CIB bannerCIB bannerHirdetés

Elutaztál, de elfelejtettél biztosítást kötni? – Ez még menthető lehet!

2025.05.14. Szerző: Ujvári Krisztina Utoljára módosítva: 2025. május 14. 12:15

Sokan csak az utazás közben döbbennek rá, hogy kimaradt a legfontosabb előkészület: az utasbiztosítás. A jó hír az, hogy nem minden veszve – akár már útközben is köthetsz biztosítást. Nézzük, hogyan!

Miért olyan fontos az utasbiztosítás?

Egy külföldi utazás során bármikor történhet váratlan esemény: betegség, baleset, poggyászkár vagy akár járattörlés. Egy jól megválasztott utasbiztosítás nemcsak anyagi védelmet nyújt, hanem lelki nyugalmat is ad az utazás idejére. Sokan azonban az utazás izgalmában megfeledkeznek erről, vagy úgy gondolják, hogy ráérnek később is foglalkozni vele. De mi van akkor, ha már úton vagy, és csak ekkor jut eszedbe?

Elfelejtettél biztosítást kötni? Ne ess pánikba!

Első lépésként fontos tisztázni: nem vagy egyedül. Az utasok jelentős része tapasztalatlanság, időhiány vagy figyelmetlenség miatt utazik biztosítás nélkül. A jó hír, hogy a legtöbb biztosítótársaság lehetőséget biztosít arra, hogy az utazás megkezdése után is köss biztosítást – azonban vannak szabályok, amiket ilyenkor figyelembe kell venni.

Köthetsz utasbiztosítást már az utazás alatt is?

Igen, bizonyos feltételek mellett van lehetőség arra, hogy már útközben vagy a célországban tartózkodva köss utasbiztosítást. Ez azonban nem minden esetben automatikus, és nem minden biztosítónál lehetséges.

Mire kell figyelni?

  • Várakozási idő: sok biztosító csak 24-72 óra elteltével aktiválja a biztosítást, ha már külföldön vagy. Ez azt jelenti, hogy a szerződés megkötését követően csak ezután leszel biztosítva.
  • Korlátozott fedezet: előfordulhat, hogy a már külföldről kötött biztosítás nem nyújt teljes körű védelmet, például nem téríti meg a már fennálló betegségek kezelését.
  • Biztosító kiválasztása: nem minden szolgáltató kínál ilyen opciót, ezért érdemes alaposan tájékozódni a feltételekről, például az Általános Szerződési Feltételek (ÁSZF) alapján.

Mikor nem segít már a biztosítás?

A biztosítók szigorúan vizsgálják, hogy a biztosításkötés idején már fennállt-e valamilyen káresemény. Ha például már kórházban fekszel, és úgy próbálsz biztosítást kötni, az nagy valószínűséggel nem fog sikerülni – vagy a biztosító elutasítja a kártérítési igényt.

Ezért kulcsfontosságú, hogy minél hamarabb intézkedj, ha rádöbbensz, hogy nincs biztosításod. Még ha már külföldön is vagy, de nincs semmilyen baj, akkor sokkal jobb eséllyel tudsz még biztosítást kötni.

Mit tehetsz ilyen helyzetben?

  1. Értékeld a kockázatokat

Kérdezd meg magadtól:

  • Milyen típusú utazásról van szó? (városnézés, aktív túra, síelés stb.)
  • Mekkora a kockázata annak, hogy baleset vagy megbetegedés történik?
  • Vannak-e drága tárgyaid, amelyeket védeni kell?
  1. Kezdj el utánanézni a lehetőségeknek

Használj hiteles, ismert biztosítók alkalmazásait vagy weboldalait, amelyek lehetővé teszik az online biztosításkötést. Egyes biztosítók már mobilalkalmazáson keresztül is biztosítanak ilyen lehetőséget.

  1. Olvasd el alaposan a feltételeket

Ne ugorj fejest az első ajánlatba. Nézd meg:

  • Milyen szolgáltatásokat tartalmaz?
  • Mikor kezdődik a fedezet?
  • Mire nem terjed ki a biztosítás?

Mire számíts, ha már baj történt?

Ha már bekövetkezett valamilyen probléma (pl. baleset, sürgős orvosi ellátás), és még nem rendelkezel biztosítással, akkor sajnos minden költség téged terhel. Egy egyszerű orvosi vizsgálat is több száz euróba kerülhet, kórházi ellátás esetén pedig akár ezrekbe is.

Ebben az esetben a leghatékonyabb megoldás, ha azonnal felveszed a kapcsolatot a konzuli szolgálattal, akik segíthetnek eligazodni a helyi egészségügyi rendszerben, illetve információt adhatnak a lehetőségeidről.

Mi van, ha hosszabbítanád az utazásod?

Sok esetben előfordul, hogy az utas az utazás alatt úgy dönt, meghosszabbítja a kint tartózkodását. Ha eredetileg kötöttél biztosítást, de annak lejárt az érvényessége, érdemes meghosszabbítani vagy új biztosítást kötni – de még a lejárat előtt!

Fontos: egyes biztosítók nem engedik, hogy egy már lejárt biztosítást újraköss külföldről, míg mások kifejezetten kínálnak ilyen opciót.

Hogyan készülj fel legközelebb?

Az utasbiztosítás nem a „felesleges” kiadások közé tartozik. Egy kis előrelátással komoly problémáktól kímélheted meg magad. Íme néhány tipp:

  • Írj listát az indulás előtti teendőkről, és vedd fel rá az utasbiztosítást is.
  • Használj naptár- vagy mobilos emlékeztetőt, hogy időben eszedbe jusson.
  • Ha gyakran utazol, köss éves utasbiztosítást, ami automatikusan fedezi az utazásaidat egy adott időszakon belül.

Összefoglalva

Ha elfelejtettél biztosítást kötni az utazás előtt, még nincs minden veszve – de a gyors cselekvés kulcsfontosságú. Bár a lehetőségek korlátozottabbak, sok biztosító lehetővé teszi a külföldről történő biztosításkötést, feltételekkel. A legfontosabb, hogy ne halogasd, és alaposan tájékozódj. Legközelebb pedig gondoskodj arról, hogy a biztosítás ne maradjon le az utazási listádról!

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Provident ujProvident ujHirdetés

Ajánlott hitelek

Super Plus Személyi Kölcsön

THM: 10,6%

Futamidő: 12 - 84 hó

Hitelösszeg: 8.000.000 - 10.000.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön

THM: 10,39% - 11,73%

Futamidő: 12 - 96 hó

Hitelösszeg: 300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

eHitel Expressz

THM: 12,87%

Futamidő: 6 hó

Hitelösszeg: 450.000 Ft

Promóció

Legfrissebb pénzügyi cikkek

Érdekes és fontos hírek a pénzügyek világából.

2025-06-23

Milyen jövedelemmel lehet hitelt kapni 2025-ben?

Mekkora jövedelem szükséges ahhoz, hogy 2025-ben sikeresen hitelt igényeljünk? A cikk részletesen bemutatja a banki jövedelemelvárásokat, példákon keresztül szemlélteti a...

Tovább olvasom
2025-06-23

Online hiteligénylés – Gyakori kérdések és közérthető válaszok

Az online hiteligénylés gyors, kényelmes és biztonságos módja a kölcsönfelvételnek. Cikkünkben összegyűjtöttük a leggyakrabban felmerülő kérdéseket és közérthető válaszokat adtunk...

Tovább olvasom
2025-06-23

Megéri most előtörleszteni a hiteled? – Kiszámoltuk

Sokan fontolgatják, hogy a jelenlegi kamatkörnyezetben előtörlesztik meglévő hitelüket, de nem egyértelmű, hogy ez pénzügyileg valóban előnyös-e. Ebben a cikkben...

Tovább olvasom
2025-06-22

Személyi kölcsön alakulása 2025-ben – Mire számíthatunk, és mit érdemes mérlegelni?

2025-ben a személyi kölcsönök újra elérhetőbbé váltak a csökkenő kamatok és gyors online igénylési folyamatok révén. Cikkünk bemutatja a 2023–2025...

Tovább olvasom
2025-06-22

Lakáshitel elutasítás okai – és hogyan kerülheted el őket

Sokan szembesülnek azzal a kellemetlen helyzettel, hogy a bank elutasítja a lakáshitel-kérelmüket. Cikkünkben bemutatjuk a leggyakoribb okokat, praktikus tanácsokat adunk...

Tovább olvasom
2025-06-22

Hogyan hat a kamatpolitika a lakáshitelekre? – A háttérfolyamatok közérthetően

A lakáshitelek kamatai nem véletlenszerűen alakulnak: a jegybanki kamatpolitika, a gazdasági helyzet, inflációs várakozások és pénzpiaci folyamatok mind befolyásolják a...

Tovább olvasom
2025-06-21

Mi történik, ha nem tudod időben fizetni a hitelrészletet?

A hitelrészlet késedelmes fizetése nemcsak kamatos következményekkel járhat, hanem hosszú távon a hitelképességedet is ronthatja. A cikkből megtudhatod, milyen lépésekre...

Tovább olvasom
2025-06-21

Eurózóna kilátásai 2025-ben – stabilitás vagy új válság?

2025-ben az Eurozóna gazdasági helyzete kulcskérdés a befektetők, vállalkozások és a lakosság számára. A cikk részletesen elemzi az infláció, kamatlábak,...

Tovább olvasom
Provident ujProvident ujHirdetés

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával