Tervező kölcsönTervező kölcsönHirdetés

Téves utalás: mit tehetünk, ha rossz számlára utaltunk?

2024.03.14.
Szerző: Horák Árpád
Utoljára módosítva: 2024. március 18. 17:07

A téves utalás rémálommá válhat, hiszen a pénzünk nem annak megy, akinek szerettük volna küldeni. De mit tehetünk? Minden veszve van? Utánajártunk, hogy mit tehetünk, ha rossz számlára utalunk. Mutatjuk, mit találtunk.

Téves utalás: mit tehetünk, ha rossz számlára utaltunk?

Téves utalás: mit tehetünk, ha rossz számlára utaltunk?

Sajnos előfordulhat, hogy tévedésből nem a megfelelő bankszámlára utalunk pénzt.

Ilyenkor fontos, hogy gyorsan cselekedjünk, hogy minél nagyobb eséllyel visszakapjuk a tévesen utalt összeget.

Mit tehetünk?

Azonnal vegyük fel a kapcsolatot a bankunkkal. Jelezzük a téves utalást, és kérjük a segítségüket a pénz visszaszerzésében.

A banknak meg kell adnunk a következő adatokat:

  • A tévesen megadott bankszámlaszám

  • Az utalás összege

  • Az utalás időpontja

  • A kedvezményezett neve (ha ismert)

A bank felveszi a kapcsolatot a kedvezményezett bankjával. A bankok a GIRO rendszeren keresztül kommunikálnak egymással. A bankunk megkéri a kedvezményezett bankját, hogy utalja vissza a tévesen utalt összeget.

A kedvezményezett bankja értesíti a kedvezményezettet a téves utalásról. A kedvezményezettnek döntenie kell, hogy visszautalja-e a pénzt.

Fontos megjegyezni:

  • A bankok nem kötelesek segíteni a tévesen utalt összeg visszaszerzésében.

  • A kedvezményezett nem köteles visszautalni a pénzt.

  • Ha a kedvezményezett nem hajlandó visszautalni a pénzt, jogi lépéseket tehetünk ellene.

Tippek a téves utalás elkerüléséhez:

  • Mindig ellenőrizzük a bankszámlaszámot, mielőtt elküldenénk az utalást.

  • Ha nem ismerjük a kedvezményezettet, akkor előbb győződjünk meg róla, hogy a bankszámlaszám helyes.

A téves utalás visszaszerzése – ha már megtörtént a baj

Ha rossz számlára utaltunk pénzt és fogalmunk sincs, hogy kihez tartozik az a bankszámla, akkor első lépésként a számlavezető bankunknál kell jelezni, hogy rossz helyre utaltunk.

Lényeges, hogy a pénzintézetet emiatt nem terheli felelősség, hiszen nem ők tévedtek.

A pénzintézet meg tudja nézni, hogy melyik bankhoz ment az átutalás, és felvehetik a kapcsolatot az adott bankkal.

A pénzintézet értesíti a számlatulajdonost, hogy téves utalása érkezett, és azt utalja vissza.

Ha magánembernek utaltunk, aki nem akarja visszaadni a pénzt, az nagy probléma. Ebben az esetben peres úton tudunk csak érvényt szerezni az igazunknak.

Hogyan kerülhető el a téves átutalás? – tanácsok szakértőnktől

Az Expresszkölcsön pénzügyi szakértői szerint a téves utalások elkerülhetőek, ha betartunk néhány szabályt.

Ellenőrzés: Mindig ellenőrizzük kétszer, hogy helyesen adjuk-e meg a címzett bankszámlaszámát és nevét.

Ellenőrző kérdések: Ha lehetséges, kérjünk ellenőrző kérdéseket vagy biztonsági kódot az átutalás előtt. Ez megakadályozhatja a csalásokat, és segíthet megerősíteni az átutalás helyességét.

Kétszeres ellenőrzés: Ha nagyobb összeget utalunk át, kérjünk meg egy másik személyt is, hogy ellenőrizze az adatokat, és megerősítse az átutalás helyességét.

Korlátozott információk: Ne osszuk meg a bankszámlaszámot és más személyes pénzügyi információt közösségi média platformokon vagy más nyilvános fórumokon.

Megbízható források: Csak megbízható forrásokból fogadjunk átutalásokat, és kerüljük az ismeretlen vagy gyanús számlaszámok használatát.

Figyeljünk az e-mail csalásokra: Vigyázzunk az e-mail csalásokkal, amelyek arra kérnek, hogy változtassuk meg az átutalás adatait. Mindig győződjünk meg arról, hogy az e-mail valóban a megbízható forrásból származik.

Kapcsolat a bankkal: Amennyiben kétségeink vannak egy átutalás helyességét illetően, mindig vegyük fel a kapcsolatot a bankkal, hogy ellenőrizzük az információkat, mielőtt véglegesítenénk az átutalást.

Ezen tanácsok betartása segíthet minimalizálni a téves átutalások kockázatát, és biztonságosabbá teszi a pénzügyi tranzakciókat. ha mégis megtörténne a baj, és rossz számlaszámra utalnánk, akkor azonnal forduljunk segítségért a bankunkhoz.

És ha a pénzt nem sikerül visszaszerezni, akkor jogi lépéseket tehetünk.

Csak egy kis odafigyelés kell

Mindig ellenőrizzük kétszer az átutalás adatait, hogy megbizonyosodjunk róla, helyes számlaszámot és kedvezményezettet adtuk meg.

Használjunk megbízható banki alkalmazásokat vagy online felületeket az átutalásokhoz, amelyek hitelesítő lépéseket tartalmaznak.

Kérjünk visszaigazolást a kedvezményezettől az átutalásról, hogy biztosak legyünk a tranzakció sikeres voltáról.

Soha ne osszunk meg személyes banki információidat bizonytalan forrásokkal, hogy elkerüljük az adathalászatot.

Rendszeresen ellenőrizzük a bankszámlát, hogy azonnal észleljük, ha valami nem stimmel, vagy ha téves átutalás történt.

Forduljunk azonnal bankhoz, ha véletlenül téves átutalást indítottunk, és kérjünk segítséget!

Összefoglalás

Téves utalás esetén azonnal értesítsük bankunkat a történtekről, megadva az utalás részleteit, mint a bankszámlaszám, az utalás összegét, időpontját és a kedvezményezett nevét, ha az ismert. A bank ezután kapcsolatba lép a kedvezményezett bankjával, és kísérletet tesz a pénz visszaszerzésére, bár fontos megjegyezni, hogy sem a bankok, sem a kedvezményezett nem kötelezhetőek a pénz visszautalására. Ha a kedvezményezett nem hajlandó visszautalni a pénzt, jogi lépéseket is megtehetünk.

A téves utalások elkerülése érdekében kétszer is ellenőrizzük a bankszámlaszámot és a kedvezményezett nevét az utalás előtt, kérjünk ellenőrző kérdéseket vagy biztonsági kódot, és kerüljük a személyes pénzügyi információk megosztását nyilvános helyeken. A megfelelő óvatosság és a megbízható banki alkalmazások vagy online felületek használata, valamint a kedvezményezettől való visszaigazolás kérése segíthet megelőzni a téves utalásokat és biztonságosabbá teszi a pénzügyi tranzakcióikat.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlott hitelek

Praktikus Kölcsön

THM

10,4%

Futamidő

22 hó

Hitelösszeg

400.000 Ft - 1.000.000 Ft

Promóció

Raiffeisen Személyi Kölcsön - Aktív számlahasználat

THM

12,0% - 19,2%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

300.000 Ft - 10.000.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

11,17% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Minden, amit a tranzakciós illeték emeléséről tudnod kell 2024-ben!

Minden, amit a tranzakciós illeték emeléséről tudnod kell 2024-ben!

2024.07.12.

2024-ben Magyarországon ismét napirendre került a tranzakciós illeték kérdése, hiszen a kormány bejelentette, hogy jelentős emelés várható. Ez a változás számos kérdést és aggodalmat vetett fel mind a lakosság, mind a vállalkozások körében. Utánajártunk és részletesen bemutatjuk, hogy miért történik az emelés, hogyan hat ez az átlagemberek pénzügyeire, és milyen várható gazdasági következményei lehetnek.

Tovább olvasom
Az OTP új biztonsági funkcióval védi ügyfeleit a csalóktól

Az OTP új biztonsági funkcióval védi ügyfeleit a csalóktól

2024.08.22.

Az OTP MobilBankba belépve mostantól akár hívás közben is ellenőrizhető, hogy valóban a bank munkatársával beszélünk-e. Ezzel az új biztonsági funkcióval védi az OTP Bank az ügyfeleit a csalóktól. Részletesen bemutatjuk az új funkciót, és azt is, hogy milyen veszélyek leselkednek még ránk. És arról is írunk, hogy mit tehetünk ügyfélként a saját biztonságunkért.

Tovább olvasom
Banki adathalászat: egyre súlyosabb a probléma

Banki adathalászat: egyre súlyosabb a probléma

2024.09.01.

Szinte mindenkinek van személyes tapasztalata, vagy olyan ismerőse, aki banki adathalászat áldozata lett. A módszerek nem túl kifinomultak, viszont kegyetlenül kihasználják az emberi naivitást, illetve figyelmetlenséget és ennek köszönhetően megszaporodtak az esetek. Hogyan védekezzünk ellene?

Tovább olvasom
Bankszámla katás vállalkozóként: milyen legyen?

Bankszámla katás vállalkozóként: milyen legyen?

2022.05.27.

Bankszámlára katás vállalkozóként is szükséged lesz, csak az a kérdés, milyet válassz és melyik banknál – ebben segítünk alábbi cikkünkkel.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával