Mit jelent az EBKM?
Az EBKM egy rövidítés, avagy betűszó, a jelentése pedig egységesített betéti kamatláb-mutató, ezzel azonban még nem magyaráztuk meg, mire is szolgál. Ha érdekelnek a befektetések, vagy a birtokodban van egy kisebb-nagyobb összeg, amit fialtatni szeretnél, akkor érdemes elolvasnod alábbi cikkünket, mert számos információval gazdagodhatsz.
Mire használható az EBKM?
Az EBKM a kamatot fizető befektetési termékek összehasonlítását segíti, ugyanis a magyar szabályozás szerint a pénzintézeteknek kötelező feltüntetniük az ajánlataikban ezt a mutatót. Ennek köszönhetően napjainkban már senkinek nem okoz gondot a megfelelő befektetési termék kiválasztása, ráadásul így előre lehet tájékozódni a várható hozamról is.
Miért van szükség EBKM-re?
A kamatokat a bankok nem egységes módon határozzák meg. Az egyik legjellemzőbb eltérés, hogy egyes bankok 360, míg mások 365 napos bázison határozzák meg a kamatot, ami miatt a két kamatajánlatot az EBKM nélkül nem lehetne összehasonlítani, mivel így az azonos szintűként meghirdetett kamat eltérő pénzösszeget eredményez. Ugyanígy problémát okozhat a tőkésítés periódusa, ami lehet havi, vagy éves, de banktól függően akár egész más is. Ha az egy hónap utáni kamatot tőkésítik, akkor a következő hónapban már ez a teljes összeg fog kamatozni, míg, ha csak fél, vagy egy év elteltével, akkor lényegesen kevesebb kamathoz juthat a befektető. A lényege, hogy mindezeket figyelembe vegye, és ez alapján adjon egy százalékos értéket a várható végösszegről.
Az EBKM mellett azért akadnek egyéb tényezők is, amelyeket figyelni kell
A bankoknak minden esetben kötelező más adatokat is megadniuk. Ilyen például a kamatszámítás képlete, a kamatozás első és utolsó napja, illetve a kamatjóváírás időpontja – ez utóbbira különösen érdemes figyelni, hiszen nem mindegy, hogy havonta, vagy évente írják jóvá a kamatokat. Plusz információként a banknak ismertetnie kell a lejárat előtti felvétel feltételeit is, mivel ennek díja van, vagy lehet, amivel akár az időszaki kamatokat is elveszíthetjük.
Ha befektetést tervezel, mindig alaposan tájékozódj.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.