Új vagy használt lakást érdemesebb vásárolni lakástámogatással?

2022.01.17. Szerző: Banknavigator Utoljára módosítva: 2022. január 17. 10:12

Új és használt lakás között kellene döntened, de nem tudod, melyikkel járnál jobban anyagilag, ha a lakástámogatást is igényled hozzá? Akkor érdemes elolvasnod alábbi bejegyzésünket!

Az új és használt lakások között számos különbséget tapasztalhatsz, és az egyik legszembetűnőbb az árkülönbözet: ugyanazon a területen az új lakások ára minden esetben valamivel magasabb, mint a használtaké – még akkor is, ha felújított ingatlanról van szó.

Ebből gondolhatnánk, hogy a használt lakás jobban megéri, és valóban ez a helyzet, ha rendelkezel azzal az összeggel, amennyibe a lakás kerül. Egészen más azonban a helyzet, ha lakástámogatást veszel igénybe, mivel ezek többségénél az új lakás élvez prioritást.

Számtalan lakástámogatás volt eddig is elérhető, de az idén újabbakkal is bővült a portfólió: az illetékmentességgel és áfa-visszatérítési támogatással indult a sor, majd megérkezett a Zöld Hitel is. Az új támogatások komoly hatással lehetnek a lakásárakra, de emellett magát az ingatlanpiacot is nagy mértékben rendezhetik át. Az új és használt lakások közötti választást befolyásolják a korábbi támogatások is, de leginkább a Zöld Hitel az, aminél nem is kell mérlegelni, hiszen egyértelműen új építésű ingatlanokra szabták.

A CSOK a leghosszabb ideje elérhető lakástámogatás, amely új és használt lakásra egyaránt igényelhető, ám új lakás vásárlása esetén a támogatás összege magasabb lehet, ráadásul az új lakást vásárlók számára az áfa mértékét lecsökkentették 5%-ra.

A babaváró hitel esetében gyakorlatilag mindegy, hogy új, vagy használt lakás vásárlásához igényeljük, hiszen szabad felhasználású hitelkonstrukcióról van szó, és nincs ilyen jellegű megkötés.

A legújabb lakástámogatás a Zöld Hitel, amely a futamidő végéig fix, 2,5%-os kamattal érhető el, viszont kizárólag új lakás, vagy családi ház vásárlására, illetve építésére igényelhető, ráadásul energetikai feltételeknek is meg kell felelni.

A leginkább sarkalatos kérdés persze az önerő, hiszen ezt a legnehezebb megoldani. A bankok a lakás piaci értékének minimum 20%-át várják el, hiszen ezt írja elő a szabályozás, azonban ennél sok esetben többre van szükség egy lakáshitel felvételekor.

Erre a problémára kizárólag a gyermeket nevelők, illetve gyermeket tervező házaspárok számára nyújt segítséget a CSOK, illetve a babaváró hitel, amelyek által akár több, mint 20 millió forintos kezdőtőke is állhat az igénylők rendelkezésére.

Nem mindenki vállal azonban három gyermeket, és emiatt hatalmas különbségek lehetnek a kétgyermekes családoknál az új, avagy használt lakásra kapható támogatások között: 1,43 millió forint használt lakás esetén, míg 2,6 millió forint új lakásnál.

Egyes bankok az áfa-visszatérítést is elfogadják önerőként; ennek összege új lakás vásárlásánál 3,1 millió forint, használt lakás esetében azonban ez nem létezik. Az ezen felüli részt azonban ténylegesen saját megtakarításból kell biztosítania a családnak.

A Zöld Hitel bevezetésével jelentősen csökken a törlesztőrészlet, ennek ellenpontjaként viszont magasabb az új lakás vételára. Ennek ellenére a Zöld Hitel még mindig alacsonyabb törlesztőrészletet eredményez, mint egy hagyományos lakáshitel, tehát amennyiben van rá mód, érdemesebb ezt választani.

Október 4. – azaz a Zöld Hitel bevezetése – előtt egyértelmű volt a helyzet: a finanszírozást nagyjából ugyanúgy lehetett volna megoldani, de az új lakás ára jóval magasabb volt, ezért a használt ingatlan jobb választás lehetett ugyanakkora alapterület esetén. Piaci kamatozású hitellel ez lényegesen magasabb törlesztőrészletet eredményezett, mint most, a Zöld Hitelnél.

Fontos viszont, hogy ugyan az új és használt lakás közti dilemmát ez eldönti, viszont a Zöld Hitel igénylése kizárólag olyan ingatlanra lehetséges, amely megfelel a szigorú feltételeknek: nem csupán új építésűnek kell lennie, de alacsony, „BB” energiaigényű is kell, hogy legyen, illetve a megújuló energiaforrások alkalmazásának hányada el kell érje a 25%-ot.

Összegezve, az új vagy használt lakás megvásárlása lakástámogatások segítségével jelen pillanatban könnyen eldönthető kérdés: érdemes az újat választani. A havi költség nagyjából ugyanannyi, a szükséges önerőt viszont könnyebb előteremteni, és más előnyökkel is lehet számolni, hiszen a „BB” energiaosztályú ingatlanok havi fenntartási költsége is jóval alacsonyabb, mint egy rosszabb besorolásúé.

Ha érdekel a Zöld Hitel, hasonlítsd össze a bankok ajánlatait oldalunkon, majd indítsd el az igénylést online!

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Provident ujProvident ujHirdetés

Ajánlott hitelek

Super Plus Személyi Kölcsön

THM: 10,6%

Futamidő: 12 - 84 hó

Hitelösszeg: 8.000.000 - 10.000.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön

THM: 10,39% - 11,73%

Futamidő: 12 - 96 hó

Hitelösszeg: 300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

eHitel Expressz

THM: 12,87%

Futamidő: 6 hó

Hitelösszeg: 450.000 Ft

Promóció

Legfrissebb pénzügyi cikkek

Érdekes és fontos hírek a pénzügyek világából.

2025-07-05

IBAN kisokos: Mire figyelj, ha külföldre utalsz pénzt?

Külföldi pénzutalás előtt ismerned kell az IBAN szám működését, felépítését és jelentőségét. Ez a cikk lépésről lépésre segít eligazodni a...

Tovább olvasom
2025-07-04

Hogyan befolyásolja a munkaviszony típusa a hiteligénylést?

A cikk részletesen bemutatja, hogyan hat a munkaviszony típusa a hiteligénylés esélyeire és feltételeire. Külön kitér a határozott és határozatlan...

Tovább olvasom
2025-07-04

Hitelbírálat lépésről lépésre – Mennyi idő, mire megszületik a döntés?

A hitelbírálat folyamata sokak számára rejtélyes. Ez a cikk részletesen bemutatja, hogyan zajlik lépésről lépésre egy hiteligénylés elbírálása, mennyi ideig...

Tovább olvasom
2025-07-04

Itt a 3 százalékos lakáshitel – mutatjuk a részleteket!

július 2-án bejelentették az új, 3%-os kamatozású otthonteremtési hitelt, amely jelentős segítséget nyújthat az első lakásukat vásárló fiatalok számára. A...

Tovább olvasom
2025-07-03

Munkanélküliségi biztosítás: Biztonság a nehéz időkben

A munkanélküliségi biztosítás hatékony védelmet nyújthat, ha elveszíted az állásodat. A cikk bemutatja, hogyan működik ez a biztosítási forma, milyen...

Tovább olvasom
2025-07-03

Hiteligénylés nyugdíjasként – mik a feltételek?

Ez a cikk átfogó útmutatást nyújt a hiteligénylés lehetőségeiről nyugdíjasok számára. Részletesen bemutatja a banki feltételeket, korhatárokat, jövedelemelvárásokat, biztosítéki követelményeket,...

Tovább olvasom
2025-07-03

3%-os lakáshitel első lakásra – új korszak az otthonteremtésben

A 2025-ben bejelentett 3%-os, fix kamatozású lakáshitelprogram új távlatokat nyit az első otthonukat vásárlók számára. A maximum 50 millió forintos...

Tovább olvasom
2025-07-02

Hogyan spórolj havonta 10 ezer forintot okos bankszámla használattal?

Az okos bankszámla nem csupán kényelmi szolgáltatás – akár havi 10 ezer forintot is megtakaríthatsz vele, ha tudatosan választasz és...

Tovább olvasom
Provident ujProvident ujHirdetés

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával