Lakáshitel folyamata az elejétől a végéig
Vannak, akik úgy vágnak bele egy lakás megvásárlásába, hogy nem is tudják, mennyire hosszadalmas procedúra vár rájuk, és különösen igaz ez akkor, ha hitelből tervezik kifizetni a vételárat. Nem elrettentésképpen, de pontokba szedjük, mi vár azokra, akik – akár kényszerűségből, akár anyagi megfontolásból – ezt az utat választják.
Lássuk tehát a lakáshitel folyamatát!
- A lakáshitel folyamatának első pontja az anyagi helyzet felmérése: alaposan fontold meg, hogy megengedheted-e magadnak azt a lakást, amit kinéztél, illetve tervezd meg az ezzel kapcsolatos kiadásokat is. A JTM szabályozás szerint a jövedelmed 50%-át fordíthatod törlesztésre, ez alapján pedig könnyen kiszámolhatod, mekkora hitel a maximális, amit felvehetsz. Ha kevés, adóstársat kell bevonnod! Nem feledkezhetsz meg az önerőről sem, ami a lakás árának minimum 20%-a kell, hogy legyen, de jobb, ha ennél többre készülsz!
- A fentiek alapján válassz ingatlant!
- Ez után jöhet a hitelkonstrukció kiválasztása, amiben oldalunk is a segítségedre lesz, illetve akár szakértői segítséget is kérhetsz. Ha megvan a hitel, illetve a bank, akkor a további költségek összeszámolása következik, hiszen ezeket is bele kell kalkulálnod az ügymenetbe: illeték, értékbecslési, közjegyzői, számlanyitási és ügyvédi díjak.
- A következő lépés az adás-vételi szerződés megkötése az ingatlan tulajdonosával, majd ennek beadása a földhivatalba.
- A lakáshitel folyamatának következő pontja maga a hitelfelvétel! A kiválasztott bank erre vonatkozó nyomtatványait ki kell tölteni, majd leadni a választott fiókban.
- Következik az értékbecslés, amit a bank intéz.
- Jön a lényeg: az elbírálás! A hitelbírálat az esetek többségében egy-két hetet vesz igénybe, de vannak olyan bankok, ahol csupán pár nap; mindenesetre ne ez alapján dönts!
- A folyósítás előtt a bank közjegyzője véglegesíti az okiratot. Ezt Neked kell intézned.
- A véglegesített közjegyzői okiratot be kell nyújtani a területileg illetékes Földhivatalba, ami után érkeztetik, és a jelzálogra vonatkozó széljegyzetet tesznek a tulajdoni lapra. Ehhez szükséges beszerezni az ügyvédtől egy végkifizetési nyilatkozatot is, amin a korábbi tulajdonos nyilatkozik, hogy át lehet jegyezni a tulajdonjogot.
- Az utolsó lépés: kifizeted az önerőt a banknak, leadod az esetlegesen kötelező biztosítások igazolásait, bemutatod a kért dokumentumokat, és ez után a bank folyósítja a hitelt.
Reméljük, nem bátortalanítottunk el azzal, hogy leírtuk a lakáshitel folyamatát, sőt, inkább eloszlattuk a bizonytalanságodat, így könnyebben eljutsz a procedúra végéig. A harmadik ponthoz használd oldalunk összehasonlítási funkcióját!
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.