A Széchenyi hitel, hivatalos nevén Széchenyi Kártya Program egy olyan támogatási rendszer, amelynek segítségével kedvezményes, államilag támogatott hitelt vehetnek fel a vállalkozások.
A 2002-ben indított Széchenyi hitel több elemből áll. A fő célja az, hogy a hazai vállalkozások, elsősorban a mikrovállalkozások fejlődését támogassa azáltal, hogy államilag támogatott hitelt biztosít számukra. A Széchenyi Kártya Program a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ), valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) összefogásával jött létre.
A Széchenyi hitelprogram több elemből áll, ezek az évek alatt többször is változtak, idén például négy új konstrukció indult el. Ezek a következők: Széchenyi munkahelymegtartó hitel, kártya folyószámlahitel plusz, likviditási hitel, beruházási hitel plusz.
A Széchenyi hitel új konstrukcióinak a feladata az, hogy a vállalkozásokat segítsék a koronavírus-járvány okozta nehezebb gazdasági helyzetben. Az új elemek célját, feltételrendszerét ebben a szellemben határozták meg.
A munkahelymegtartó hitel elsősorban munkabér megelőlegezésre, személyi jellegű ráfordításokra használható. Az igénylés feltétele, hogy a vállalkozásnak nem lehet lejárt köztartozása és hiteltartozása, ezenkívül vállalnia kell, hogy a munkavállalók 90 százalékát megtartja. A futamidő 2 év, a törlesztés kilenc hónap után kezdődik, az ügyleti kamat 2,5 százalék, a kamattámogatás 2,4 százalék, tehát a nettó ügyleti kamat 0,1 százalék, ennyit kell a vállalkozásnak fizetnie. A kezelési költséget fedezi az állami támogatás. A szerződéskötési díj egyszeri 0,5 százalék, ami legfeljebb 1 millió forint lehet.
A Széchenyi likviditási hitel forgóeszközök beszerzésére, valamint többek között szállításra, gépek karbantartására, raktározásra, továbbképzésekre, marketingre, és könyvvizsgálatra használható. A hitel kerete legfeljebb 250 millió forint, de nem haladhatja meg a vállalkozás tavalyi bérköltségének a kétszeresét, vagy az éves árbevétel 25 százalékát (a kettő közül azt, amelyik magasabb), a futamidő 3 év, a vállalkozásnak nem lehet lejárt köztartozása és hiteltartozása, a nettó ügyleti kamat 0,2 százalék, kezelési költség nincs.
A folyószámlahitel plusz a cégek napi működésének költségeire fordítható. A futamidő 2 év, a hitelösszeget egy összegben, a szerződés lejáratakor kell visszafizetni, a nettó ügyleti kamat 0,1 százalék, a kezelési költséget az állam fizeti, a nettó kezességi díj 0,5 százalék, a bírálati díj 30 000 és 280 000 forint közötti.
A Széchenyi beruházási hitel plusz beruházásokra használható fel, emellett a hitelcélhoz kapcsolódó forgóeszközök is finanszírozhatók belőle. 500 ezer és 1 milliárd forint között lehet igényelni, a futamidő legfeljebb 10 év, van türelmi idő (maximum 24 hónap) a törlesztés kezdetéig, a nettó ügyleti kamat 0,5 százalék/év, a kezelési költséget az állam fizeti, a szerződéskötés díja egyszeri 1,5 százalék, legfeljebb 1,5 millió forint, a folyósítási jutalék folyósításonként 15 ezer forint.