Tervező kölcsönTervező kölcsönHirdetés

Mi történik a közös hitellel válás esetén?

2021.06.16.
Szerző: Banknavigator
Utoljára módosítva: 2023. július 17. 10:40

Ha válásra kerül sor, érdemes mihamarabb jelezni a hitelintézet felé a kialakult helyzetet. Ez a lépés azért is fontos, mert amennyiben az egyik fél nem fizeti a törlesztőrészletet, a hitelintézet a teljes összeget behathatja a házaspár másik tagján. Mi történik a közös hitellel válás esetén? Mutatjuk a választ!

Mi történik a közös hitellel válás esetén?

Mi a teendő a közös hitellel válás esetén?

Válás esetén többféle kimenetel közül lehet választani a közös hitellel kapcsolatban. Mi történhet a közös hitellel válás esetén? A legegyszerűbb verzió az, hogy mindkét fél fizeti a lakáshitelt fele-fele arányban, mint a házasságuk során. Ebben az esetben többnyire bérbe adják az ingatlant az egykori házastársak és fele-fele arányban osztoznak a bérleti díjon. Továbbá előfordulhat, hogy az egyik fél a lakásban marad. Ebben az esetben általában a lakásban maradt fél fizeti tovább a lakáshitelt. Ekkor természetesen jelezni kell a pénzintézet felé, hogy az ügyletben a lakásban maradó fél marad, mint adós és a kiköltöző fél, mint adóstárs kikerül belőle. Ebben a speciális esetben újabb hitelbírálat szükséges, hiszen a banknak meg kell győződnie arról, hogy a lakásban maradó fél, mint adós a jövőben egyedül is képes fizetni a lakáshitel törlesztőrészleteit. Amennyiben elbírja a jövedelme a törlesztést, szerződésmódosítás és közjegyzői okiratba foglalás szükséges. A dokumentumokat mindkét félnek alá kell írnia. Előfordulhat, hogy a lakásban maradó fél, mint adós jövedelme nem elegendő a hiteltörlesztéshez, ekkor újabb adóstárs bevonására lehet szükség.

Az államilag támogatott lakáshitel tovább bonyolítja a helyzetet

Az említettek mellett járható út lehet, ha eladásra kerül az ingatlan, majd a vételárból törlesztésre kerül a hitel. Ezzel a megoldással rövidtávon lezárható a kölcsön és nincs további teendő. Mindemellett előfordulhat, hogy államilag támogatott a lakáshitel, amely tovább bonyolítja a helyzetet. Ezt a változatot nem szabad úgy kezelni, mint egy általános lakáshitelt, hiszen személyre szól. Ekkor nincs lehetőség az adóstárs hitelből való kiengedésére és új bevonására sem. Ráadásul, ha az államilag támogatott lakáshitelből lép ki az egyik fél, a kölcsön piaci feltételűvé válik és vissza kell fizetni a támogatás összegét. Ez nyilvánvalóan egyik fél számára sem kedvező, szóval államilag támogatott lakáshitel esetében érdemes mindenkinek a hitelben maradnia. Bármelyik változatra esik a választás, hivatalossá kell tenni, szerződést kell módosítani és közjegyzői okiratba foglalásra is szükség lesz.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlott hitelek

Raiffeisen Személyi Kölcsön - Aktív számlahasználat

THM

12,0% - 19,2%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

300.000 Ft - 10.000.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

11,17% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Provident Start kölcsön

THM

13,2%

Futamidő

19 hét

Hitelösszeg

100.000 Ft - 300.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Mi a BUBOR és hogyan határozzák meg az értékét?

Mi a BUBOR és hogyan határozzák meg az értékét?

2021.10.13.

A BUBOR a Budapesti bankközi forint hitelkamatláb, a kereskedelmi bankok kihelyezési rátájának átlaga. A Budapesti Bankközi Forint Hitelkamatláb, 1996-os indulását követően rövid idő alatt a bankok forint hitelezéseinek elsődlegesen alkalmazott kamatbázisává vált Magyarországon. Megnéztük, hogy mi a BUBOR, és hogyan határozzák meg az értékét.

Tovább olvasom
Mit érdemes tudnod a kezességről?

Mit érdemes tudnod a kezességről?

2022.03.25.

A kezesség a hitelügyletek során szokott a leggyakrabban felmerülni, de sokan csak annyit tudnak róla, hogy komoly felelősséggel jár. Nézzük meg, mit kell ezen felül tudni róla!

Tovább olvasom
Lehet-e adóstárs, akinek van hitele?

Lehet-e adóstárs, akinek van hitele?

2021.10.27.

Kilencven százalék felett van az adóstárssal felvett hitelek aránya a lakáshiteleknél. Az adóstársak országa lettünk. Adóstárssá válni viszonylag könnyű, csak egy döntés, és nyakig benne vagyunk más hitelében. De mit vállalunk ezzel? Ki lehet adóstárs? Érdemes elfogadni egy ilyen felkérést, vagy túl nagyok a kockázatok? Ennek jártunk utána.

Tovább olvasom
Lakáshitel felvétele – milyen akadályai lehetnek?

Lakáshitel felvétele – milyen akadályai lehetnek?

2022.04.13.

Akadályai lehetnek a lakáshitel felvételének is, hiába az egyik legtöbbször folyósított hitelkonstrukcióról beszélünk. Szerencsére áthidalható problémákról van szó, de ettől függetlenül jó, ha tisztában vagy a buktatókkal is, mielőtt belevágsz az igénylési folyamatba – ezekről lesz szó alábbi cikkünkben.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával