5 fontos szempont hitelfelvétel előtt
Hitelfelvétel előtt számos szempontot kell mérlegelned a saját anyagi biztonságod érdekében; mi ezekből gyűjtöttük össze az öt legfontosabbat.
Ha hosszú időre elkötelezed magad, akkor alaposan átgondolod, hogy mire is készülsz, nemde? Nos, a hitelfelvétel előtt is ugyanezt kell tenned, hiszen ez is évekre szól, és komoly következményekkel kell számolnod, ha rosszul döntesz. Annak érdekében, hogy elkerülhesd a súlyos problémákat, az alábbiakban adunk öt támpontot, amelyekre hitelfelvétel előtt szükséged lesz.
1. Addig nyújtózkodj, amíg a takaród ér!
A JTM szabályozás ugyan megakadályozza, hogy teljesen eladósodj, de nem szabad csak erre hagyatkoznod egy hitelfelvétel előtt. Érdemes arra is gondolnod, hogy ha kihasználod azt, amit a törvényi keretek biztosítanak a számodra, akkor a fizetésed minimum felét hiteltörlesztésre kell fordítanod, a maradék pedig a megélhetésedre megy majd el.
Ha a hiteled változó kamatozású, akkor a törlesztőrészleted tovább növekedhet, a megélhetésedre fordítható összeg pedig nem csak emiatt csökkenhet, de az infláció miatt is, ami napjainkban egyre szembetűnőbb. Ráadásul történhet olyasmi is, amire ugyan jobb nem gondolni, ám a hitelfelvétel előtt sajnos ezt is figyelembe kell venni: haláleset, rokkantság, vagy munkanélküliség.
2. Képezz pénzügyi tartalékot!
Éppen e súlyos problémák felbukkanása esetére érdemes egy nagyobb összeget félretenned, hogy legyen mihez nyúlnod, illetve a hiteled is stabilan tudd fizetni. Általánosan a 3-6 hónapnyi jövedelmet érdemes ilyenkor felhalmozni, de ha egy nagyobb összegű hitelt fizetsz, akkor nem árt, ha ennél többel tudsz gazdálkodni.
Ha a hiteled fizetése ellehetetlenül, az számtalan problémát szül, amelyek együttesen teljesen tönkre is tehetik az egzisztenciádat, ráadásul a hitelképességedet is elveszíted, ami a későbbiekben is ellehetetleníti, hogy mindent rendbe hozz, tehát a pénzügyi tartalék képzése a hitelfelvétel előtt elengedhetetlen!
3. Köss hitelfedezeti biztosítást!
A biztonságod szintjét eggyel feljebb is emelheted, ha hitelfedezeti biztosítást kötsz. Ezt nem szükséges a hitelfelvétel előtt megtenned, hiszen gyakorlatilag bármikor megköthető, és nem csak a bank által ajánlott konstrukcióban, hanem bármelyik biztosítótársaságnál.
A hitelfedezeti biztosítások a munkahelyed elvesztése, tartós betegség, rokkantság, illetve haláleset után szavatolják a hitel törlesztését, de mielőtt aláírod a szerződést, alaposan nézd át a feltételeket! A díj miatt nem kell aggódnod, mivel az viszonylag alacsony – biztosítótól függően a havi törlesztési kötelezettséged 6-7%-a lesz.
4. Vedd figyelembe a kamatperiódust is!
Egy hitel kiszámíthatóbb, ha hosszú a kamatperiódusa, vagyis kamatkockázat szempontjából a futamidő végéig fix hitelek a legjobbak, ám a rövidebb kamatperiódusú hitelek alacsonyabb kamat mellett vehetőek fel. Tény, hogy jelenleg még nincs igazán komoly különbség közöttük, de ez később változhat.
Ennek ellenére – és a biztonság érdekében – mi mégis a fix hiteleket javasoljuk hosszú távra, ám, ha csak néhány éves futamidőre veszed fel a hitelt, érdemesebb a rövid kamatperiódust választanod, még akkor is, ha ezzel csak egy minimális összeget takaríthatsz meg.
5. Válaszd a lehető legolcsóbb hitelkonstrukciót!
Alapvetően nem tűnik nagy különbségnek néhány tized százalék két hitel kamata között, és talán a havi törlesztésben sem jelentkezik ez néhányezer forintnál több költségként, ám, ha egy 30 éves futamidőre felvett lakáshitelről van szó, akkor összességében akár sokmilliós pluszköltséged is keletkezhet belőle, ami már egyáltalán nem mindegy.
A jelenlegi kínálatban szemezgetve hamar megtaláltuk a legalacsonyabb és legmagasabb kamatozású lakáshitelt, majd egy gyors számítást követően – 20 évre felvett 20 millió forinttal számolva – több, mint 7 millió forintos különbség jött ki. Ez már nem az a tétel, ami mellett szó nélkül el lehet menni.
Éppen ezért fontos, hogy a hitelfelvétel előtt összehasonlítsd a bankok ajánlatait, és azt válaszd, amely nem csak a legolcsóbb, de minden egyéb szempontból is megfelel az elvárásaidnak!
A különböző hitelek összehasonlítására használd oldalunkat, majd indítsd el az igénylési folyamatot online, mindössze néhány kattintással!
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.