Hirdetés

Adóstárs és kezes – mi a különbség?

2020.11.19.
Szerző: Banknavigator
Utoljára módosítva: 2020. november 19. 09:41

Ha hitelt szeretnél igényelni, akkor a bankok többféle megkötést is megadhatnak, aminek teljesítése nélkül a hitelbírálat végeredménye elutasítás lesz. Akadnak azonban olyan feltételek is, amelyeket – ha nem tudod teljesíteni – meg is lehet kerülni, sőt, sokszor maguk a pénzintézetek kérik, hogy járj el így. Az adóstárs és kezes bevonása például ezek közé tartozik, ám mindkettőnek más-más kötelezettségei és jogai vannak. 

Adóstárs és kezes – mi a különbség?

Mit jelent az, hogy ha valaki adóstárs egy hitelügyletben?

Adóstárs bevonására az esetek többségében akkor van szükség, ha az adós jövedelme nem éri el a megfelelő szintet, de lehetséges más ok is, így például a babaváró hitelnél mindegy a jövedelem, a pár egyik tagja kötelezően hitelfelvevő, a másik pedig adóstársAdóstárs kizárólag olyan személy lehet, akinek érdeke a hitel visszafizetése, így a hitelbírálat során az ő jövedelme is mérvadó. Adóstárs kizárólag az adóssal rokoni kapcsolatban álló személy lehet, így például szülő, nagyszülő, gyermek, vagy házastárs. Ha az adós nem tudja teljesíteni a hitelszerződésben vállalt kötelezettségeit, automatikusan az adóstárs lép a helyébe, és ő köteles vállalni a terheket.

És mit jelent a kezesség?

kezes jövedelme az adóstárssal szemben nem mérvadó a hitelbírálat során, viszont, ha az adós nem teljesíti a szerződésben vállaltakat, akkor a szerepe az adóstárséhoz hasonló, azaz rá hárul a fizetési kötelezettség. További különbség, hogy kezes bárki lehet, vagyis ez esetben már nem szükséges a rokoni kapcsolat, vagyis akár egy ismerős is lehet az adós kezese.

Melyik a jobb, és miért?

A bankok alapvetően az adóstársat részesítik előnyben, ám vannak olyan helyzetek, amikor egy személy jövedelme az adóséval együtt sem éri el a megfelelő szintet, de van olyan tulajdona, ami megfelelő fedezetet biztosít – ez utóbbi a kezes. A kezesség tehát nem feltétlenül az adós helyetti befizetéseket jelenti – ezt nevezzük készfizető kezességnek –, hanem a helyette való helytállást.

Fontos tudnivaló adóstársak számára

Az adóstárs fizetési kötelezettsége a vagyonközösség megszűnése, azaz egy válás után is fennáll, de a bank egyedi elbírálás alapján mentesítheti a kötelezettségei alól egy teljesen új hitelszerződés megkötésével.

Hasonlítsd össze a bankok ajánlatait pár perc alatt. 

Kalkulátorok

Archívum

Ajánlott hitelek

Promóció

Provident Start kölcsön

THM

12,7%

Futamidő

18 hét

Hitelösszeg

100.000 Ft - 250.000 Ft

§

Extra Plus Személyi Kölcsön

THM

12,9%

Futamidő

12 - 84 hó

Hitelösszeg

500.000 - 10.000.000 Ft

§

Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel

THM

17,50% - 19,81%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

3.000.000 Ft - 10.000.000 Ft

§

További blogbejegyzések

Tisztázzuk: mik az adóstárs kötelezettségei?

Tisztázzuk: mik az adóstárs kötelezettségei?

2020.11.20.

Hitelfelvételkor gyakran előfordul, hogy az adóson kívül egy adóstársat is bevonnak az ügyletbe. Az adóstárs kötelezettségei a hitelügyletben betöltött szerepétől függően változhatnak.

Tovább olvasom
Lehet-e adóstárs, akinek van hitele?

Lehet-e adóstárs, akinek van hitele?

2021.10.27.

Kilencven százalék felett van az adóstárssal felvett hitelek aránya a lakáshiteleknél. Az adóstársak országa lettünk. Adóstárssá válni viszonylag könnyű, csak egy döntés, és nyakig benne vagyunk más hitelében. De mit vállalunk ezzel? Ki lehet adóstárs? Érdemes elfogadni egy ilyen felkérést, vagy túl nagyok a kockázatok? Ennek jártunk utána.

Tovább olvasom