Mire jó a falusi CSOK?
A falusi CSOK-ot használt lakás vásárlására vagy bővítésére és korszerűsítésére tudjuk felhasználni. Fontos, hogy ez bővítést és korszerűsítést jelent, nem felújítást. Nem elég kifesteni a nappalit, vagy lecserélni a beépíthető konyhabútort. Bővítéskor a szobák számának növekednie kell. A szobaszám növekedése azt jelenti, hogy a ház legalább egy 12 négyzetméteres szobával bővül. Nem elég, ha átépítjük a lakást, de a szobák száma közben nem növekszik. Korszerűsítéskor pedig a házat tesszük modernebbé. Ha a víz-, elektromos-, csatorna- vagy gázhálózatot kiépítjük, vagy fürdőszobát építhetünk az ingatlanban, ha addig még nem volt. A központi fűtés kiépítése is korszerűsítésnek számít. Ez akár történhet megújuló energiaforrással is. A melléképületeket is felújíthatjuk, azt is elfogadják célnak, és építhetünk új kerítést is. A külső nyílászárók energiatakarékos nyílászárókra való cseréje nem csak a rezsinket csökkenti, de szintén elszámolható ebben a vissza nem térítendő támogatásban. Ha tetőt kell lecserélni, azt is megtehetjük és, még kéményt is építhetünk.
Közel 3000 kistelepülésen elérhető
A kormány közzétett egy listát, ami azokat a preferált kistelepüléseket tartalmazza, ahol a falusi CSOK igényelhető. Érdemes figyelemmel kísérni ennek a listának a változásait, ugyanis a falusi CSOK indulása óta a kormány már bővítette a preferált kistelepülések listáját. Amennyiben a listán szereplő településen tervezünk ingatlant vásárolni, vagy már ott élünk, és korszerűsítenénk vagy bővítenénk a házunkat, mindenképpen érdemes megfontolni a falusi CSOK igénylését. Ez a vissza nem térítendő támogatás ugyanis jelentősen csökkentheti a kiadásainkat egy vásárlásnál vagy egy bővítésnél.
Használt ingatlan vásárlására is
Az állami kamattámogatott konstrukciók, és a vissza nem térítendő támogatások többsége új ingatlan építésekor vagy vásárlásakor vehető igénybe. A falusi CSOK esetében azonban az állam gondolt a használt lakások vásárlóira is. Falusi CSOK-ot használt és új ingatlan esetén is igényelhetünk. Ez óriási segítség, hiszen ezzel jelentősen bővült a felhasználók köre. Azok számára is elérhető vált így ez a támogatás, akik nem gondolkodhatnak új ingatlan vásárlásában. Márpedig a kistelepüléseken nem jellemző az új ingatlanok építése, jóval többen vannak, akik használt ingatlant vásárolnának, és azt korszerűsítenék vagy bővítenék.
Falusi CSOK – mekkora ingatlant kell vásárolnunk?
Az állam a támogatás meghatározta az ingatlan minimális méretét. Ennél kisebb ingatlanra nem kaphatunk támogatást. Egy gyermek esetén a minimális támogatott méret negyven négyzetméter, két gyermeknél ötven négyzetméter, három gyermek esetén hatvan négyzetméter, négynél pedig hetven négyzetméter az a minimális alapterület, ami után már igényelhetjük a falusi CSOK-ot. Fontos, hogy a minimális alapterületnek a bővítést követően kell teljesülnie, vagyis ha bővítjük az ingatlant, és így elérjük az elvárt ingatlan nagyságot, jogosultak leszünk az állami támogatásra. A falusi CSOK-kal támogatott ingatlan legnagyobb alapterülete pedig akármekkora lehet, azt a kormány nem korlátozza, nem határoztak meg maximumot.
Milyen feltételekkel igényelhető a falusi CSOK?
A falusi CSOK közel háromezer településen érhető el. A falusi CSOK-kal ugyanannyi támogatáshoz juthatunk a preferált kistelepüléseken, mintha új lakást vásárolnánk. Ez talán a legnagyobb előnye ennek a támogatási formának. Fontos eleme a falusi CSOK támogatásnak, hogy csak az ötven százalékát költhetjük az ingatlan megvásárlására. Ha csak bővíteni vagy korszerűsíteni szeretnénk, akkor csak a falusi CSOK felével számolhatunk. A teljes támogatást úgy tudjuk igénybe venni, hogy megvásárolunk egy ingatlant, majd azt bővítjük és/vagy korszerűsítjük is, ebben az esetben ugyanis a teljes támogatás jár nekünk.
Hogy juthatunk falusi CSOK-hoz?
A falusi CSOK-t magyar állampolgárok igényelhetik. Azok, akik már elmúltak tizennyolc évesek, és legalább egy éves TB jogviszonnyal rendelkeznek. Kizáró ok, ha negatív adósként szerepelünk a KHR-ben. Ha volt már nem fizetett hitelünk, nem kapunk támogatást. A falusi CSOK egy kiváló lehetőség, ha kistelepülésen vásárolunk ingatlant, és egyből bővíteni vagy korszerűsíteni karjuk. Az állandóan változó jogszabályi környezet miatt igénylés előtt érdemes lehet szakértő segítségét kérni. Egy naprakész információkkal rendelkező szakértő segítséget nyújthat nekünk abban, hogy pontosan megismerjük a lehetőségeinket. Járjunk utána mi is, ha a preferált településlistában szereplő településen szeretnénk ingatlant vásárolni.
Mekkora támogatáshoz juthatunk?
A falusi CSOK támogatás mértéke a gyermeke számától függ. Ez a támogatás egy gyermekre hatszázezer forint lesz, két gyermekre kettőmillió hatszázezer forint, három gyermekre pedig már tíz millió forint. Fontos, hogy ha ingatlant vásárolunk, a támogatási összeg ötven százaléka költhető csak a lakás megvásárlására.
Mire fordíthatjuk a falusi CSOK-ot? – a támogatott munkálatok részletesen
A bővítésre vagy korszerűsítésre igényelt falusi CSOK támogatást az alábbi munkálatokra tudjuk felhasználni. Mielőtt igényelnénk a támogatást, mindenképpen tájékozódjunk, hogy az általunk tervezett munka támogatott-e. Ezzel elkerülhetjük, hogy olyan helyzetbe kerüljünk, hogy a tervezett munkáról később kiderül, hogy nincs a támogatottak között.
Amit biztosan támogat a falusi CSOK az a vízhálózat, csatornahálózat, elektromos hálózat és gázhálózat bevezetése, és ezek belső hálózatainak kiépítése. Minden közműhálózatot kiépíttethetünk a házon kívül és belül is, vagy ha ezek már megvannak, felújíthatjuk őket. Fürdőszobát is ki tudunk alakítani támogatással, ha eddig még nem volt. Ugyanez vonatkozik a WC-re is. Ha még nincs a házban, kialakíthatunk egyet. Sőt, azt is megtehetjük, hogy a meglévőt felújítjuk. Erre is jár támogatás. Egy modernebb fűtésrendszert is kialakíthatunk, áttérhetünk a központi fűtésre az egyedi fűtésről. Ehhez kéményt is építhetünk, vagy átépíthetjük, ha szükséges. Ha már van központi fűtésünk, de az elavult, lecserélhetjük egy modernebbre, akár úgy is, hogy ahhoz megújuló energiaforrást veszünk igénybe. Azért hogy a modern fűtésünk még hatékonyabb legyen, hőszigetelhetjük is a házunkat. Ha olyan házat vásárolunk, ami vizesedik, lehetőségünk van a vízszigetelést is támogatásból megoldani. A megfelelő energiafelhasználáshoz elengedhetetlenek az energiatakarékos nyílászárók. Ezeket is beépíthetünk a régiek helyére. A régi tetőt is szigetelhetjük, ha kell, és ha felújítás nem segít, teljesen le is cserélhetjük. Az ingatlanunk belső terét is megszépíthetjük. Lecserélhetjük a megunt burkolatokat, és akár az egész fürdőszobát vagy a konyhát is felújíthatjuk.
Egy nagyobb korszerűsítésnél előfordulhat, hogy helyreállításra is szükség lesz, hogy igazán szép legyen az otthonunk. Ha szükséges, a költségeink 20 százalékát erre fordíthatjuk.
Lehetőségünk van még az ingatlannal azonos helyrajzi számon található melléképület felújítására is, vagy új kerítés építésére. Erre legfeljebb a korszerűsítésre kapott támogatás 30 százalékát használhatjuk fel.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft.
és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg.
A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb
információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az
olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft.
és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon
és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül
tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.