Tervező kölcsönTervező kölcsönHirdetés

5 százalék alatti THM-et vár el a kormány a lakáshiteleknél

2024.09.20.
Szerző: banknavigator.hu
Utoljára módosítva: 2024. szeptember 20. 15:51

A kormány legutóbbi bejelentése szerint a cél az, hogy a lakáshitelek teljes hiteldíj-mutatója (THM) 5% alá csökkenjen. Ez a lépés sokakat meglepett, hiszen a jelenlegi gazdasági helyzetben a hitelek kamatai és a pénzpiaci feltételek nem feltétlenül teszik lehetővé egy ilyen alacsony THM fenntarthatóságát. De mit is jelent ez az 5%-os THM célkitűzés a lakáshitelek piacán, és hogyan érintheti a hitelfelvevőket? Mutatjuk.

5 százalék alatti THM-et vár el a kormány a lakáshiteleknél

Mi is az a THM, és miért fontos?

A THM (teljes hiteldíj-mutató) egy összetett mérőszám, amely magában foglalja a hitelhez kapcsolódó valamennyi költséget, beleértve a kamatokat, kezelési költségeket, adminisztrációs díjakat és egyéb járulékos kiadásokat. 

A THM tehát nem csak a kamatokat jelöli, hanem azt az összeget is, amit valójában a hitelért fizetünk. 

Éppen ezért, a hitel kiválasztásakor érdemes a THM-et figyelni, hiszen ez mutatja meg, hogy a hitel mennyibe fog kerülni.

A jelenlegi gazdasági környezetben, ahol az infláció magas, a jegybanki alapkamat pedig szintén emelkedett, egy alacsony THM célkitűzése sokak számára meglepő lehet. 

Az infláció és a jegybanki alapkamat növekedése a hitelköltségek emelkedéséhez vezethet, hiszen a bankok drágábban tudják beszerezni a forrást, amelyet a hitelfelvevőknek továbbadnak.

Hogyan működik a THM csökkentése?

Ahhoz, hogy a THM valóban 5% alá csökkenjen, a bankoknak több lehetőségük van. 

Ezek közé tartozik a kamatok csökkentése, a kezelési költségek mérséklése, valamint állami támogatások bevonása. 

Az állam különböző eszközökkel segítheti elő a hitelek olcsóbbá tételét, például kamattámogatások biztosításával, vagy különböző garanciák nyújtásával. 

A kormány célja valószínűleg az, hogy ezekkel az intézkedésekkel támogassa az alacsonyabb THM megvalósítását.

Az alacsonyabb THM elérése azért is lenne fontos, mert a lakosság egy jelentős része a magas hitelköltségek miatt nem mer, vagy nem tud hitelt felvenni, illetve a már felvett hitelek törlesztése jelentős anyagi terhet ró a háztartásokra. 

Ha a THM csökken, az azt jelentené, hogy több ember lenne képes lakást vásárolni, ami hozzájárulna a lakáspiac fellendüléséhez.

Miért most merült fel a THM-csökkentés kérdése?

A gazdasági környezet, amelyben most élünk, nem kedvez a hitelkamatok alacsonyan tartásának. 

Az infláció folyamatosan magas, a Magyar Nemzeti Bank pedig egyre magasabb alapkamatokkal próbálja féken tartani az árak emelkedését. 

Az infláció és a magas alapkamat együttese a hitelkamatok növekedését eredményezheti. Ebből következik, hogy a bankok számára nehéz lenne önerőből 5% alatti THM-et kínálni, így a kormányzati beavatkozás elengedhetetlen lehet.

Emellett a lakosság hitelállománya az elmúlt években jelentősen növekedett, főleg a kedvezőbb hitelkonstrukciók, mint a CSOK és a Babaváró hitel miatt. 

Az alacsonyabb THM-re vonatkozó célkitűzés a lakásvásárlók további ösztönzését szolgálhatja, és segíthet abban, hogy a lakáspiaci kereslet ne zuhanjon vissza a magas hitelköltségek miatt.

Reális-e az 5% alatti THM?

A kérdés azonban továbbra is fennáll: valójában reális célkitűzés-e az 5% alatti THM? 

A Banknavigátor pénzügyi szakértőinek véleménye szerint a jelenlegi gazdasági környezetben, ahol az infláció magas, és az MNB kamatemelési ciklusban van, a kormány átfogó támogatás nélkül nem lesz képes tartósan fenntartani az alacsony hiteldíjakat. 

Az alacsony THM fenntartása különösen nehéz lehet, ha az infláció tovább emelkedik, és a nemzetközi piacok is bizonytalanok maradnak.

Más szakértők optimistábbak, és úgy gondolják, hogy az állami beavatkozásokkal, például kamattámogatásokkal vagy különböző kedvezményes hitelkonstrukciókkal elérhető az alacsonyabb THM. 

Az állami garanciavállalások és a kamattámogatások csökkenthetik a bankok kockázatát, és így lehetőség nyílhat az alacsonyabb kamat fenntartására.

Hogyan érinti ez a hitelfelvevőket?

Az alacsonyabb THM bevezetése jelentős könnyítést jelentene a hitelfelvevők számára. 

A lakáshitelek egyik legfontosabb terhe a kamatfizetés, amely nagyban befolyásolja a havi törlesztőrészletek nagyságát. 

Ha a THM csökken, az azt jelenti, hogy a törlesztőrészletek is alacsonyabbak lesznek, így több ember engedheti meg magának a lakásvásárlást, vagy könnyebben tudja törleszteni a meglévő hiteleit.

Azonban fontos megjegyezni, hogy a hitelfelvevők számára nem csak a THM számít. 

A hitelkonstrukciók sokfélesége miatt érdemes minden részletet megvizsgálni, mielőtt döntést hozunk. 

Az állami támogatások, például a CSOK Plusz vagy a Babaváró hitel továbbra is népszerűek lehetnek, hiszen ezek segíthetnek csökkenteni a hitelköltségeket, különösen a fiatal házasok vagy gyermeket vállalók körében.

Az 5% alatti THM célkitűzése ambiciózus, és komoly kihívásokkal néz szembe a jelenlegi gazdasági környezetben. 

Az infláció és a jegybanki alapkamat magas szintje miatt a bankok önerőből nem valószínű, hogy képesek lennének ilyen alacsony hiteldíjakat kínálni. 

Azonban az állami beavatkozások, például kamattámogatások és garanciák révén ez a célkitűzés mégis elérhető lehet. 

A hitelfelvevők számára mindenképpen előnyös lenne egy alacsonyabb THM, hiszen ez csökkentené a havi törlesztőrészleteket, és hozzájárulhatna a lakáspiac élénküléséhez is.

Bár a jövőbeni gazdasági feltételek bizonytalanok, egy dolog biztos: a lakáshitelek költségeinek csökkentése központi kérdés marad mind a kormányzat, mind pedig a lakosság számára.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlott hitelek

Praktikus Kölcsön

THM

10,4%

Futamidő

22 hó

Hitelösszeg

400.000 Ft - 1.000.000 Ft

Promóció

Raiffeisen Személyi Kölcsön - Aktív számlahasználat

THM

12,0% - 19,2%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

300.000 Ft - 10.000.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

11,17% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Hogyan kaphatnak hitelt az élettársak?

Hogyan kaphatnak hitelt az élettársak?

2022.09.06.

Hitelt az élettársak is ugyanúgy vehetnek fel, mint bárki más, azonban vannak apróbb különbségek is bizonyos esetekben.

Tovább olvasom
Béreljünk, vagy vásároljunk ingatlant?

Béreljünk, vagy vásároljunk ingatlant?

2020.08.27.

Arra a kérdésre, hogy ingatlant bérelni, vagy vásárolni érdemes-e a jelenlegi helyzetben, nem egyszerű válaszolni, hiszen ez nem csupán attól függ, hogy mi a jelenlegi piaci helyzet, hanem a lehetőségeinktől is.

Tovább olvasom
Lakáshitel folyamata az elejétől a végéig

Lakáshitel folyamata az elejétől a végéig

2020.12.09.

Vannak, akik úgy vágnak bele egy lakás megvásárlásába, hogy nem is tudják, mennyire hosszadalmas procedúra vár rájuk, és különösen igaz ez akkor, ha hitelből tervezik kifizetni a vételárat. Nem elrettentésképpen, de pontokba szedjük, mi vár azokra, akik – akár kényszerűségből, akár anyagi megfontolásból – ezt az utat választják.

Tovább olvasom
Lehet-e adóstárs, akinek van hitele?

Lehet-e adóstárs, akinek van hitele?

2021.10.27.

Kilencven százalék felett van az adóstárssal felvett hitelek aránya a lakáshiteleknél. Az adóstársak országa lettünk. Adóstárssá válni viszonylag könnyű, csak egy döntés, és nyakig benne vagyunk más hitelében. De mit vállalunk ezzel? Ki lehet adóstárs? Érdemes elfogadni egy ilyen felkérést, vagy túl nagyok a kockázatok? Ennek jártunk utána.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával