Mi lehet önerő egy lakáshitelnél?
Önerő egy lakáshitelnél elsősorban pénz lehet, méghozzá viszonylag sok, de akadnak más lehetőségek is – ezeket ismertetjük az alábbiakban.
Önerő egy lakáshitelhez mindenképpen szükséges, hiszen ezt törvény írja elő, sőt, még azt is meghatározza, hogy mekkora értékben kell önerőt felmutatni, ám akadnak „kiskapuk”, amelyeknek köszönhetően nem csupán a készpénzt fogadhatják el a bankok.
A saját megtakarítás természetesen a legjobb, ha szeretnél önerővel rendelkezni, ám segítséget is kaphatsz, méghozzá több helyről is.
Miért kell önerő egy lakáshitelhez?
Az önerő tulajdonképpen biztosíték a bank számára az adós jövedelmi helyzetével kapcsolatban. Az értékbecslés során ugyanis az ingatlan fedezetként való elfogadásáról döntenek, hanem a forgalmi és hitelbiztosítéki értékéről is, és ebből kerül megállapításra a hitelhez szükséges önerő mértéke.
A bank pedig a megállapított forgalmi érték maximum 80%-áig nyújt hitelt a szabályozás szerint, ám a kulcsszó a maximum; ennél a legtöbb esetben kevesebbet szoktak folyósítani, jellemzően 60-70%-ot. Ha viszonyt alacsonyabb érték kerül megállapításra az értékbecslés során, akkor a bank által elvárt önerő mértéke magasabb lesz.
Mi lehet önerő egy lakáshitelnél?
A legtöbb hiteligénylő a saját megtakarításait fordítja az önerő céljára, ám sokan vannak azok is, akik nem rendelkeznek elegendő, vagy épp semmilyen megtakarítással. Számukra jóval nehezebb a lakáshitelhez jutás, de persze nem lehetetlen, hiszen akadnak egyéb lehetőségek is.
Lakás-takarékpénztári megtakarítás
A lakás-takarékpénztárak már egy ideje nem jelentős szereplők a lakáspiacon, hiszen a kormány néhány éve megszüntette a támogatásukat, így pedig a legfontosabb vonzerejük veszett el. Aki azonban még a jelentőségük elvesztése előtt kötött lakás-takarékpénztári szerződést, annak a lejáratkor egy egész csinos összeg ütötte a markát, amelyet többféle lakáscélra is felhasználhatott.
Napjainkban is vannak még olyanok, akik rendelkeznek ilyen megtakarításokkal, és természetesen a lejáratkor megkapott összeget önerőként egy lakáshitelhez is felhasználhatják.
Babaváró hitel
A babaváró hitel egy kamatmentes kölcsön, amely kizárólag házasok számára érhető el, maximum 10 millió forint értékben, és szabadon felhasználható, így lakáscélok megvalósítására, azaz akár önerőként is, viszont ezzel kapcsolatban létezik egy megkötés: ha a babaváró hitel folyósítása és a lakáshitel igénylése között nem telt el 90 nap, akkor a Babaváró összegének maximum 75%-a használható fel önerőként, a 90 nap letelte után viszont már az egész.
CSOK
A CSOK összege a legtöbb banknál kiegészítheti az önerőt. Altípusa a Falusi CSOK, amelyet kizárólag a kormány által meghatározott kistelepüléseken lehet felhasználni használt lakás, vagy ház vásárlására és egyidejű felújítására, korszerűsítésére. Emellett önmagában egy meglévő ingatlan korszerűsítésére és bővítésére is költhető, de ebben az esetben a teljes összeg – azaz 10 millió forint – felét lehet csak igényelni.
Fontos viszont tudni, hogy meglévő gyermekek után a támogatás teljes összege lehet önerő egy lakáshitelnél, vállalt gyermekek után viszont a támogatás egyes bankoknál csak részben használható fel önerőként.
Személyi kölcsön
Elvileg a személyi kölcsön nem lehet önerő egy lakáshitelnél, azonban az erre hozott szabályban akad egy kiskapu, ami szerint ez a személyi kölcsön folyósításától számított 90 napig igaz, ezt követően azonban a személyi kölcsön összege is használható önerőként.
Lakáshitelt „önerő nélkül” is lehet igényelni
Az idézőjel kiemelten lényeges ez esetben, hiszen önerőre mindenképp szükség van, azonban nem feltétlenül kell annak készpénznek lennie – lehet egy másik ingatlan is! Maximum három fedezetet fogadhat el a bank, azaz a lakásvásárláshoz a hitel tárgyán túl még kettő másik ingatlan jöhet szóba fedezetként.
Amennyiben lakáshitelt szeretnél igényelni, és már az önerő problémáját is megoldottad, hasonlítsd össze oldalunkon a pénzintézetek legjobb ajánlatait, válassz, majd indítsd el az igénylési folyamatot online!
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.