CIB bannerCIB bannerHirdetés

Kezesség – milyen fajtáit különböztetjük meg?

2022.06.07. Szerző: Csongrádi Richárd Utoljára módosítva: 2023. július 16. 22:48

A kezesség, illetve a kezes fogalma gyakran bukkan fel a hitelügyletek kapcsán, ám többféle is létezik; az alábbiakban ezeket ismertetjük.

A kezesség tulajdonképpen annyit jelent, hogy ha az adós nem fizeti a törlesztőrészleteit, akkor azt a kezesnek kell helyette megtennie – legalábbis a legtöbben ezt gondolják róla. Van benne igazság, azonban ennél némileg bonyolultabb a helyzet, hiszen a kezességnek több fajtája is létezik.

A kezesség alapvetően egy biztosíték a bank számára, és szerződéssel jön létre, amit írásba is kell foglalni a következőképpen: „a kezességi szerződéssel a kezes kötelezettséget vállal a jogosulttal szemben, hogyha a kötelezett nem teljesít, akkor ő maga fog helyette teljesíteni”, vagyis, ha az a személy, aki vállalja a kezességet egy hitelügyletben, az aláírásával hitelesíti a szerződést, köteles fizetni az adós helyett a bank felé – nem mindegy azonban, hogy mikor.

Mikor fizetésköteles a kezes?

A Polgári Törvénykönyv kimondja, hogy „a kezes abban az esetben köteles teljesíteni, ha a jogosult felszólította a teljesítésre”, tehát a kezesnek írásban közölt felszólítást kell kapnia, amikor fizetési kötelezettsége merül fel.

Az viszont már egyáltalán nem mindegy, hogy a felszólítást mikor kapja meg, illetve ténylegesen mikor kell a követelést rendeznie, mivel ez attól is függ, hogy melyik kezességtípusról van szó.

A kezesség három típusa:

  • a sortartó kezesség,
  • a kártalanító kezesség és
  • a készfizető kezesség,

amelyek között a különbség legfőképp az, hogy a kezesnek mikor kell ténylegesen fizetnie az adós helyett.

Sortartó kezesség

A sortartó kezesség esetében a fizetési kötelezettség nem automatikus, azaz önmagában nem elegendő, ha az adós elmulasztja a törlesztést. Azonban a tartozás azonnali behajtásának elkerülése végett a kezesnek egy úgynevezett sortartási kifogást kell előterjesztenie a bank felé, ha az azonnal tőle szeretné a tartozást behajtani.

A sortartó kifogás lényege, hogy a kezesnek mindaddig nem válik esedékessé a fizetése, amíg a bank nem igazolja, hogy megpróbálta behajtani a tartozást az adóson, és a behajtás ésszerű időn belül nem vezetett eredményre – fontos, hogy mind a két feltételnek teljesülnie kell.

A behajtás természetesen kizárólag a megfelelő jogi úton történhet meg, vagyis nem úgy kell elképzelni a folyamatot, mintha egy régi gengszterfilmet néznénk, de a köztudatban élő behajtók sem feltétlen jelennek már meg az ilyen eseteknél, hiszen abból mindenféle probléma származhat.

A behajtás időtartama, illetve annak eredménytelen lezárása minden esetben egyedi elbírálás alá esik. Csak egy példa: ha a végrehajtás legelején jól látható, hogy a tartozás behajtása gyakorlatilag esélytelen, akkor a bank nem feltétlenül fogja megvárni, hogy a végrehajtási eljárás lezáruljon, mielőtt a kezesre terheli a fizetési kötelezettséget.

Kártalanító kezesség

A kártalanító kezesség lényege, hogy a kezes kizárólag arra vállal kezességet, amit az adóstól nem lehet behajtani, és csak akkor kell fizetnie, ha a bank már mindent meg is tett a tartozást behajtása érdekében, és a végrehajtás eredménytelenül zárult, azaz egyértelmű, hogy a követelés az adóson nem, vagy nem teljes egészében hajtható be.

Fontos, hogy ugyan rengeteg időt lehet nyerni az által, hogy az adós elleni jogi eljárások lezárulása akár évekig is eltarthat, ám nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az adós tartozása időközben nő a késedelmi kamatokkal és a jogi eljárások költségeivel is.

Készfizető kezesség

Készfizető kezesség esetén a banknak nem kell várnia, hiszen semmilyen jogi eljárásra nincs szükség, azaz azonnal a kezesre terhelheti a tartozást, ő pedig nem hivatkozhat arra, hogy azért nem törleszt az adós helyett, mert a követelés rajta is behajtható lenne. Ebből levonható a következtetés, miszerint a készfizető kezesség a legrosszabb választás a három kezességtípus közül – legalábbis a kezes számára, ennek ellenére a gyakorlatban a legtöbb kezesség a készfizető típusból kerül ki.

A készfizető kezesség vagy a felek által megkötött szerződés alapján jön létre, vagy pedig jogszabály hozza azt létre. A készfizető kezességről a szerződésnek kifejezetten rendelkeznie kell!

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Ajánlott hitelek

Együtt kölcsön

THM: 9,85%

Futamidő: 23 hó

Hitelösszeg: 450.000 Ft - 1.000.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM: 10,39% - 11,73%

Futamidő: 12 - 96 hó

Hitelösszeg: 300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

eHitel Expressz

THM: 12,87%

Futamidő: 6 hó

Hitelösszeg: 450.000 Ft

Promóció

Legfrissebb pénzügyi cikkek

Érdekes és fontos hírek a pénzügyek világából.

2025-05-22

Albérlet vagy lakáshitel: melyik éri meg jobban hosszú távon?

Albérlet vagy lakáshitel? A cikk bemutatja a hosszú távú anyagi és életviteli szempontokat, segítve az olvasót a legjobb döntés meghozatalában.

Tovább olvasom
2025-05-22

Babaváró hitel 2025: Milyen változások léptek életbe az új évben?

2025-ben jelentős változások léptek életbe a babaváró hitellel kapcsolatban. A cikk részletesen bemutatja az új szabályokat, a feltételek módosulását és...

Tovább olvasom
2025-05-22

Hitelkalkulátor személyi kölcsön: Miért hasznos eszköz?

A személyi kölcsön kalkulátorok segítenek eligazodni a banki ajánlatok között. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan működnek, mire figyelj a használatuk során, és...

Tovább olvasom
2025-05-21

Tényleg eltűnik a készpénz? – A digitális pénzforgalom növekedése

A digitális fizetési megoldások robbanásszerű növekedése mellett egyre többen teszik fel a kérdést: valóban eltűnik a készpénz a közeljövőben? A...

Tovább olvasom
2025-05-21

Lakásvásárlás 2025-ben: Mire számíthatnak az első lakást vásárlók?

2025-ben első lakást vásárolni kihívásokkal és lehetőségekkel is jár. A piaci trendek, támogatási formák és hitelkamatok ismerete segít megalapozott döntést...

Tovább olvasom
2025-05-21

Mit érdemes tudni a hitelkamat-felárakról? – Alapfogalmak, hatások és tudatos döntések

A hitelkamat-felár jelentős hatással van arra, mennyit fizetsz vissza egy hitelért. Ismerd meg, mi befolyásolja, hogyan számolj vele, és mire...

Tovább olvasom
2025-05-20

OTP időpontfoglalás – Így intézhetsz ügyeket gyorsabban

Az OTP időpontfoglalás lehetősége segít elkerülni a hosszú sorban állást és gyorsabbá, kényelmesebbé teszi a banki ügyintézést. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan...

Tovább olvasom
2025-05-20

5 fontos tanács, mielőtt hitelkártyát igényelnél

A hitelkártya hasznos pénzügyi eszköz lehet, ha tudatosan használod. A cikk öt kulcsfontosságú tanácsot ad: az igénylés feltételeiről, a működéséről,...

Tovább olvasom
Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával