Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Jó hír a gazdaságnak: tovább csökken az alapkamat

2024.09.25. Szerző: banknavigator.hu Utoljára módosítva: 2024. szeptember 25. 16:34

Tovább csökken az alapkamat. De mit jelent ez? Az alapkamat csökkentése a gazdaság egyik legfontosabb eszköze, amellyel a jegybankok befolyásolni tudják a gazdaság teljesítményét. Magyarországon az utóbbi időszakban a Magyar Nemzeti Bank (MNB) több alkalommal is csökkentette az alapkamat szintjét, amely számos következménnyel jár mind a gazdaság, mind a lakosság számára. Utánajártunk, hogy miért csökkentik az alapkamatot, milyen hatásai lehetnek ennek a döntésnek, és hogyan érintheti mindez az inflációt. Mutatjuk.

Mi az alapkamat szerepe a gazdaságban?

Az alapkamat az a kamat, amelyet a központi bank határoz meg, és ettől függ, hogy a kereskedelmi bankok milyen kamatok mellett tudnak kölcsönözni a központi banktól. 

Ez a kamat alapvetően befolyásolja a bankok hitelnyújtási és betéti kamatainak szintjét, így közvetve hatással van az egész gazdaságra.

Az alapkamat csökkentése akkor történhet, amikor a gazdaság lassul vagy recesszióval fenyeget. A kamatcsökkentés célja, hogy ösztönözze a hitelfelvételt és a befektetéseket, ezzel serkentve a gazdasági növekedést. 

Ha a hitelfelvétel olcsóbbá válik, a vállalkozások könnyebben tudnak új beruházásokat indítani, a háztartások pedig bátrabban vásárolnak ingatlant vagy más nagy értékű eszközöket, mint például autót.

Mi az alapkamat csökkentésének célja?

A Magyar Nemzeti Bank az elmúlt években több alkalommal is csökkentette az alapkamatot, és a közelmúltban újabb mérséklésről döntött. 

Ennek az egyik oka a gazdasági növekedés élénkítése, mivel az elmúlt időszakban a gazdasági növekedés lelassult, és az infláció magas szinten maradt. 

Az MNB arra törekszik, hogy a hitelfelvétel olcsóbbá tételével, és a beruházások ösztönzésével támogassa a gazdaság gyorsabb növekedését.

Az alapkamat csökkentése a vállalkozások számára különösen kedvező, mivel alacsonyabb finanszírozási költségekkel tudnak működni, ami növelheti a profitabilitásukat és versenyképességüket. 

Ezen kívül a lakosság számára is előnyös lehet, hiszen a hitelek olcsóbbá válhatnak, ami ösztönözheti az ingatlanpiaci keresletet, és más nagyobb volumenű vásárlásokat.

Az alapkamat csökkenésének hatásai a mindennapi életre

Amikor az alapkamat csökken, annak egyik legközvetlenebb hatása a hitelkamatok mérséklődése. 

Az emberek kedvezőbb feltételek mellett tudnak személyi kölcsönt, lakáshitelt vagy vállalkozási hitelt felvenni. 

Ez növelheti a fogyasztást, hiszen az emberek nagyobb biztonságérzettel vásárolhatnak, mivel alacsonyabb kamatok mellett kisebb törlesztőrészletekkel kell számolniuk.

Az alacsonyabb kamatok ugyanakkor nem csak a hitelfelvevőket érintik, hanem a megtakarítókat is. 

Azok, akik bankbetétekben tartják a megtakarításaikat, alacsonyabb hozamokat kapnak. Ennek eredményeképpen a megtakarítók egy része hajlamos kockázatosabb befektetési formák felé fordulni, mivel ezek magasabb hozamot ígérnek.

A kamatcsökkentés másik jelentős hatása az ingatlanpiacra gyakorolt befolyása. Az alacsony kamatok miatt a lakáshitelek költségei csökkenhetnek, így többen vágnak bele lakásvásárlásba vagy ingatlanbefektetésbe. 

Az ingatlanpiac ezzel együtt élénkülhet, ami növelheti az ingatlanárakat, különösen azokban a városokban, ahol a kereslet már eleve magas.

Az alapkamat csökkenésének hosszú távú következményei

Az alapkamat csökkentése nem csupán rövid távon befolyásolja a gazdaságot. 

Hosszabb távon is fontos szerepet játszhat abban, hogy a vállalkozások hogyan terveznek, és milyen befektetéseket hajtanak végre. 

Az alacsonyabb kamatkörnyezet ösztönözheti a vállalkozásokat arra, hogy új munkahelyeket hozzanak létre, vagy új piacokra lépjenek be. 

Az innováció és a technológiai fejlesztések támogatása is előtérbe kerülhet, hiszen az alacsonyabb hitelköltségek lehetővé teszik a kockázatosabb projektek megvalósítását is.

Lényeges, hogy az alapkamat csökkentése nem minden esetben hoz azonnali eredményt. 

A gazdaság élénkítése időbe telik, és a kamatpolitika hatásai gyakran csak hónapok vagy akár évek múlva válnak teljesen láthatóvá. 

Az alapkamat csökkenésének hatása az inflációra

A Banknavigátor pénzügyi szakértői szerint az alapkamat csökkentése az inflációra is hatással lehet. 

Alapvetően, amikor a központi bank csökkenti az alapkamatot, azzal olcsóbbá teszi a hitelfelvételt, ami növelheti a fogyasztást és a beruházásokat. 

Ennek eredményeképpen a gazdaság felpöröghet, de ez egyúttal nyomást gyakorolhat az árakra is, mivel a kereslet növekedése áremelkedést okozhat.

Az infláció tehát növekedhet az alacsonyabb kamatok hatására, különösen akkor, ha a gazdaságban már inflációs nyomás van jelen. 

Azonban a jegybankok figyelemmel kísérik az infláció alakulását, és ha úgy látják, hogy az infláció túlzottan gyorsan növekszik, akkor visszafordíthatják a kamatcsökkentést, vagy más eszközökkel próbálhatják mérsékelni azt.

Jó hír a gazdaságnak: az alapkamat csökkenése élénkítheti a gazdasági növekedést, de figyelni kell az inflációra is.Magyarországon az infláció az utóbbi időben magas szinten maradt, és az alapkamat csökkentése kihívást jelenthet az inflációs célok elérése szempontjából. 

A jegybanknak egyensúlyt kell találnia a gazdasági növekedés serkentése, és az inflációs kockázatok kezelése között. 

A kamatcsökkentés tehát rövid távon segíthet a gazdaság élénkítésében, de hosszabb távon szükség lehet a kamatpolitika szigorítására, ha az infláció túl magas szintre emelkedik.

Az alapkamat csökkentése fontos gazdaságpolitikai eszköz. Míg rövid távon támogathatja a gazdasági növekedést, és elősegítheti a beruházásokat, hosszabb távon kockázatot jelenthet az infláció szempontjából. 

A lakosság és a vállalkozások számára is fontos, hogy figyelemmel kísérjék a kamatváltozásokat, mivel ezek közvetlen hatással lehetnek a mindennapi pénzügyi döntéseikre.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Ajánlott hitelek

Tavaszi lendület kölcsön

THM: 9,9%

Futamidő: 22 hó

Hitelösszeg: 400.000 Ft - 800.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM: 10,39% - 11,73%

Futamidő: 12 - 96 hó

Hitelösszeg: 300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Extra Plus Személyi Kölcsön

THM: 10,6% - 14,0%

Futamidő: 12 - 84 hó

Hitelösszeg: 500.000 - 10.000.000 Ft

Promóció

Legfrissebb pénzügyi cikkek

Érdekes és fontos hírek a pénzügyek világából.

2025-04-02

Miként igazodjunk el a gépjármű biztosítások világában? Tippek és trükkök

A gépjármű biztosítás elengedhetetlen része az autótulajdonlásnak, hiszen nemcsak törvényileg kötelező, hanem anyagi biztonságot is nyújt egy váratlan baleset vagy...

Tovább olvasom
2025-04-01

10 tipp, így fektesd be megtakarításod!

A megtakarítás felelős kezelése hosszú távon biztosíthatja anyagi biztonságunkat, de a pénz csupán a bankszámlán tartása nem mindig a legjobb...

Tovább olvasom
2025-03-31

Hitelek mögött a valóság: Miért vállalnak egyre nagyobb adósságot a magyarok?

A személyi hitelek piaca dinamikusan növekszik Magyarországon, de sok esetben nem vágyak, hanem kényszerhelyzetek hajtják az embereket a kölcsönfelvétel felé....

Tovább olvasom
2025-03-28

Óriási könnyítés a fiatal anyáknak: teljes adómentesség 2026-tól!

2026. január 1-jétől minden 30 év alatti édesanya számára teljes személyi jövedelemadó-mentesség lép életbe. Az új szabályozás célja, hogy könnyebbé...

Tovább olvasom
2025-03-27

Az új Fix Magyar Állampapír: Mi vár ránk az új lehetőségben?

A Magyar Állam új fix kamatozású állampapírt bocsát ki, amely vonzó alternatívát kínál a kisbefektetők számára. Az új termék részletes...

Tovább olvasom
2025-03-26

Bankszámlakivonat: Mi ez, mire jó, és miért fontos figyelni rá havonta?

A bankszámlakivonat egy alapvető pénzügyi dokumentum, amely részletesen bemutatja a számlamozgásaidat. Cikkünkben elmagyarázzuk, miért érdemes rendszeresen ellenőrizni, hogyan értelmezd, és...

Tovább olvasom
2025-03-25

Mekkora lakáshitelt vehetünk fel 2025-ben átlagjövedelemmel?

A 2025-ös nettó átlagkereset alapján egyedülálló hiteligénylőként akár 35 millió forint lakáshitelt is felvehetünk 20 éves futamidőre, míg két átlagkereső...

Tovább olvasom
2025-03-24

A bankszámlaköltségek emelkedése Magyarországon: miért drágulnak a pénzügyi szolgáltatások?

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb jelentése alapján jelentős mértékben megugrottak a bankszámlákhoz kapcsolódó költségek Magyarországon. A drágulás hátterében több...

Tovább olvasom
Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával