Tervező kölcsönTervező kölcsönHirdetés

Mit érdemes tudnod a kezességről?

2022.03.25.
Szerző: Banknavigator
Utoljára módosítva: 2022. március 25. 10:22

A kezesség a hitelügyletek során szokott a leggyakrabban felmerülni, de sokan csak annyit tudnak róla, hogy komoly felelősséggel jár. Nézzük meg, mit kell ezen felül tudni róla!

Mit érdemes tudnod a kezességről?

Bizonyára Te is találkoztál már a kezesség fogalmával, még ha személyesen nem is kellett részt venned egy ezzel kapcsolatos ügyletben. A kezes a legtöbbször családtag, esetleg barát szokott lenni, és komoly bizalmi kapcsolatra van szükség ahhoz, hogy az ember bevállaljon egy ekkora felelősséggel járó szerepet.

A kezesség ugyanis nem csak annyi, hogy segítesz a másiknak hitelhez jutni, hanem utána a futamidő végéig a fejed felett lebegő Damoklész kardja, ami bármikor lesújthat rád. Ha a szerződő fél, azaz a rokonod, vagy barátod nem fizet, akkor előbb, vagy utóbb neked kell azt helyette megtenni, és a teljes vagyonoddal, azaz akár egy élet munkájával lehetsz szegényebb, ha rossz embernek szavazol bizalmat.

A kezesség a kölcsönszerződések, illetve más ügyletek esetén a biztosíték szerepét tölti be. A kezes vállalja, hogy ha a szerződés kötelezettje nem teljesít, akkor ő maga fogja kvázi helyettesíteni a kötelezettet. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy amíg a szerződés kötelezettje teljesíti a szerződésben foglaltakat, a teljesítés nem követelhető a kezestől.

Fontos, hogy a kezes nem azonos az adóstárssal, utóbbi ugyanis a szerződés kötelezettjével együtt köteles a szerződés teljesítésére.

A kezességet mindig szerződésben kell rögzíteni, ezt pedig írásba kell foglalni, ha ugyanis nincs írásos nyilatkozat, a kezesség nem jön létre, tehát a kezes egyoldalú kötelezettségvállalása önmagában nem elegendő, a jogosultnak el is kell azt fogadnia.

Mikor kell a kezesnek fizetnie?

A kezesnek alapesetben akkor kell fizetnie a kötelezett helyett, ha a jogosult felszólította a teljesítésre. Fontos azonban tudni, hogy a kezességnek több, egész pontosan három típusát különböztetjük meg, és mindegyikre más és más szabályok érvényesek.

A sortartó kezesség esetében a fizetési kötelezettség nem feltétlenül jelenti azt, hogy a kezesnek azonnal fizetnie kell, azaz önmagában nem elegendő, ha az adós elmulasztja a törlesztést. A tartozás azonnali behajtásának elkerülése végett a kezesnek egy úgynevezett sortartási kifogást kell beadnia a jogosult felé, az pedig bizonyítani köteles, hogy a kötelezettől minden lehetséges módon megkísérelte behajtani a követelést. A kezes csakis ez után kötelezhető fizetésre.

A készfizető kezesség esetében nincs lehetőség kifogással élni, ugyanis a banknak ilyenkor nem kell várnia, hiszen semmilyen jogi eljárásra nincs szükség, azaz azonnal a kezesre terhelheti a tartozást, ő pedig nem hivatkozhat arra, hogy azért nem törleszt az adós helyett, mert a követelés rajta is behajtható lenne. A készfizető kezesség ennek ellenére a leggyakoribb.

Létezik még az úgynevezett kártalanító kezesség is, amelynek lényege, hogy a kezes kizárólag arra vállal kezességet, amit az adóstól nem lehet behajtani, és csak akkor fizet, ha a jogosult már mindent megtett a tartozás behajtása érdekében, a végrehajtás pedig eredménytelenül zárult le.

Lényeges tudni, hogy a kezesség utólag nem módosulhat úgy a kezes beleegyezése nélkül, hogy az a kezes számára rosszabb helyzetet eredményezzen, úgy viszont igen, hogy jobb helyzetbe kerüljön. Példaként a legjobb a futamidő módosítása: ha rövidül, a kezes hozzájárulása nem feltétlenül kell, azonban hosszabbításnál már igen.

A kezesség minden típusának esetében automatikusan kiterjed a kötelezett szerződésszegésének következményeire is, így például a kötbér fizetésére, de a kezesség az elvállalása után esedékessé váló mellékkövetelésekre, például a kamatfizetési kötelezettségre is.

Mielőtt kezességet vállalsz valaki más hitelügyletében, vagy más szerződésében, tudatosítsd magadban, hogy a kezes a teljes vagyonával felel az ügyletért, bár akad kivételes eset is: ha a kezességi szerződésben a kezességvállalás mértékét a felek korlátozzák, például meghatároznak egy értékhatárt, akkor nem lesz „veszélyben” a teljes vagyonod.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlott hitelek

Raiffeisen Személyi Kölcsön - Aktív számlahasználat

THM

12,0% - 19,2%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

300.000 Ft - 10.000.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

11,17% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel

THM

10,36% - 14,92%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

3.000.000 Ft - 10.000.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Miben különbözik a CSOK és a falusi CSOK?

Miben különbözik a CSOK és a falusi CSOK?

2021.10.06.

A Falusi CSOK-ot csak a támogatott településeken lehet ingatlanvásárlásra és korszerűsítésre fordítani. A Családi Otthonteremtési Kedvezmény a családok számára nyújthat segítséget ingatlanvásárláshoz. Vissza nem térítendő támogatásként akár tíz millió forintot is kaphatunk, és a vissza nem térítendő támogatás mellé tizenöt millió forint kamattámogatott kölcsön is igényelhető. A CSOK és a falusi CSOK némileg eltér egymástól. Megnéztük, miben.

Tovább olvasom
Minden, amit érdemes tudni a Hitelfedezeti Mutatóról

Minden, amit érdemes tudni a Hitelfedezeti Mutatóról

2023.11.24.

A lakáshitel és az autóhitel mindennapi pénzügyeink fontos részét képezi. Néha nagyobb összegre van szükségünk, például ingatlan vásárlása vagy autófinanszírozás során. Azonban nem mindegy, mekkora hitelösszeget vehetünk fel, és milyen nagyságú törlesztőrészlettel kell majd szembenéznünk. A lakáshitel és autóhitel igényléskor meghatározó Hitelfedezeti Mutató (HFM) szerepének jártunk utána. Mutatjuk, mit találtunk.

Tovább olvasom
Lakáshitel-piac: Mutatjuk a számokat!

Lakáshitel-piac: Mutatjuk a számokat!

2024.05.07.

Ahogy a világ, és úgy a gazdaság is folyamatosan változik, úgy alakul át a lakáspiac és a lakáshitelek terén tapasztalható helyzet is. A 2024-es év is jelentős változásokkal indult a magyar ingatlanpiacon. A megjelenő, átalakuló, vagy éppen lecsengő támogatások mellett a piaci lakáshitelek költségének alakulása is fontos tényezővé vált mindazok számára, akik ingatlanvásárlás előtt állnak, vagy éppen szabadulnának egy kedvezőtlen jelzáloghiteltől. Összegyűjtöttük, hogy kinek és hol ajánlott most megfontolni a hiteligénylést.

Tovább olvasom
Újra elérhető a Diákhitel Plusz

Újra elérhető a Diákhitel Plusz

2021.12.10.

A Diákhitel Plusz október 1.-től újra igényelhető a korábbiakban megismert feltételekkel és kondíciókkal!

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával