Az 5 legnagyobb tévhit a lakáshitelekkel kapcsolatban
Tévhitek a lakáshitelekkel kapcsolatban is keringenek – mondhatni természetesen –; ezek közül az öt legnagyobbat igyekszünk eloszlatni alábbi cikkünkben.
1. Az első lépés a foglaló
A lakás azonnali lefoglalózása jó ötletnek tűnik, hiszen sokan hosszú ideig keresik álmaik lakását, ezért, amikor végre megtalálják azt, ami mindenben megfelel az elvárásaiknak, igyekeznek bebiztosítani, hogy az övék legyen.
Ha viszont hitelre is szükség van, akkor érdemesebb óvatosnak lenni, és először a bankot kiválasztani, majd ezt követően átadni a foglalót, ha ugyanis mégsem kapjuk meg a hitelt, akkor akár el is bukhatjuk az eladónak kifizetett összeget.
Érdemesebb egy előzetes hitelbírálatot kérni a banktól, mivel így megtudhatjuk, hogy mekkora hitelösszegre számíthatunk, illetve, ha már a megvásárolni kívánt ingatlant is fel tudjuk mutatni, a bank arról is véleményt alkot, így pedig már biztonsággal le lehet azt foglalózni.
2. A korábbi elmaradás rendezésével a hitelképesség is megvan
Ha 90 napon túl, a minimálbért meghaladó összegű késedelembe esünk, akkor automatikusan felkerülünk a KHR-listára. Meglévő elmaradással a bankok automatikusan elutasítják a hitelkérelmet, de akkor sem jobb a helyzet, ha egy éven belül rendeztük azt, hiszen az ilyen adósokat a teljes tartozás kiegyenlítése után még egy évig úgynevezett passzív KHR-esként tartják nyilván.
Érdemes erre is figyelni, és, ha nem vagyunk benne biztosak, hogy fent vagyunk-e a KHR-listán, illetve, ha igen, de nem tudjuk, milyen státuszban és mennyi ideje, akkor lekérdezni azt egy bankfiókban.
3. Az állás automatikusan hitelképességet is jelent
Tény, hogy csak az kaphat hitelt, aki rendelkezik igazolható jövedelemmel, az viszont már más kérdés, hogy mekkora hitelhez juthat hozzá a jövedelmének mértéke alapján, ráadásul egyéb elvárások is vonatkoznak erre.
Általános például, hogy legalább 3 teljes hónapja az adott munkahelyen dolgozzunk, de fontos a jövedelem típusa is, ugyanis a vállalkozói, a készpénzes, vagy a külföldi jövedelmet a bankok nem egyformán fogadják el.
A legfontosabb azonban a jövedelem mértéke, amit a JTM-szabályozásnak kell megfeleltetni, de minimum a mindenkori minimálbért el kell érnie, de a legtöbb banknál ennél magasabb az elvárás.
4. Pénzügyi gond esetén a lakás eladható
Részben igaz, hiszen a hitellel terhelt ingatlan értékesítése nem lehetetlen, ám egyrészt ehhez a bank beleegyezése is szükséges, másrészt, ha sürgős az ügy, akkor csak az értékénél alacsonyabb áron lehet eladni.
Érdemes épp ezért még a hitelfelvétel előtt egy 3-6 hónapra elegendő pénzügyi tartalékot felhalmozni, ami nehézségek esetén biztosítja a hitel további fizetését és a megélhetésünket, de a hitelfedezeti biztosítás megkötése is kiváló ötlet, hiszen az munkanélküliség, halál, betegség vagy rokkantság esetén fedezi a törlesztőrészleteket.
5. A legolcsóbb lakáshitel a legjobb
A lakáshiteleket elsősorban a THM-értékük alapján lehet összehasonlítani, ám nem ez az egyetlen tulajdonságuk, amely meghatározza őket. Egy rövidebb kamatperiódusú hitel például olcsóbb, ám szinte biztos, hogy a későbbiekbnen megdrágul, így pedig amit az első kamatperiódusban nyertünk, azt elveszíthetjük már akár a másodikban is.
Fontos tehát, hogy minden egyes paramétert megvizsgáljunk, és ne csak az adott pillanatnak feleljen meg a választott hitel, de a jövőben is teljesítse az elvárásainkat.
Hasonló a helyzet a bankokkal is; alaposan meg kell fontolni, hogy melyiktől igényeljük a hitelt, hiszen a bírálat során akár el is veszíthetjük az addig kifizetett összegeket, ha a bank elutasítja a kérelmet. Ezt persze nehéz előre tudni, de lehetnek árulkodó jelek: ha csak nagyon kicentizve tudjuk elérni a hitelképességet már az előbírálaton is, inkább keressünk egy másik pénzintézetet.
Amennyiben mégis kapunk hitelt egy banktól, egyáltalán nem biztos, hogy a piacon elérhető legkedvezőbb ajánlathoz jutottunk hozzá. A hitelek árai között ugyanis akár hatalmas különbségek is lehetnek, ami egy átlagos lakáshitel esetében havi szinten több tízezer forint különbséget is jelenthet, a futamidő végére pedig ez már milliós nagyságrendű összegként jelenik meg.
Ha lakáshitelt szeretnél igényelni, hasonlítsd össze oldalunkon a bankok legjobb ajánlatait, válassz, majd indítsd el az igénylési folyamatot online, mindössze néhány kattintással!
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.