Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

5 fontos dolog, amire figyeljünk lakáshitel felvétele előtt

2022.02.11.
Szerző: Horák Árpád
Utoljára módosítva: 2022. február 11. 10:16

A lakáshitel felvétele hosszú távú döntés. Évekre vagy évtizedekre is elkötelezhetjük magunkat, így fontos, hogy körültekintően válasszuk ki a lakáshitelünket. Utánajártunk, hogy mire figyeljünk lakáshitel felvétele előtt. Mutatjuk, mire jutottunk.

5 fontos dolog, amire figyeljünk lakáshitel felvétele előtt

A maximális hitelösszeg meghatározása lakáshitelnél

Ahhoz, hogy egy ingatlant lakáshitelre meg tudjunk vásárolni, szükségünk lesz önerőre. Az önerő nagyságát már a hitelfelvétel előtt tudnunk kell, hiszen rendelkeznünk kell ekkora megtakarítással, ha fel akarjuk venni a hitelt.

Az igényelhető lakáshitel maximális összegét a jövedelmünk és a megvásárolni kívánt ingatlan forgalmi értéke határozza meg. A pénzintézetek az ingatlan értékének 80 százalékáig hiteleznek, de az a százalék akár 50-re is csökkenhet az ingatlan földrajzi helyzete, és a bank hitelezési politikája miatt. A nyolcvan százalék a maximum, ez a szám függ attól, hogy a megvásárolni kívánt ingatlan Budapesten vagy egy vidéki nagyvárosban fekszik, esetleg egy vidéki kistelepülésen. Budapest kerületei között is különbséget tesznek a bankok a hitelezés tekintetében, és azt kell tudnunk, hogy jellemzően magasabb hitelezési százalékot engednek a nagyvárosokban, mint egy eldugott településen. Egy vidéki kistelepülésen gyakran csak az ingatlan értékének 40-50 százalékára adnak hitelt, míg Budapest egyes kerületeiben kaphatunk akár 80 százalékot is.

A Jövedelemarányos Törlesztési Mutató meghatározza, hogy a fizetésünk hány százalékáig vállalhatunk törlesztő részletet. A törvény nem engedi, hogy 500 ezer forint nettó havi fizetés alatt 50 százaléknál jobban megterheljük a jövedelmünket, és 500 ezer forint nettó havi jövedelem felett is csak 60 százalékos terhelhetőségre van lehetőségünk. Ez a szabály azonban módosul a hitel típusától függően, lakáshiteleknél például ennél alacsonyabb teher csak a megengedett, és azt is tudnunk kell, hogy a bankok sokszor ennél szigorúbb szabályokat alkalmaznak. A JTM tehát meghatározza a maximális törlesztő részlet nagyságát, és így a felvehető lakáshitel maximumát is.

Kizáró okok – mikor nem kapunk lakáshitelt?

Ha negatív adósként szerepelünk a KHR-ben a bank nem fog számunkra hitelt nyújtani. A KHR-ben azok szerepelnek negatív adósként, akik valamelyik előző hitelüket nem fizették vissza, vagy nagyobb késedelembe estek. Ezt a bank minden igénylésnél vizsgálja, és mivel a KHR-ben szereplők kockázatos adósnak számítanak, így elutasítják a hiteligénylést.

A jövedelmünknek is igazolhatónak és rendszeresnek kell lennie. Gond lehet a külföldi jövedelem, a készpénzben kapott fizetés, vagy ha a hiteligénylő KATÁ-s vállalkozó. A munkaviszonyunk hossza is fontos, és az is, hogy nem lehetünk próbaidőn, és felmondás alatt sem állhatunk. Vannak másodlagos jövedelmek, mint a GYES és a GYED, ezeket a bankok önállóan nem fogadják, csak kiegészítő jövedelemként, de az is előfordul a bankok eltérő hitelezési gyakorlata miatt, hogy a másodlagos jövedelmeket egyáltalán nem veszik figyelembe.

Támogatott lakáshitelek

Hitelfelvétel az első lépés mindig az legyen, hogy utánajárunk, milyen államilag kamattámogatott hitelre vagyunk jogosultak. Milliókat takaríthatunk meg ugyanis ezekkel a támogatásokkal.

A Babaváró hitel nem lakáshitel, hiszen szabadon felhasználható, az igénylők jelentős része mégis ingatlanvásárlásra fordítja, nem véletlenül. A Babaváró hitel ugyanis gyermek vállalása esetén akár húsz évig kamatmentes lehet, és a szakértők számítása szerint ötévente kétmillió forinthoz közeli összeggel kell kevesebbet fizetnünk annál, mintha piaci lakáshitelt igényeltünk volna.

A CSOK és a falusi CSOK egy vissza nem térítendő támogatás a családoknak. Meglévő gyermekre és vállalt gyermekre is igényelhetjük, és mindkettő mellé kaphatunk kamattámogatott CSOK hitelt, aminek a 3 százalékos kamata jóval kedvezőbb a piaci lakáshitelek kamatánál.

A Magyar Nemzeti Bank Zöld Otthon programja október 4-én indult. A program keretében 70 millió forint zöld hitelt kaphatunk új lakás vásárlására, akár 25 évre, végig fix 2,5 százalékos kamattal. Ráadásul, ha a zöld hitel mellett CSOK hitelt is igényelünk, a CSOK hitel kamatmentessé válik, így még nagyobb megtakarítást érhetünk el. Fontos tehát a körültekintő tájékozódás a hitelfelvétel előtt. Ha jogosultak vagyunk állami támogatásra, mindenképpen meg kell fontolnunk, hogy élünk-e vele.

A kamatozás és a kamatperiódus

A lakáshitelek kamata annál magasabb, minél hosszabb a kamatperiódus. A magas kamat egy hosszú futamidő esetén jelentős plusz kiadást jelent a számunkra, mégis meg kell fontolnunk a döntést, mielőtt egy rövidebb kamatperiódus mellett döntünk, mivel az alacsonyabb költség magasabb kockázattal jár. El kell döntenünk, hogy az alacsonyabb törlesztő részlet a fontosabb a számunkra vagy a biztonság. Fix kamatozás esetén ugyanis a futamidő végéig nem változhat meg, és így nem is nőhet a törlesztő részletünk.

Nem minden ingatlanra kapunk lakáshitelt – a megfelelő ingatlan kiválasztása

A kiválasztott ingatlanra nem mindig ad hitelt a bank. Az ingatlannak belterületen kell állnia, lakhatónak és piacképesnek is kell lennie. Előfordulhat ugyanis olyan eset, hogy a megvásárolni kívánt ingatlant annyira piacképtelennek tartja a pénzintézet, hogy elutasítja a hiteligénylésünket. Ez jellemzően vidéki kistelepülésen fordulhat elő.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlott hitelek

Provident Start kölcsön

THM

13,2%

Futamidő

19 hét

Hitelösszeg

100.000 Ft - 300.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

12,07% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel

THM

12,67% - 14,92%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

3.000.000 Ft - 10.000.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Ennyit spórolhatsz a Zöld Hitellel

Ennyit spórolhatsz a Zöld Hitellel

2021.11.17.

Spórolni a Zöld Hitellel, avagy hivatalos megnevezéssel élve az MNB Zöld Otthon Programjával meglepően könnyen tudsz, és itt nem az energiacsökkenésből adódó megtakarításra gondolunk.

Tovább olvasom
Fenntartható otthon: új zöld lakáshitel a K&H Banknál

Fenntartható otthon: új zöld lakáshitel a K&H Banknál

2022.10.21.

A K&H Bank zöld lakáshitele nem azonos a Zöld Otthon Programban szereplő konstrukcióval, de ettől függetlenül érdemes lehet a figyelmedre.

Tovább olvasom
Fogyasztóbarát Lakáshitel – miért jobb a piacinál?

Fogyasztóbarát Lakáshitel – miért jobb a piacinál?

2020.05.25.

Ha ingatlant szeretnél vásárolni, és hitelből oldanád meg a kifizetését, akkor biztosan találkoztál már a Fogyasztóbarát Lakáshitel minősítéssel, amit egy hitelkonstrukció csak szigorú követelmények teljesítése után kaphat meg. Sokan tekintenek az ilyen hangzatos nevekre gyanakvással, ám ez esetben nincs ok az aggodalomra, hiszen ez tényleg egy előnyös konstrukció, amit érdemes fontolóra venni!

Tovább olvasom
Miben különbözik a minősített fogyasztóbarát lakáshitel és a piaci kamatozású lakáshitel?

Miben különbözik a minősített fogyasztóbarát lakáshitel és a piaci kamatozású lakáshitel?

2021.06.15.

Az ingatlanvásárláson átesettek tudhatják, mennyi feltételt kell teljesítenünk, mennyi igazolást kell bemutatnunk ahhoz, hogy végül hozzájussunk az áhított hitelhez. Rengeteg idő, sok bankba járás, még több idegeskedés, mire hátradőlhetünk és megkaphatjuk a kölcsönt, illetve folyósít a pénzintézet. Ezt egyszerűsítendő jelentek meg a minősített fogyasztóbarát lakáshitelek. De miben különbözik a piaci kamatozású változatától?

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával