Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Hogy kerülhetünk le a KHR listáról?

2022.05.20. Szerző: Csongrádi Richárd Utoljára módosítva: 2023. július 16. 22:14

A KHR listáról lekerülni bizonyos szempontból egyszerű, egy másikból viszont gyakorlatilag lehetetlen; lássuk, mi okozza ezt az ellentmondást!

A KHR listáról lekerülni csak abban az esetben lehet, ha a tartozás megszűnt, és ez után eltelt az az egy év, amit a törvényben megszabtak. Ez a könnyű út, a lehetetlen pedig az, ha akkor szeretnél róla lekerülni, amikor ezek a feltételek még nem teljesültek. Tudnod kell azonban minden részletet, illetve azokat a kivételeket is érdemes megismerned, amelyek által pénzhez juthatsz akkor is, ha fent vagy a KHR listán, passzív státuszban.

A KHR lista – vagyis a Központi Hitelinformációs Rendszer – ugyanis arra szolgál, hogy a pénzintézetek hozzáférjenek a leendő adósok adataihoz és hitelezési múltjához, hiszen ezek alapján döntenek a hitelkérelmekről. Ezt úgy tudják elérni, hogy megosztják a saját adataikat, amihez aztán minden pénzintézet hozzáférhet, így pedig valamivel kisebb lesz a hitelezés kockázata.

Alapvetően azt gondoljuk mindannyian, hogy a KHR lista rossz dolog, hiszen megakadályozhat bennünket abban, hogy hitelt vegyünk fel, azonban létezik egy jó oldala is. A magas kockázatot a bankok magasabb kamatokkal ellensúlyozzák, tehát, ha nem lenne a Központi Hitelinformációs Rendszer, a hitelfelvétel sokkal drágább lenne mindenkinek, így azonban a jó adósok olcsóbban juthatnak a szükséges kölcsönösszeghez.

Mondhatjuk tehát, hogy a KHR lista nem csak a bankokat védi, de a Te érdekeidet is szolgálja, ám ez valószínűleg nem vígasztal, ha már felkerültél rá, és mégis pénzre lenne szükséged.

Hogyan kerülhetsz fel a KHR listára?

Akkor kerülsz fel a KHR listára, ha nem fizeted időben a törlesztőrészleteidet, ám egy kisebb megcsúszás még nem feltétlenül jelenti a legrosszabbat; ehhez további két feltételnek is teljesülnie kell: a mindenkori minimálbér összegét meghaladó mértékben kell tartoznod, és ennek folyamatosan, több mint 90 napon át fenn kell állnia.

Fontos tudni, hogy ez nem váratlan esemény lesz, hiszen egyrészt tudod, ha mulasztottál – egy kivétellel, de erről később –, másrészt a bank köteles legkésőbb 30 nappal előre, írásban figyelmeztetni arról, hogy fel fogsz kerülni a KHR listára, így tudsz tenni ellene.

Léteznek olyan körülmények is, amikor annak ellenére kerülhetsz fel a KHR listára, hogy nincs is hiteled. Az egyik ilyen, és sajnos elég gyakori is, amikor adóstársként szerepelsz egy hitelügyletben, vagy kezességet vállalsz valaki más hiteléért.

Egy másik, ritkább eset az, amikor bankkártyával vagy hitelkártyával élsz vissza, és a bíróság is megállapítja, hogy bűncselekményt követtél el, ami lehet visszaélés más kártyaadataival, csalás, dokumentumhamisítás, vagy annak használata, továbbá illetéktelen kártyahasználat; ilyenkor a visszaélés részletes adatai a rendszerben lesznek még 5 évig a bűncselekményt követően.

Az aktív és passzív KHR lista közötti különbségek

A KHR listán kétfélék lehetnek az ügyfelek: aktív és passzív státuszúak; aktív státuszú az az ügyfél, akinek még van lejárt tartozása, a passzív státuszú ügyfelek pedig azok, akik már rendezték a tartozásukat. A passzív státusz a hiteltartozás rendezése után még egy évig fennáll, majd ennek lejártát követően az ügyfél adatai automatikusan törlődnek a rendszerből.

Lehetőségek KHR listásként

Alapvetően a magyarországi hiteligénylés aktív státuszúként gyakorlatilag lehetetlen, de a KHR lista csak az országhatáron belül érvényes – legalábbis egyelőre –, így külföldi bankoknál van esély hitelhez jutni; persze csak akkor, ha meg tudod oldani.

Ha viszont rendezted a tartozásodat, és átkerültél a passzív státuszba, akkor már vannak lehetőségeid azon túl is, hogy kivárod az egy évet. Először is meg kell említeni a babaváró hitelt, ami passzív státuszúak számára elérhető a vonatkozó rendelet szerint, a bankok hitelbírálatán azonban nem biztos, hogy átmegy.

Ezen túl a Provident is kínál a passzív státuszú ügyfeleknek kis összegű  személyi kölcsönt 9,8%-os THM-mel, bizonyos esetekben már ez is elég lehet egy kisebb pénzügyi zavar elhárításához.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Ajánlott hitelek

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM: 10,39% - 11,73%

Futamidő: 12 - 96 hó

Hitelösszeg: 300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Provident Start kölcsön

THM: 13,2%

Futamidő: 19 hét

Hitelösszeg: 100.000 Ft - 300.000 Ft

Promóció

Extra Plus Személyi Kölcsön

THM: 10,6% - 14,0%

Futamidő: 12 - 84 hó

Hitelösszeg: 500.000 - 10.000.000 Ft

Promóció

Legfrissebb pénzügyi cikkek

Érdekes és fontos hírek a pénzügyek világából.

2025-04-24

Mi az az IBAN számlaszám, és hogyan találod meg a sajátodat?

Az IBAN számlaszám megkönnyíti a nemzetközi utalásokat, és biztosítja a pénz gyors és pontos célba érését. Cikkünk segít megérteni, mi...

Tovább olvasom
2025-04-24

Nyugdíjasok lakástámogatása: Milyen lehetőségek vannak 2025-ben?

2025-ben is több lakástámogatási lehetőség áll a nyugdíjasok rendelkezésére, akár vásárlásról, felújításról vagy akadálymentesítésről van szó. A cikk részletesen bemutatja,...

Tovább olvasom
2025-04-24

Bankkártyahasználat külföldön: Ezek a legalapvetőbb tudnivalók

A bankkártyás fizetés külföldön kényelmes és biztonságos, de fontos előre felkészülni az árfolyamokra, díjakra és kockázatokra. Cikkünkben elmondjuk, mire figyelj.

Tovább olvasom
2025-04-24

Áruhitel vagy személyi kölcsön: Melyik a jobb választás vásárláskor?

Vásárlás előtt gyakran felmerül a kérdés: áruhitel vagy személyi kölcsön? Ebben a cikkben részletesen összehasonlítjuk a két lehetőséget, hogy segítsünk...

Tovább olvasom
2025-04-23

Biztonságos online fizetés: Tippek és trükkök

Az online fizetés kényelmes, de megfelelő óvintézkedések nélkül kockázatokat rejt. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan vásárolhatsz biztonságosan az interneten, és milyen módszerekkel...

Tovább olvasom
2025-04-23

Autólízing – minden, amit tudni érdemes róla

Az autólízing rugalmas és költséghatékony alternatívát kínál az autóvásárlásra. Ismerd meg a különböző típusokat, előnyöket és jövőbeli irányokat.

Tovább olvasom
2025-04-23

Új korszak a lakossági állampapírok piacán, mit kínálnak az új konstrukciók?

2025 tavaszán új lakossági állampapírok jelentek meg hosszabb futamidőkkel és célzott konstrukciókkal. Megmutatjuk, kinek és mire érdemes választani őket.

Tovább olvasom
2025-04-22

A legjobb bankszámlák összehasonlítása 2025-ben – Találd meg a számodra legmegfelelőbbet!

2025-ben a bankszámlák kínálata sokszínűbb, mint valaha. Cikkünkben szakértőink ajánlásai alapján mutatjuk be a legjobb bankszámlákat, hogy megtaláld a számodra...

Tovább olvasom
Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával