Gyakran Ismételt Kérdések
A kormány által rendeletbe foglalt lehetőség, amelynek időtartama során az adós átmeneti haladékot kap a törlesztőrészletek befizetésére, tehát meghatározott időn keresztül nem kell megfizetnie a havi törlesztési kötelezettségeit.
A tőke, a kamat, illetve a díjak megfizetése alól mentesülsz a moratórium ideje alatt, vagyis nem kell semmit sem fizetned 2020. december 31.-ig.
Nem, a hiteledet a törlesztési moratórium vége, vagyis 2020. december 31. után maradéktalanul meg kell fizetned.
Nem, hiszen a moratórium csupán egy fizetési haladék, vagyis átmenetileg nem kell befizetned a törlesztőrészleteket, viszont ez nem azt jelent kamatelengedést is. A szüneteltetés alatt számított kamatokat utólag kell befizetned egyenlő részletekben a teljes futamidő alatt.
2020. március 19.-től 2020. december 31.-ig tudod kihasználni ezt a lehetőséget, és 9 vagy 10 részlet megfizetését halaszthatod el, de a kormány meg is hosszabbíthatja az idejét.
Az összes fogyasztási hitel- és lízingtípusra, valamint a jelzáloghitelekre, ám nem szabad elfelejtened, hogy a kölcsönnek 2020. március 18.-ig már élnie kell, tehát az új, 2020. március 18. után folyósított hitelekre nem vonatkozik.
A folyószámlahitelekre, a hitelkártyákra, valamint a vállalati hitelkeretre is alkalmazható, de a hitelkeretek esetében nem értelmezhető, ám a későbbi részletszabályozások megoldást kínálhatnak erre a problémára is.
Természetesen.
Igen, mivel szintén fogyasztási hiteleknek számítanak törlesztőrészletekkel és futamidővel.
A felmondott hitelekre nem érvényes, hiszen a szerződésük megszűnt. Az egy-két hónapos elmaradásba került kölcsönökre azonban igen, mivel a hitelszerződés még érvényes, viszont pillanatnyilag azt nem tudjuk, hogy az elmaradások követelését is szüneteltetik-e a bankok.
Igen, a szüneteltetés a bérletidíj-fizetés és a vételárrészlet-fizetés kötelezettségére is alkalmazható.
Nem emelkedhetnek a törlesztőrészletek a korábbi szintjük fölé. Mivel a kamat elengedése nem jelent szüneteltetést, a futamidő kitolása szükséges annak érdekében, hogy a törlesztőrészlet a korábbi szinten maradhasson.
A hitel aktuális tőketartozása, a hátralévő futamidő és az adott hitelre érvényes kamat szükséges a futamidő meghosszabbodási idejének kiszámításához.
A törlesztőrészletnek nem szabad emelkednie a moratórium végeztével, azonban ehhez a futamidőt kell meghosszabbítani, és így a teljes visszafizetendő összeg emelkedik.
Változó kamatozású hitel esetén igen, vagyis csak a fix kamatozású hitelek maradnak változatlanok. A moratóriumra vonatkozó rendeletek nem vonatkoznak semmilyen formában a hitelek eredeti kamatozására.
Nem kell semmit sem tenned, ha szeretnél átmenetileg mentesülni a hiteled törlesztőrészletének megfizetése alól, mivel a moratórium automatikus.
Természetesen nem. Kérheted a továbbiakra is, hogy a hiteled törlesztése az eredeti feltételeknek megfelelően működjön, viszont ezt jelezned kell a bankodnak. A pénzintézetek várhatóan más-más módokon fogják az ügyfeleik erre vonatkozó nyilatkozatát kérni.
Ha minden törlesztőrészletet összeadunk, akkor a teljes, visszafizetendő összeg megnő, mivel a moratórium során keletkező kamattartozást is be kell fizetni, viszont pénzügyi értelemben jobban járhatsz, hiszen később kell befizetned a tartozást.
Természetesen, Ha biztos vagy benne, hogy stabil a jövedelmed, akkor lehetőséged lesz év vége előtt visszaállítani a hiteled állapotát, és folytatni a törlesztést.
Mivel minden hitelszerződésben szerepel, hogy az adós a tartozását a futamidő vége előtt részben, vagy egészben visszatörlesztheti, ez biztosított a törlesztési moratórium ideje alatt is, ám ez az elő- és végtörlesztési díjakat nem érinti.
Amennyiben az anyagi helyzeted megengedi, akkor természetesen, mivel az előtörlesztés segítségével a jövőbeli kamatfizetés terhe is lekerül a válladról.