár több részletben is – lehívható. A kölcsön törlesztése a támogatás folyósításából történik a bank és az ügyfél közötti szerződésben meghatározott időpontban.