Tényleg eltűnik a készpénz? – A digitális pénzforgalom növekedése

2025.05.21. Szerző: Szabó Lilla Utoljára módosítva: 2025. május 21. 11:01

A digitális fizetési megoldások robbanásszerű növekedése mellett egyre többen teszik fel a kérdést: valóban eltűnik a készpénz a közeljövőben? A válasz összetett, hiszen a modern fizetési rendszerek terjedése ellenére a készpénz szerepe még nem szűnt meg teljesen.

A digitális pénzforgalom térhódítása: új korszak a fizetésben

Az elmúlt évtizedekben a technológiai fejlődés gyökeresen megváltoztatta, hogyan intézzük pénzügyeinket. A mobiltelefonos fizetés, az internetbank, a kártyás vásárlás és az azonnali utalás mind hozzájárult ahhoz, hogy a készpénz szerepe egyre kisebbé váljon a mindennapokban.

2025-ben már Magyarországon is látványos mértékben nő a digitális pénzforgalom. De vajon tényleg eltűnik a készpénz? Vagy csak új szerepet kap?

Hogyan változott a fizetési kultúra az elmúlt években?

1. Kártyás fizetések térnyerése

A bankkártyák, különösen az érintésmentes technológia megjelenése, forradalmasította a vásárlási szokásokat. A COVID-járvány alatt jelentősen nőtt az érintésmentes fizetések aránya, és ez a trend a járvány lecsengése után is tartósnak bizonyult.

A kereskedők és szolgáltatók többsége ma már biztosít elektronikus fizetési lehetőséget, sok helyen pedig már nem is fogadnak el készpénzt.

2. Mobilfizetés és okoseszközök használata

Az okostelefonok és okosórák fizetési funkciója révén a fizetés gyorsabb, kényelmesebb és higiénikusabb lett. Az Apple Pay, Google Pay vagy épp a banki mobilapplikációk lehetővé tették, hogy pénztárca nélkül is biztonságosan fizessünk.

3. Azonnali fizetési rendszer bevezetése

Magyarországon 2020-ban indult el az azonnali fizetési rendszer, mely lehetővé teszi, hogy a banki utalások a nap 24 órájában, néhány másodperc alatt teljesüljenek. Ez különösen a vállalkozások és a magánszemélyek közötti tranzakcióknál jelent kényelmi előnyt.

Miért választják egyre többen a digitális fizetést?

Kényelem és gyorsaság

Az egyik legfőbb előnye a digitális megoldásoknak, hogy időt takarítanak meg. Nincs szükség apróra, nem kell pénzt felvenni, sem sorban állni automatánál. Egy kattintás vagy egyetlen mozdulat, és a fizetés megtörtént.

Biztonság

A fejlett digitális rendszerek titkosítással, biometrikus azonosítással (pl. ujjlenyomat, arcfelismerés) védik az adatokat. Az elveszett pénztárcával ellentétben a bankkártya vagy mobiltelefon gyorsan letiltható.

Költségkontroll

A digitális fizetések nyomot hagynak. A banki alkalmazásokban követhető, mire mennyit költöttünk, így a költségvetés vezetése egyszerűbb, átláthatóbb.

Veszélyben a készpénz?

Sokan úgy gondolják, hogy a készpénz hamarosan teljesen eltűnik, de a valóság ennél árnyaltabb.

Készpénzhasználat továbbra is jelentős

Bár a digitális fizetések aránya nő, a készpénz még mindig fontos szerepet tölt be, főként:

  • vidéki településeken,

  • idősebb korosztály körében,

  • készpénzes bérfizetés esetén,

  • informális gazdasági szektorban.

Készpénzmentes társadalom? Nem mindenhol ideális

Teljesen készpénzmentes társadalomra kevés ország törekszik. A skandináv államok (pl. Svédország) közel járnak ehhez, de ott is biztosítanak hozzáférést a fizikai pénzhez, például törvényi előírással.

A társadalmi egyenlőtlenségek miatt sokan nem férnek hozzá digitális szolgáltatásokhoz – például nincs internet elérésük, okos eszközük vagy bankkapcsolatuk.

A jegybanki szerep és a digitális jegybankpénz (CBDC)

A központi bankok is reagálnak a digitális trendekre. Az MNB és más jegybankok egyre aktívabban vizsgálják a digitális jegybankpénz (CBDC) bevezetésének lehetőségét, amely egyszerre biztosítaná:

  • a digitális fizetés előnyeit,

  • és az állami garanciát, amit a készpénz ma még nyújt.

A digitális jegybankpénz célja, hogy egyfajta „digitális készpénz” legyen: biztonságos, közvetlenül a központi bank által kibocsátott, de elektronikusan használható fizetőeszköz.

Miért fontos, hogy megmaradjon a készpénz?

Vészhelyzeti alternatíva

Áramszünet, technikai hiba, vagy kiberbiztonsági probléma esetén a digitális rendszerek átmenetileg megbénulhatnak. Ilyenkor a készpénz továbbra is használható marad.

Pénzügyi függetlenség és anonimitás

A készpénz az egyetlen fizetési forma, amely teljes mértékben anonim, és nem hagy nyomot digitális rendszerekben. Egyes fogyasztók kifejezetten igénylik ezt a szabadságot.

Közbizalom fenntartása

A készpénz fizikai formája biztonságérzetet ad, és sokan úgy érzik: ha van náluk pénz, „van fedezet”. A teljes digitalizáció társadalmi bizalom kérdésévé is válhat.

Merre tart a jövő?

A digitális fizetés térnyerése egyértelmű, de nem feltétlenül jelent teljes készpénzmentességet. A jövő inkább egy kettős rendszer irányába mutat, ahol a digitális és készpénzes fizetés egymást kiegészítve, párhuzamosan léteznek.

A legvalószínűbb forgatókönyv:

  • a mindennapi tranzakciókban dominánssá válnak a digitális megoldások,

  • de a készpénz mint biztonsági tartalék, vészhelyzeti és társadalmi egyenlőséget biztosító eszköz megmarad.

Összefoglalva: valóban eltűnik a készpénz?

Nem. A készpénz nem tűnik el egyik napról a másikra, de szerepe átalakul. A digitális pénzforgalom előretörése, a technológiai fejlődés és a fogyasztói igények változása miatt egyre több tranzakció zajlik elektronikusan. Ugyanakkor a készpénz továbbra is fontos eleme marad a pénzügyi ökoszisztémának – mint választási lehetőség, védőháló és biztonsági tartalék.

A kulcs a választás szabadsága: mindenki maga döntse el, hogyan szeretne fizetni – és ehhez meg kell őrizni mindkét lehetőséget.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Ajánlott hitelek

Együtt kölcsön

THM: 9,85%

Futamidő: 23 hó

Hitelösszeg: 450.000 Ft - 1.000.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM: 10,39% - 11,73%

Futamidő: 12 - 96 hó

Hitelösszeg: 300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

eHitel Expressz

THM: 12,87%

Futamidő: 6 hó

Hitelösszeg: 450.000 Ft

Promóció

Legfrissebb pénzügyi cikkek

Érdekes és fontos hírek a pénzügyek világából.

2025-05-21

Tényleg eltűnik a készpénz? – A digitális pénzforgalom növekedése

A digitális fizetési megoldások robbanásszerű növekedése mellett egyre többen teszik fel a kérdést: valóban eltűnik a készpénz a közeljövőben? A...

Tovább olvasom
2025-05-21

Lakásvásárlás 2025-ben: Mire számíthatnak az első lakást vásárlók?

2025-ben első lakást vásárolni kihívásokkal és lehetőségekkel is jár. A piaci trendek, támogatási formák és hitelkamatok ismerete segít megalapozott döntést...

Tovább olvasom
2025-05-21

Mit érdemes tudni a hitelkamat-felárakról? – Alapfogalmak, hatások és tudatos döntések

A hitelkamat-felár jelentős hatással van arra, mennyit fizetsz vissza egy hitelért. Ismerd meg, mi befolyásolja, hogyan számolj vele, és mire...

Tovább olvasom
2025-05-20

OTP időpontfoglalás – Így intézhetsz ügyeket gyorsabban

Az OTP időpontfoglalás lehetősége segít elkerülni a hosszú sorban állást és gyorsabbá, kényelmesebbé teszi a banki ügyintézést. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan...

Tovább olvasom
2025-05-20

5 fontos tanács, mielőtt hitelkártyát igényelnél

A hitelkártya hasznos pénzügyi eszköz lehet, ha tudatosan használod. A cikk öt kulcsfontosságú tanácsot ad: az igénylés feltételeiről, a működéséről,...

Tovább olvasom
2025-05-20

Adósságrendező személyi kölcsön: Hogyan csökkentheted havi törlesztéseidet?

Az adósságrendező személyi kölcsön segítségével több meglévő tartozásodat egyetlen, kedvezőbb feltételekkel rendelkező hitelbe vonhatod össze, így csökkentheted havi kiadásaidat és...

Tovább olvasom
2025-05-19

Online bankszámlanyitás: melyik magyar banknál a leggyorsabb 2025-ben?

2025-ben az online bankszámlanyitás Magyarországon sosem volt egyszerűbb. Cikkünkben bemutatjuk, mely bankok kínálnak valóban gyors és kényelmes digitális ügyintézést, mire...

Tovább olvasom
2025-05-19

Hogyan működik a hitelkártya valójában, és mikor éri meg használni?

A hitelkártya kényelmes fizetési eszköz, de nem megfelelő használat mellett komoly adósságcsapdát jelenthet. Ismerd meg működését, előnyeit, kockázatait és azt,...

Tovább olvasom
Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával