Lakáshitel törlesztés egészségpénztárból: Lehetséges-e?
Az egészségpénztári megtakarítások bizonyos feltételek mellett felhasználhatók lakáshitel törlesztésére. Ez az önsegélyező szolgáltatás lehetőséget nyújt a pénztártagoknak, hogy csökkentsék hitelüket, miközben adóvisszatérítésben is részesülnek.
Mit jelent az önsegélyező szolgáltatás?
Az önsegélyező szolgáltatás az önkéntes egészség- és önsegélyező pénztárakon belül igénybe vehető szolgáltatástípus, amelyet a tagok bizonyos élethelyzetekben használhatnak fel. Ilyen élethelyzet lehet például a gyermek születése, a beiskolázási költségek fedezése vagy a lakáshitel törlesztésének támogatása. A szolgáltatás célja, hogy a pénztártag a megtakarításait ne csak egészségügyi célokra, hanem más, kiemelten fontos élethelyzetekben is hasznosítani tudja.
Lakáshitel törlesztésre történő felhasználás esetén az önsegélyező szolgáltatás keretében a pénztár lehetővé teszi, hogy a legalább 180 napja befizetett összegekből havi részleteket vegyen igénybe a hitel terheinek csökkentésére.
Milyen feltételekkel vehető igénybe?
A lakáshitel törlesztésére való felhasználás szigorú szabályokhoz kötött. A pénztári szabályzatok egyértelműen meghatározzák, milyen esetben és milyen formában igényelhető ez a támogatás:
- 180 napos lekötési szabály: Csak a legalább 180 napja befizetett összegek vehetők igénybe. Az újonnan befizetett összegekből tehát legalább fél évnek el kell telnie.
- Adós vagy adóstárs szerepkör: A tag csak akkor jogosult az igénybevételre, ha a hitelszerződésben szerepel mint adós vagy adóstárs.
- Lakáscélú jelzáloghitel: A hitelnek lakáscélúnak kell lennie, vagyis vásárlásra, építésre, bővítésre, felújításra vagy korszerűsítésre kellett felvenni. Egyéb célú hitelek (pl. személyi kölcsön) nem támogatottak.
- Dokumentáció: A hitelszerződés másolata, az utolsó 3 havi törlesztés igazolása, valamint a bank által kiállított igazolás a hitel fennállásáról szükséges.
- Pénztári szolgáltatási szabályzatban foglaltak: A konkrét felhasználási mód és a kifizetés technikai lebonyolítása pénztáranként eltérhet, ezért fontos az adott pénztár szolgáltatási szabályzatának megismerése.
Milyen összeget lehet felhasználni?
A törvény értelmében a havonta igénybe vehető összeg legfeljebb a tárgyév bruttó minimálbérének 15%-a lehet. Ez 2025-ben – a jelenlegi becsült bruttó 290 800 forintos minimálbér alapján – 43 620 forint havonta. Ez az összeg évente változhat a minimálbér emelkedésével vagy csökkenésével arányosan.
Amennyiben a házastárs vagy élettárs is tagja egy pénztárnak, és ő is adósként vagy adóstársként szerepel ugyanabban a hitelszerződésben, akkor a maximálisan felhasználható havi összeg megduplázható, azaz 87 240 forint is lehet.
Hogyan történik a kifizetés?
A pénztártag kétféle módon kérheti a kifizetést:
- Közvetlenül a bank felé: Ebben az esetben a pénztár közvetlenül a banki hitelszámlára utalja az adott havi összeget. Ez a megoldás automatikusabb, és kevesebb havi adminisztrációval jár, de ehhez a bank által kiállított fogadó nyilatkozat is szükséges lehet.
- A tag saját bankszámlájára: Ha a tag a saját számlájára kéri a támogatást, akkor minden hónapban be kell nyújtania az aktuális törlesztés megtörténtét igazoló dokumentumot. Ez lehet a bankszámlakivonat vagy a bank által kiadott hivatalos igazolás.
A választott kifizetési módtól függetlenül minden esetben szigorú dokumentációs követelményeknek kell megfelelni.
Milyen előnyökkel jár ez a lehetőség?
A lakáshitel törlesztésének egészségpénztári megtakarításból történő támogatása számos előnyt nyújt:
- 20% adóvisszatérítés: A befizetések után járó SZJA-visszatérítés révén gyakorlatilag kedvezményesen lehet hitelt törleszteni. Az évi maximum visszaigényelhető összeg 150 000 forint.
- Költségcsökkentés: Mivel a pénztári támogatásból történik a törlesztés egy része, a havi kiadások csökkenhetnek, ami pénzügyi mozgásteret teremt a családi költségvetésben.
- Többcélú felhasználás: Az önsegélyező szolgáltatás nemcsak lakáshitelre, hanem más élethelyzetekre is igénybe vehető, így rugalmas pénzügyi eszközként funkcionál.
- Pénzügyi tudatosság erősítése: A rendszeres megtakarítás és annak célzott felhasználása tudatos pénzügyi tervezést tesz lehetővé.
Kérj ajánlatot!Segítünk kiválasztani a legjobb ajánlatot a részedre!
A Grantis Hungary Zrt. munkatársa hamarosan felveszi veled a kapcsolatot
- Igények felmérése után kiválasztjuk a legmegfelelőbb terméket
- Személyre szabott ajánlatot készítünk a részedre
- Teljes ügyintézést és papírmunkát átvállaljuk a szerződéskötés előkészítéséhez
Mire érdemes figyelni a gyakorlati igénylés során?
- Pénztárválasztás: Nem minden pénztár biztosítja azonos feltételekkel ezt a szolgáltatást, ezért érdemes előzetesen tájékozódni a szolgáltatási szabályzatról.
- Dokumentumok hiánytalan előkészítése: Az igényléshez szükséges papírok hiánya késleltetheti vagy meg is hiúsíthatja a kifizetést.
- Időzítés: A 180 napos várakozási idő miatt előre kell tervezni, ha a megtakarítást a lakáshitel törlesztésére szeretnénk fordítani.
- Rendszeresség: A havi rendszerességű törlesztésekhez havonta friss igazolásra lehet szükség, ha nem közvetlen banki kifizetést választunk.
Összegzés
Az egészségpénztári megtakarítások felhasználása lakáshitel törlesztésére az egyik legkevesebbet ismert, de egyre népszerűbb pénzügyi lehetőség Magyarországon. A rendszeres befizetésekkel nemcsak az egészségügyi kiadásainkat fedezhetjük, hanem az önsegélyező szolgáltatás keretében akár lakáshitelünket is csökkenthetjük. A feltételek teljesülése és a szükséges dokumentáció előkészítése esetén ez a konstrukció évi több százezer forintos pénzügyi könnyebbséget jelenthet, miközben az állami támogatás révén adómegtakarítással is jár.
Aki tudatosan tervezi pénzügyeit, érdemes számításba vennie az egészségpénztári megtakarítás e formáját – különösen azoknak, akik hosszú távú elköteleződéssel, például lakáshitellel rendelkeznek.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.