Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Minden, amit a kamatperiódusról tudnunk kell

2021.11.25.
Szerző: Csongrádi Richárd
Utoljára módosítva: 2021. november 25. 13:18

A lakáshitelünk kiválasztásánál körültekintően kell eljárnunk. Hosszú időre kötelezzük el magunkat, ezért nem lesz mindegy, hogy mennyi a kamat, mekkora futamidőt választunk, és a kamatozás típusát is meg kell határoznunk. Utánajártunk mindennek, amit a kamatperiódusról érdemes tudni.

Minden, amit a kamatperiódusról tudnunk kell

A kamatozás típusai

Változó kamatozásnál a kamat mértékét időnként a referenciakamathoz kell igazítani, ami így hatással lesz a törlesztő-részlet nagyságára. Futamidő végéig rögzített kamatozásnál a kamat mértéke a futamidő alatt nem fog változni, végéig kiszámítható marad. Ez az úgynevezett fix kamatozás. Kamatperiódusokban rögzített kamatozásnál a kamatperiódus időszaka alatt a kamat nem változik, így a törlesztő-részlet is hosszú távon, akár 5, 10, 15 vagy 20 évig tervezhető kiadás marad. Egy kamatperióduson belül tulajdonképpen fix kamatozásról beszélünk.

Legyen vagy ne legyen kamatperiódus?

Amikor a kamatozás típusáról döntünk, pontosan tudnunk kell, hogy mi a fontos a számunkra. Lehet, hogy gyorsan vissza akarjuk fizetni a hitelt, vagy nagyon fontos a kiszámíthatóság, esetleg a legkevesebbet akarjuk fizetni a hitelért. Az is lehet, hogy a legalacsonyabb törlesztő-részletet tartjuk igazán fontosnak. A kamatperióduson belül fix a kamatozás, ezért az kiszámítható és biztonságos a számunkra. A kamatperiódus végén azonban a kamatokat a referenciakamathoz igazítják. Annak fényében, hogy a jegybank az elmúlt öt hónapban ötször emelte meg az alapkamatot, elgondolkodtató, hogy vállaljuk-e azt a nagyon valószínű kockázatot, hogy emelkedni fog a hitelünk kamata, és vele együtt a törlesztő-részletünk is.

Nem egyszerű a döntés

A fentiek alapján jól látható, hogy egyáltalán nem egyszerű annak az eldöntése, hogy hitelfelvételkor milyen kamatperiódust válasszunk. Minden esetben a saját lehetőségeinket, körülményeinket és főleg a céljainkat vegyük figyelembe. Mindenki számára jó megoldás nem létezik. Nincs recept, amit követni lehetne. Döntésünk során mindenképpen gondoljunk arra, hogy a kamatperiódust később nem tudjuk megváltoztatni.

A kamatperiódus áldás lehet számunkra, ha jól döntünk. Bölcs előrelátással és a céljaink szem előtt tartásával olyan hitelt vehetünk fel, ami a legjobb számunkra és a szeretteink számára.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlott hitelek

Provident Start kölcsön

THM

13,2%

Futamidő

19 hét

Hitelösszeg

100.000 Ft - 300.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

12,07% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel

THM

12,67% - 14,92%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

3.000.000 Ft - 10.000.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Mire figyeljünk a THM mellett a hitelfelvétel során?

Mire figyeljünk a THM mellett a hitelfelvétel során?

2021.11.30.

A Teljes Hiteldíj Mutató egy olyan szám, amivel a hiteleket összehasonlíthatjuk. Minél magasabb a THM, annál többe kerül nekünk a hitel, annál többet kell visszafizetnünk. A THM mellett azonban vannak olyan költségek is, amelyeket nem számítanak bele a THM-be. Mutatjuk, mire figyeljünk a THM mellett a hitelfelvétel során.

Tovább olvasom
Szeptember végéig igényelhető a Diákhitel Plusz

Szeptember végéig igényelhető a Diákhitel Plusz

2022.08.30.

Kinek, hogyan, meddig igényelhető a Diákhitel Plusz? Miért érdemes kérelmezni és mely hallgatók számára nyújt segítséget a Diákhitel Plusz nyújtotta lehetőség? Ezekre válaszolunk az alábbiakban.

Tovább olvasom
Megéri-e Diákhitelt felvenni?

Megéri-e Diákhitelt felvenni?

2022.05.10.

A Diákhitel felvétele komoly lehetőség azok számára, akik szerényebb anyagi keretek mellett szeretnének tanulni – de vajon megéri?

Tovább olvasom
Milyen dokumentumokra van szükség személyi kölcsön igénylésekor?

Milyen dokumentumokra van szükség személyi kölcsön igénylésekor?

2023.03.24.

A személyi kölcsön igényléséhez szükséges dokumentumok összegyűjtése az egyik legegyszerűbb folyamat, ami hitelekkel kapcsolatban felmerülhet.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával