Jövedelempótló biztosítás: anyagi biztonság a bajban is

2023.01.18. Szerző: Banknavigator Utoljára módosítva: 2023. január 18. 13:04

A jövedelempótló biztosítás komoly segítséget nyújthat, ha elveszíted a munkahelyedet, vagy épp más okok miatt nem jutsz rendszeres jövedelemhez!

A jövedelempótló biztosítás nagy segítség lehet a bajban, és a baj már „a spájzban van”. Sorra érkeznek a borúlátó előrejelzések a gazdasági kilátásainkkal kapcsolatban, a gazdasági elemzők pedig egyre pesszimistábbak; ebből a gödörből csak nagyon lassan fogunk kimászni, és még le sem értünk az aljára.

Az ehhez hasonló események bizonyos, nem feltétlenül egyforma időközönként előfordulnak a világ – és hazánk – gazdasági folyamatai miatt; elég csak a 2008-as hitelválságra gondolni, de szintén jó példa a Nagy Gazdasági Világválság a XX. század első felében. Felkészülni rájuk szinte lehetetlen, bár természetesen ellenpélda is akad, és az országok nagy többsége komolyan megszenvedi a válságokat.

Szerencsére ezek a gazdasági válságok viszonylag rövid ideig – 2-3 évig – tartanak, ám egy egyénnek ez rengeteg idő, amit valahogy úgy kellene átvészelnie, hogy az életszínvonala ne csökkenjen, vagy legalábbis ne annyira, hogy a válság végén mindent elölről kelljen kezdenie. Márpedig erre megvan az esély, sokan tudnának példákat mondani például az ismerőseik köréből, vagy épp saját magukat.

Az ilyen időszakokban ugyanis a munkanélküliek száma drasztikusan meg szokott emelkedni, akár évekig tartó időszakra is, és hiába a közmunkaprogram, illetve a hangzatos bejelentések, ha Te is elveszíted a munkádat, az egzisztenciádat is el fogod. A jövedelempótló biztosítás feladata pedig éppen az, hogy ettől megvédjen!

Mi pontosan a jövedelempótló biztosítás?

A jövedelempótló biztosítás bizonyos esetekben képes kipótolni a kieső munkabért, és nem csak munkanélküliség következtében történő jövedelemkiesésre fizet, hanem haláleset, keresőképtelenség és 70%-ot meghaladó, maradandó egészségkárosodás esetén is.

A jövedelempótló biztosításból származó összeg bármire felhasználható, szemben a hitelfedezeti biztosítással, amit a biztosító közvetlenül a banknak fizet, de hiteltörlesztés mellé érdemes a két biztosítást együttesen megkötni.

Mekkora biztosítási összeggel érdemes kalkulálni?

Számos biztosítási csomag létezik, amelyek általában 50-200 ezer forint közötti összeget fizetnek, de maximum a nettó munkabér 70%-át. A havi biztosítási díj a minimum csomag esetén általában 2 ezer forint körül alakul, a prémium csomag pedig havi 4-5 ezer forint költséget jelent.

Azonban nem a befizetendő összeg alapján kell választani, hanem a maximális kifizetést kell figyelni, ez a két tulajdonság pedig nem mindig esik egybe. Egy drágább csomag nem feltétlenül garantálja a 70%-os bérhányad kifizetését, és így ráadásul alacsonyabb lesz a havi biztosítási díj is.

Mire kell még figyelni?

Fontos, hogy a jövedelempótló biztosítás megkötése előtt is előre tervezzünk, hiszen a biztosítás a szerződés megkötése után 180 napig nem fizet, tehát a 30 napos felmondási idő megkezdésekor már késő megkötni.

Arra is fontos figyelni, hogy a jövedelempótló biztosítás csak tartós munkanélküliség esetén fizet, ami a gyakorlatban annyit jelent, hogy ilyen juttatás 2 hónapig nem kapható, mivel a törtvény 60 napban adja meg a tartós munkanélküliséget. Éppen ezért még akkor is legalább két hónapos tartalékkal kell rendelkezni, ha megkötöttük a jövedelempótló biztosítási szerződést.

A jövedelempótló biztosítás maximum 6 hónapig fizet, illetve többszöri munkanélküliség esetén összesen 12 hónapig vehető igénybe.

Fontos emellett tudni, hogy léteznek emellett egyéb megkötések is – például életkort, illetve a munkaviszony jellegét tekintve –, és ezekről pontosan kell tájékozódni, mielőtt a jövedelempótló biztosítást megkötjük – ami akár teljesen online módon is lebonyolítható.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Provident ujProvident ujHirdetés

Ajánlott hitelek

Super Plus Személyi Kölcsön

THM: 10,6%

Futamidő: 12 - 84 hó

Hitelösszeg: 8.000.000 - 10.000.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön

THM: 10,39% - 11,73%

Futamidő: 12 - 96 hó

Hitelösszeg: 300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

eHitel Expressz

THM: 12,87%

Futamidő: 6 hó

Hitelösszeg: 450.000 Ft

Promóció

Legfrissebb pénzügyi cikkek

Érdekes és fontos hírek a pénzügyek világából.

2025-07-03

Munkanélküliségi biztosítás: Biztonság a nehéz időkben

A munkanélküliségi biztosítás hatékony védelmet nyújthat, ha elveszíted az állásodat. A cikk bemutatja, hogyan működik ez a biztosítási forma, milyen...

Tovább olvasom
2025-07-03

Hiteligénylés nyugdíjasként – mik a feltételek?

Ez a cikk átfogó útmutatást nyújt a hiteligénylés lehetőségeiről nyugdíjasok számára. Részletesen bemutatja a banki feltételeket, korhatárokat, jövedelemelvárásokat, biztosítéki követelményeket,...

Tovább olvasom
2025-07-03

3%-os lakáshitel első lakásra – új korszak az otthonteremtésben

A 2025-ben bejelentett 3%-os, fix kamatozású lakáshitelprogram új távlatokat nyit az első otthonukat vásárlók számára. A maximum 50 millió forintos...

Tovább olvasom
2025-07-02

Hogyan spórolj havonta 10 ezer forintot okos bankszámla használattal?

Az okos bankszámla nem csupán kényelmi szolgáltatás – akár havi 10 ezer forintot is megtakaríthatsz vele, ha tudatosan választasz és...

Tovább olvasom
2025-07-02

Személyi kölcsön igénylés online: mire számíthatunk 2025-ben?

Az online személyi kölcsön igénylés 2025-ben gyorsabb, kényelmesebb és átláthatóbb, mint valaha. Cikkünk bemutatja a digitális igénylés lépéseit, buktatóit, gyakorlati...

Tovább olvasom
2025-07-02

Mennyit veszít a pénzed, ha nem fekteted be 2025-ben?

2025-ben az infláció csökkenése ellenére továbbra is értékvesztéssel jár, ha nem fekteted be a pénzed. A cikk konkrét számításokkal és...

Tovább olvasom
2025-07-01

A munkavállalói juttatások pénzügyi értéke – Cafeteria 2025

A cikk részletesen bemutatja a munkavállalói juttatások pénzügyi értékét 2025-ben, kiemelve a cafeteria-rendszer aktuális elemeit, adózási vonatkozásait és a munkavállalók...

Tovább olvasom
2025-07-01

Az 5 leggyakoribb hiba, amit lakáshitel igényléskor elkövetnek – és hogyan kerüld el őket?

Lakáshitel igénylése életünk egyik legnagyobb pénzügyi döntése, mégis sokan hibáznak a folyamat során. A cikk bemutatja az 5 leggyakoribb hibát,...

Tovább olvasom
Provident ujProvident ujHirdetés

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával