Tervező kölcsönTervező kölcsönHirdetés

5 fontos dolog, amire figyeljünk lakáshitel felvétele előtt

2022.02.11.
Szerző: Horák Árpád
Utoljára módosítva: 2022. február 11. 10:16

A lakáshitel felvétele hosszú távú döntés. Évekre vagy évtizedekre is elkötelezhetjük magunkat, így fontos, hogy körültekintően válasszuk ki a lakáshitelünket. Utánajártunk, hogy mire figyeljünk lakáshitel felvétele előtt. Mutatjuk, mire jutottunk.

5 fontos dolog, amire figyeljünk lakáshitel felvétele előtt

A maximális hitelösszeg meghatározása lakáshitelnél

Ahhoz, hogy egy ingatlant lakáshitelre meg tudjunk vásárolni, szükségünk lesz önerőre. Az önerő nagyságát már a hitelfelvétel előtt tudnunk kell, hiszen rendelkeznünk kell ekkora megtakarítással, ha fel akarjuk venni a hitelt.

Az igényelhető lakáshitel maximális összegét a jövedelmünk és a megvásárolni kívánt ingatlan forgalmi értéke határozza meg. A pénzintézetek az ingatlan értékének 80 százalékáig hiteleznek, de az a százalék akár 50-re is csökkenhet az ingatlan földrajzi helyzete, és a bank hitelezési politikája miatt. A nyolcvan százalék a maximum, ez a szám függ attól, hogy a megvásárolni kívánt ingatlan Budapesten vagy egy vidéki nagyvárosban fekszik, esetleg egy vidéki kistelepülésen. Budapest kerületei között is különbséget tesznek a bankok a hitelezés tekintetében, és azt kell tudnunk, hogy jellemzően magasabb hitelezési százalékot engednek a nagyvárosokban, mint egy eldugott településen. Egy vidéki kistelepülésen gyakran csak az ingatlan értékének 40-50 százalékára adnak hitelt, míg Budapest egyes kerületeiben kaphatunk akár 80 százalékot is.

A Jövedelemarányos Törlesztési Mutató meghatározza, hogy a fizetésünk hány százalékáig vállalhatunk törlesztő részletet. A törvény nem engedi, hogy 500 ezer forint nettó havi fizetés alatt 50 százaléknál jobban megterheljük a jövedelmünket, és 500 ezer forint nettó havi jövedelem felett is csak 60 százalékos terhelhetőségre van lehetőségünk. Ez a szabály azonban módosul a hitel típusától függően, lakáshiteleknél például ennél alacsonyabb teher csak a megengedett, és azt is tudnunk kell, hogy a bankok sokszor ennél szigorúbb szabályokat alkalmaznak. A JTM tehát meghatározza a maximális törlesztő részlet nagyságát, és így a felvehető lakáshitel maximumát is.

Kizáró okok – mikor nem kapunk lakáshitelt?

Ha negatív adósként szerepelünk a KHR-ben a bank nem fog számunkra hitelt nyújtani. A KHR-ben azok szerepelnek negatív adósként, akik valamelyik előző hitelüket nem fizették vissza, vagy nagyobb késedelembe estek. Ezt a bank minden igénylésnél vizsgálja, és mivel a KHR-ben szereplők kockázatos adósnak számítanak, így elutasítják a hiteligénylést.

A jövedelmünknek is igazolhatónak és rendszeresnek kell lennie. Gond lehet a külföldi jövedelem, a készpénzben kapott fizetés, vagy ha a hiteligénylő KATÁ-s vállalkozó. A munkaviszonyunk hossza is fontos, és az is, hogy nem lehetünk próbaidőn, és felmondás alatt sem állhatunk. Vannak másodlagos jövedelmek, mint a GYES és a GYED, ezeket a bankok önállóan nem fogadják, csak kiegészítő jövedelemként, de az is előfordul a bankok eltérő hitelezési gyakorlata miatt, hogy a másodlagos jövedelmeket egyáltalán nem veszik figyelembe.

Támogatott lakáshitelek

Hitelfelvétel az első lépés mindig az legyen, hogy utánajárunk, milyen államilag kamattámogatott hitelre vagyunk jogosultak. Milliókat takaríthatunk meg ugyanis ezekkel a támogatásokkal.

A Babaváró hitel nem lakáshitel, hiszen szabadon felhasználható, az igénylők jelentős része mégis ingatlanvásárlásra fordítja, nem véletlenül. A Babaváró hitel ugyanis gyermek vállalása esetén akár húsz évig kamatmentes lehet, és a szakértők számítása szerint ötévente kétmillió forinthoz közeli összeggel kell kevesebbet fizetnünk annál, mintha piaci lakáshitelt igényeltünk volna.

A CSOK és a falusi CSOK egy vissza nem térítendő támogatás a családoknak. Meglévő gyermekre és vállalt gyermekre is igényelhetjük, és mindkettő mellé kaphatunk kamattámogatott CSOK hitelt, aminek a 3 százalékos kamata jóval kedvezőbb a piaci lakáshitelek kamatánál.

A Magyar Nemzeti Bank Zöld Otthon programja október 4-én indult. A program keretében 70 millió forint zöld hitelt kaphatunk új lakás vásárlására, akár 25 évre, végig fix 2,5 százalékos kamattal. Ráadásul, ha a zöld hitel mellett CSOK hitelt is igényelünk, a CSOK hitel kamatmentessé válik, így még nagyobb megtakarítást érhetünk el. Fontos tehát a körültekintő tájékozódás a hitelfelvétel előtt. Ha jogosultak vagyunk állami támogatásra, mindenképpen meg kell fontolnunk, hogy élünk-e vele.

A kamatozás és a kamatperiódus

A lakáshitelek kamata annál magasabb, minél hosszabb a kamatperiódus. A magas kamat egy hosszú futamidő esetén jelentős plusz kiadást jelent a számunkra, mégis meg kell fontolnunk a döntést, mielőtt egy rövidebb kamatperiódus mellett döntünk, mivel az alacsonyabb költség magasabb kockázattal jár. El kell döntenünk, hogy az alacsonyabb törlesztő részlet a fontosabb a számunkra vagy a biztonság. Fix kamatozás esetén ugyanis a futamidő végéig nem változhat meg, és így nem is nőhet a törlesztő részletünk.

Nem minden ingatlanra kapunk lakáshitelt – a megfelelő ingatlan kiválasztása

A kiválasztott ingatlanra nem mindig ad hitelt a bank. Az ingatlannak belterületen kell állnia, lakhatónak és piacképesnek is kell lennie. Előfordulhat ugyanis olyan eset, hogy a megvásárolni kívánt ingatlant annyira piacképtelennek tartja a pénzintézet, hogy elutasítja a hiteligénylésünket. Ez jellemzően vidéki kistelepülésen fordulhat elő.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlott hitelek

Téli varázs kölcsön

THM

9,9%

Futamidő

14 hó

Hitelösszeg

250.000 Ft - 600.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

11,51% - 12,86%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel

THM

10,36% - 14,92%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

3.000.000 Ft - 10.000.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Hogyan kaphatnak lakáshitelt a KHR listások?

Hogyan kaphatnak lakáshitelt a KHR listások?

2021.05.20.

Lakáshitelt a KHR listások alapesetben nem vehetnek fel, ám akadnak lehetőségek, amelyekkel érdemes lehet megpróbálkozni – mutatjuk a részleteket!

Tovább olvasom
Érdemes-e halasztani a lakásvásárlást alacsonyabb hitelkamatra várva?

Érdemes-e halasztani a lakásvásárlást alacsonyabb hitelkamatra várva?

2024.06.04.

Egy tudatos hiteligénylő pontosan tudja, hogy nagyon nem mindegy, hogy mennyi az általa igényelt hitel kamata. De valóban ennyire fontos ez? És tehetünk-e valamit? Érdemes elhalasztani a lakásvásárlást alacsonyabb hitelkamatra várva? Szakértőnk válaszol a kérdésekre.

Tovább olvasom
Mi lehet önerő egy lakáshitelnél?

Mi lehet önerő egy lakáshitelnél?

2022.06.02.

Önerő egy lakáshitelnél elsősorban pénz lehet, méghozzá viszonylag sok, de akadnak más lehetőségek is – ezeket ismertetjük az alábbiakban.

Tovább olvasom
Drágábbak lesznek a földhivatali díjak – és nem is kerülhetjük el őket

Drágábbak lesznek a földhivatali díjak – és nem is kerülhetjük el őket

2024.07.29.

A lakásügyleteknél elkerülhetetlen földhivatali díjak emelkednek meg augusztustól. Mélyebben kell majd a zsebünkbe nyúlunk, ha ingatlant vásárolunk, és a lakáshitel összes költsége is emelkedik emiatt. Utánajártunk, hogy kinek, mikor és mennyivel kell majd többet fizetni. Mutatjuk a változásokat.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával