A beruházási hitel arra szolgált, hogy segítse a mikro-, kis-, és középvállalkozások fejlesztéseit. Ha az adott beruházás szükséges cége fejlődéséhez, de nincs a megvalósításához elegendő saját tőke, akkor remekül jön ez a hitelkonstrukció.
A beruházási hitel egyik nagy előnye, hogy széleskörűen használható fel. Voltaképpen bármely fejlesztési cél finanszírozható belőle, például: telephely vásárlás, kialakítás, építés, szükséges berendezések beszerzése, meglevő kapacitások bővítése, új kapacitások kiépítése, beruházáshoz kapcsolódó forgóeszköz beszerzés, részvény, üzletrész és egyéb társasági részesedés vásárlása, vagy akár hitelkiváltás is. Ugyanakkor a hitelcél kötött, amelyet számlával igazolni kell. Az előnyök közé tartozik, hogy a beruházási hitelek sokszor államilag támogatottak, azaz kedvezményes kondíciókkal lehet őket igénybe venni. Nagyobb összeg, akár 1 milliárd forint is igénylehető, akár 10 éves futamidőre.
Beruházási hitel sokfajta akad. Banktól, terméktől függ, hogy mekkora a futamidő és a felvehető összeg nagysága. Ahogyan az önerő mértéke is. A pénzintézetek jellemzően biztosítanak egy türelmi időszakot, addig nem kell elkezdeni a törlesztést. Nyilván a törlesztést, a törlesztő részletek nagyságát és gyakoriságát az adott beruházáshoz kell igazítani. A hitel szempontjából sem mindegy, hogy a fejlesztés mekkora nagyságrendű és várhatóan mikor térül meg.
A beruházási hitel fontos feltételei között van, hogy a vállalkozásnak magyarországi telephellyel kell rendelkeznie. Általában legalább egy lezárt üzleti évvel kell rendelkezni, illetve sem köztartozása, sem lejárt hiteltartozása nem lehet. A hitelbírálatnál a bankok részletesen vizsgálják a kérelmező vállalkozást, annak tulajdonosát, vagy tulajdonosait.
Ahogyan a többi kölcsöntípusnál, a beruházási hitelnél is érdemes megfontoltan választani. Először is azt kell alaposan átgondolni, hogy mekkora összegre van szükségünk az adott fejlesztéshez, illetve a cégünk mekkora terhet tud vállalni a beruházás megvalósítása előtt, alatt és után. A bankok kínálata eltérő, ezért mindenképpen érdemes összehasonlítani a különböző ajánlatokat.
A hiteligényléshez szükség van üzleti tervre, de természetesen az egyébként is elengedhetetlenül hasznos egy vállalkozásnál. Az igényléshez egyébként számos dokumentumot kell benyújtani, ahogy említettük, a bankok alapos, mindenre kiterjedő hitelbírálatot végeznek.