Hirdetés

Mikor fizet a kötelező biztosítás?

2020.08.06.
Szerző: Banknavigator
Utoljára módosítva: 2020. augusztus 6. 17:24

Azt, hogy mikor fizet a kötelező biztosítás, számos tényező határozza meg, ráadásul lehetnek eltérések a biztosítótársaságok között is, még annak ellenére is, hogy alapvetően törvényileg szabályozott a működésük, hiszen kiskapuk mindig is voltak és lesznek. Általánosságban azonban elmondható, hogy a kötelező biztosítás egy meghatározott esetben fizet, és a kivételek sora lényegesen hosszadalmasabb, ám ezekre is köthető biztosítás, amennyiben szükség van rá.

Mikor fizet a kötelező biztosítás?

És hogy pontosan mikor fizet a kötelező biztosítás? Ez a biztosítástípus a károkozást téríti meg a biztosított helyett, tehát ha a vétlen fél autójában kár keletkezik, akkor a vétkes fél biztosítása fedezi az abban keletkezett sérülések javítását. A vétkes fél kötelező gépjármű-felelősségbiztosítása tehát fedezi a másik fél kárát, őt magát viszont nem kártalanítja, épp ezért érdemes casco biztosítást is kötni, hogy az ilyen helyzetekben se legyen anyagi csőd az autó javítása.

Fontos tudni, hogy a kötelező biztosítás dologi kárnál maximálisan 1.220.000, személyi káresetnél pedig 6.075.000 eurónak megfelelő forintot fizet, amúgy pedig a hatályos jogszabályok alapján számítják ki, hogy a biztosító milyen káreseményre maximálisan mennyit fizet.

És most lássuk, hogy milyen esetekben nem érvényesíthető a kötelező biztosítás! Ha a gépjárműben lévő műszaki cikkekben és alkatrészekben kár keletkezik, a biztosító egész biztosan megtagadja a kár rendezését, mint ahogy akkor is, ha toxikus, vagy sugárzó anyagok hatására következik be a káresemény. Ha a kár egy álló járműre való fel- és lerakodás közben történik, ha a baleset háborús övezetben, vagy lázadások helyszínén történik, ha a jármű versenyzés közben sérül meg, ha alkohol, vagy kábítószer hatása alatt történt a baleset, szintén nem érvényesíthető a kárigény. Abban az esetben is hasonló a helyzet, ha az autó forgalmi engedély nélkül volt forgalomban, ha olyan munkagép a kár okozója, ami a baleset idején nem volt közúti forgalomban, illetve ha a káresemény baleset nélkül, környezetszennyezettségből adódóan keletkezik.

Ha kérdésed lenne a kötelező biztosítással kapcsolatban, fordulj hozzánk bizalommal megadott elérhetőségeink egyikén!

Kalkulátorok

Archívum

Ajánlott hitelek

Promóció

Provident Start kölcsön

THM

12,7%

Futamidő

18 hét

Hitelösszeg

100.000 Ft - 250.000 Ft

§

Extra Plus Személyi Kölcsön

THM

12,9%

Futamidő

12 - 84 hó

Hitelösszeg

500.000 - 10.000.000 Ft

§

Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel

THM

17,50% - 19,81%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

3.000.000 Ft - 10.000.000 Ft

§

További blogbejegyzések

Kárrendezés – hogy működik a biztosítóknál?

Kárrendezés – hogy működik a biztosítóknál?

2020.12.09.

A kárrendezés összetett folyamat, ami egyszerűen is leírható: ha a biztosítási káresemény megtörténik, a biztosító felméri azt, majd fizet. Ez lenne a dolog lényege, viszont a háttérben többféle folyamat is zajlik, és ahány biztosítástípus, annyiféle a kárrendezés menete is.

Tovább olvasom
Mire nem terjed ki a társasház-biztosítás?

Mire nem terjed ki a társasház-biztosítás?

2022.12.06.

A társasház-biztosítás számos káreseménynél nyújt segítséget, ám nem mindig; érdemes ismerni a részleteket a kellemetlen esetek elkerülése érdekében.

Tovább olvasom
Mi történik a biztosítással, ha nem tudom fizetni?

Mi történik a biztosítással, ha nem tudom fizetni?

2020.06.02.

Ha a fenti kérdést – vagyis hogy mi történik a biztosítással, ha nem fizeted – röviden szeretnénk megválaszolni, akkor gyorsan véget érne a cikk, hiszen csupán annyi a következmény, hogy felmondják, mégpedig a biztosító által megszabott türelmi idő leteltével. Vannak azonban olyan tényezők is, amelyek meglehetősen változatossá teszik a végkifejletet, kezdve a biztosítás típusával, azaz a felmondás csak az egyik következmény, illetve lehetőség.

Tovább olvasom
Célszerű minél hamarabb biztosítást kötni a nyaralókra

Célszerű minél hamarabb biztosítást kötni a nyaralókra

2021.11.05.

A biztosítóknak 15 nap áll a rendelkezésükre, hogy megkössék az általunk kért nyaralóbiztosítást. A biztosító kockázatviselésének kezdetéig tehát két hét is eltelhet. Mivel közeleg a tél, a nyaralónkba is egyre ritkábban megyünk. A lakatlan ingatlanoknak pedig nagy ellensége a hideg, téli időjárás. Utánajártunk, hogy miért célszerű minél hamarabb biztosítást kötni a nyaralókra.

Tovább olvasom