Mit érdemes tudnod a kezességről?

2022.03.25. Szerző: Banknavigator Utoljára módosítva: 2022. március 25. 10:22

A kezesség a hitelügyletek során szokott a leggyakrabban felmerülni, de sokan csak annyit tudnak róla, hogy komoly felelősséggel jár. Nézzük meg, mit kell ezen felül tudni róla!

Bizonyára Te is találkoztál már a kezesség fogalmával, még ha személyesen nem is kellett részt venned egy ezzel kapcsolatos ügyletben. A kezes a legtöbbször családtag, esetleg barát szokott lenni, és komoly bizalmi kapcsolatra van szükség ahhoz, hogy az ember bevállaljon egy ekkora felelősséggel járó szerepet.

A kezesség ugyanis nem csak annyi, hogy segítesz a másiknak hitelhez jutni, hanem utána a futamidő végéig a fejed felett lebegő Damoklész kardja, ami bármikor lesújthat rád. Ha a szerződő fél, azaz a rokonod, vagy barátod nem fizet, akkor előbb, vagy utóbb neked kell azt helyette megtenni, és a teljes vagyonoddal, azaz akár egy élet munkájával lehetsz szegényebb, ha rossz embernek szavazol bizalmat.

A kezesség a kölcsönszerződések, illetve más ügyletek esetén a biztosíték szerepét tölti be. A kezes vállalja, hogy ha a szerződés kötelezettje nem teljesít, akkor ő maga fogja kvázi helyettesíteni a kötelezettet. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy amíg a szerződés kötelezettje teljesíti a szerződésben foglaltakat, a teljesítés nem követelhető a kezestől.

Fontos, hogy a kezes nem azonos az adóstárssal, utóbbi ugyanis a szerződés kötelezettjével együtt köteles a szerződés teljesítésére.

A kezességet mindig szerződésben kell rögzíteni, ezt pedig írásba kell foglalni, ha ugyanis nincs írásos nyilatkozat, a kezesség nem jön létre, tehát a kezes egyoldalú kötelezettségvállalása önmagában nem elegendő, a jogosultnak el is kell azt fogadnia.

Mikor kell a kezesnek fizetnie?

A kezesnek alapesetben akkor kell fizetnie a kötelezett helyett, ha a jogosult felszólította a teljesítésre. Fontos azonban tudni, hogy a kezességnek több, egész pontosan három típusát különböztetjük meg, és mindegyikre más és más szabályok érvényesek.

A sortartó kezesség esetében a fizetési kötelezettség nem feltétlenül jelenti azt, hogy a kezesnek azonnal fizetnie kell, azaz önmagában nem elegendő, ha az adós elmulasztja a törlesztést. A tartozás azonnali behajtásának elkerülése végett a kezesnek egy úgynevezett sortartási kifogást kell beadnia a jogosult felé, az pedig bizonyítani köteles, hogy a kötelezettől minden lehetséges módon megkísérelte behajtani a követelést. A kezes csakis ez után kötelezhető fizetésre.

A készfizető kezesség esetében nincs lehetőség kifogással élni, ugyanis a banknak ilyenkor nem kell várnia, hiszen semmilyen jogi eljárásra nincs szükség, azaz azonnal a kezesre terhelheti a tartozást, ő pedig nem hivatkozhat arra, hogy azért nem törleszt az adós helyett, mert a követelés rajta is behajtható lenne. A készfizető kezesség ennek ellenére a leggyakoribb.

Létezik még az úgynevezett kártalanító kezesség is, amelynek lényege, hogy a kezes kizárólag arra vállal kezességet, amit az adóstól nem lehet behajtani, és csak akkor fizet, ha a jogosult már mindent megtett a tartozás behajtása érdekében, a végrehajtás pedig eredménytelenül zárult le.

Lényeges tudni, hogy a kezesség utólag nem módosulhat úgy a kezes beleegyezése nélkül, hogy az a kezes számára rosszabb helyzetet eredményezzen, úgy viszont igen, hogy jobb helyzetbe kerüljön. Példaként a legjobb a futamidő módosítása: ha rövidül, a kezes hozzájárulása nem feltétlenül kell, azonban hosszabbításnál már igen.

A kezesség minden típusának esetében automatikusan kiterjed a kötelezett szerződésszegésének következményeire is, így például a kötbér fizetésére, de a kezesség az elvállalása után esedékessé váló mellékkövetelésekre, például a kamatfizetési kötelezettségre is.

Mielőtt kezességet vállalsz valaki más hitelügyletében, vagy más szerződésében, tudatosítsd magadban, hogy a kezes a teljes vagyonával felel az ügyletért, bár akad kivételes eset is: ha a kezességi szerződésben a kezességvállalás mértékét a felek korlátozzák, például meghatároznak egy értékhatárt, akkor nem lesz „veszélyben” a teljes vagyonod.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Provident ujProvident ujHirdetés

Ajánlott hitelek

Super Plus Személyi Kölcsön

THM: 10,6%

Futamidő: 12 - 84 hó

Hitelösszeg: 8.000.000 - 10.000.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön

THM: 10,39% - 11,73%

Futamidő: 12 - 96 hó

Hitelösszeg: 300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

eHitel Expressz

THM: 12,87%

Futamidő: 6 hó

Hitelösszeg: 450.000 Ft

Promóció

Legfrissebb pénzügyi cikkek

Érdekes és fontos hírek a pénzügyek világából.

2025-07-05

IBAN kisokos: Mire figyelj, ha külföldre utalsz pénzt?

Külföldi pénzutalás előtt ismerned kell az IBAN szám működését, felépítését és jelentőségét. Ez a cikk lépésről lépésre segít eligazodni a...

Tovább olvasom
2025-07-04

Hogyan befolyásolja a munkaviszony típusa a hiteligénylést?

A cikk részletesen bemutatja, hogyan hat a munkaviszony típusa a hiteligénylés esélyeire és feltételeire. Külön kitér a határozott és határozatlan...

Tovább olvasom
2025-07-04

Hitelbírálat lépésről lépésre – Mennyi idő, mire megszületik a döntés?

A hitelbírálat folyamata sokak számára rejtélyes. Ez a cikk részletesen bemutatja, hogyan zajlik lépésről lépésre egy hiteligénylés elbírálása, mennyi ideig...

Tovább olvasom
2025-07-04

Itt a 3 százalékos lakáshitel – mutatjuk a részleteket!

július 2-án bejelentették az új, 3%-os kamatozású otthonteremtési hitelt, amely jelentős segítséget nyújthat az első lakásukat vásárló fiatalok számára. A...

Tovább olvasom
2025-07-03

Munkanélküliségi biztosítás: Biztonság a nehéz időkben

A munkanélküliségi biztosítás hatékony védelmet nyújthat, ha elveszíted az állásodat. A cikk bemutatja, hogyan működik ez a biztosítási forma, milyen...

Tovább olvasom
2025-07-03

Hiteligénylés nyugdíjasként – mik a feltételek?

Ez a cikk átfogó útmutatást nyújt a hiteligénylés lehetőségeiről nyugdíjasok számára. Részletesen bemutatja a banki feltételeket, korhatárokat, jövedelemelvárásokat, biztosítéki követelményeket,...

Tovább olvasom
2025-07-03

3%-os lakáshitel első lakásra – új korszak az otthonteremtésben

A 2025-ben bejelentett 3%-os, fix kamatozású lakáshitelprogram új távlatokat nyit az első otthonukat vásárlók számára. A maximum 50 millió forintos...

Tovább olvasom
2025-07-02

Hogyan spórolj havonta 10 ezer forintot okos bankszámla használattal?

Az okos bankszámla nem csupán kényelmi szolgáltatás – akár havi 10 ezer forintot is megtakaríthatsz vele, ha tudatosan választasz és...

Tovább olvasom
Provident ujProvident ujHirdetés

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával