CIB bannerCIB bannerHirdetés

Lakáshitel átvitele másik ingatlanra – hogyan lehetséges?

2023.03.03. Szerző: Banknavigator Utoljára módosítva: 2023. július 17. 09:49

A lakáshitel átvitele másik ingatlanra nem egyszerű, de nem is lehetetlen – az alábbiakból megtudhatod, mit kell tenned, ha ez a szándékod.

Egy lakáshitel átvitele egy másik ingatlanra komoly procedúra, ám előfordulhat, hogy szükséges; ha Te is erre készülsz, akkor hetekig tartó ügyintézésre kell számítanod. Az okok többfélék lehetnek: munkalehetőség miatt máshová szeretnél költözni, el akarod adni a lakásodat, de a jelzálogjog-bejegyzés miatt nem tolonganak a vevők, és még hosszasan sorolhatnánk. A lényeg, hogy a lehetőség adott, neked csak élned kell vele!

Az alábbi tényezőket mindenképp ismerned kell lakáshitel átvitele esetén:

  • A lakáshitel átvihető minden olyan ingatlanra, amelynek tulajdonosa hozzájárul ehhez, így nem kötelező hozzátartozónak lennie, gyakorlatilag bárki lehet.

  • A lakáshitel átvitele csak olyan értékű ingatlan esetében lehetséges, amely a pénzintézet aktuális szabályzata alapján az elfogadható ingatlanok közé tartozik, és legalább olyan értékű, ami az adósminősítés alapján elvárt.

2010 óta a terhelhetőségi szintet jogszabály is korlátozza. A bejegyzett jelzálogjog értéke nem lehet magasabb, mint:

  • a fedezetül szolgáló ingatlan értékének 75 %-a, ha forintalapú hitelről van szó,

  • a fedezetül szolgáló ingatlan értékének 60 %-a, ha euróalapú hitelről van szó,

  • a fedezetül szolgáló ingatlan értékének 45 %-a, ha svájcifrank-alapú hitelről van szó,

Az utóbbi kettőt olvasva sokakban merülhet fel a kérdés, hogy miért említettük meg az euró- és svájcifrank-alapú hiteleket, hiszen azokat más hosszú évek óta nem lehet igényelni magyarországi bankoknál. Az ok azonban egyszerű: sokan lehetnek még, akik nem váltották át a hitelüket forintalapú hitelre, és nekik is tudniuk kell, mit tehetnek, ha szeretnék a lakáshitelüket átvinni egy másik ingatlanra.

További fontos feltételek

Ha szeretnéd átvinni a lakáshiteledet egy másik ingatlanra, akkor érdemes tisztában lenned az alábbi feltételekkel is, hiszen, ha ezek közül csak egyet nem tudsz teljesíteni, a bank megtagadhatja a fedezetcserét.

A lakáshitel törlesztésében nem lehet elmaradásod, azaz minden egyes hónapban, a határidő előtt rendezned kellett a törlesztőrészleteket, méghozzá évekre visszamenőleg, de akad olyan pénzintézet is, amely annyira szigorúan veszi ezt a kérdést, hogy egészen a hitel folyósításáig ellenőrzik a törlesztési múltadat. Egy rosszul fizetett, vagy jelentős elmaradással rendelkező hitel esetében a bankok általában nem engedélyezik a lakáshitel átvitelét egy másik ingatlanra, ezzel pedig megakaszthatják a terveidet.

A fedezetcsere hasonló procedúrát jelent, mint egy új lakáshitel felvétele, vagyis ebben az esetben is szükség lesz az új ingatlan értékbecslésére, melynek díja változó, de általában 30-40 ezer forint, bár a jelenlegi inflációt tekintve ez akár jóval magasabb is lehet.

A fedezetcsere szerződésmódosítással jár, azaz szerződésmódosítási díjat kell fizetned, ami bankonként eltérő, de a pénzintézetek többsége kedvezményt ad rá, amennyiben bizonyos feltételek teljesülnek; ennek érdemes utánanézned a bankod honlapján, vagy rákérdezni a legközelebbi bankfiókban.

A legtöbb bank lakáshitel átvitele esetén újabb adósminősítést folytathat le, és ennek végeredményétől függ, hogy engedélyezi, vagy épp elutasítja a fedezetcserére vonatkozó kérelmedet.

Mit tehetsz, ha elutasítják a fedezetcserét?

Abban az esetben, ha a bank nem engedélyezi a lakáshitel átvitelét egy másik ingatlanra, csak egyetlen lehetőséged van: a hitelkiváltás. Ekkor azonban a procedúra még hosszadalmasabbá válik, és az új hitel felvétele is költséges lehet, ám sajnos nincs más választásod; ezen kívül nem tudunk mást javasolni.

A hitelkiváltás elindítása előtt mindenképp kérdezz rá a bankodnál, hogy a fedezetcsere megoldható lesz-e, mert, ha nem, akkor másik pénzintézethez kell fordulnod. Lényeges továbbá, hogy ha már váltasz, akkor jobb konstrukciót válassz, ez azonban most, a megemelt alapkamatnak „köszönhetően” nem lesz egyszerű.

Ha ennek ellenére is mindenképp belevágnál az ügyletbe, hasonlítsd össze oldalunkon a bankok legjobb ajánlatait, válaszd ki az elvárásaidnak leginkább megfelelő konstrukciót, majd indítsd is el a hitelkiváltási folyamatot online, mindössze néhány kattintással!

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

CIB bannerCIB bannerHirdetés

Ajánlott hitelek

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM: 10,39% - 11,73%

Futamidő: 12 - 96 hó

Hitelösszeg: 300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

eHitel Expressz

THM: 12,87%

Futamidő: 6 hó

Hitelösszeg: 450.000 Ft

Promóció

Provident Start kölcsön

THM: 13,2%

Futamidő: 19 hét

Hitelösszeg: 100.000 Ft - 300.000 Ft

Promóció

Legfrissebb pénzügyi cikkek

Érdekes és fontos hírek a pénzügyek világából.

2025-05-13

Mennyit vehetsz fel? – Így számolják ki a személyi kölcsönöd felső határát

A személyi kölcsön maximális összege 2025-ben több tényezőtől függ, beleértve a jövedelmet, a meglévő hiteleket és a banki szabályozásokat. Ismerd...

Tovább olvasom
2025-05-13

Mennyi kamatot hozhat a lekötött betét 2025-ben?

2025-ben a lekötött betétek kamata jelentős mértékben függ a jegybanki alapkamat alakulásától és a gazdasági környezettől. A cikk bemutatja az...

Tovább olvasom
2025-05-13

Barion – Mi ez, hogyan működik, és biztonságos-e?

A Barion egy modern, magyar fejlesztésű online fizetési rendszer, amely bankkártya-elfogadást és digitális pénztárcát kínál. A cikk bemutatja működését, előnyeit,...

Tovább olvasom
2025-05-12

Mikor éri meg bankszámlát váltani? Segítünk!

A bankszámla a mindennapi pénzügyeink egyik legalapvetőbb eszköze. Ide érkezik a fizetésünk, innen indítjuk az utalásokat, fizetünk bankkártyával vagy kezeljük...

Tovább olvasom
2025-05-12

Vagyonszerzési illeték – Mennyit kell fizetni és mikor?

A vagyonszerzési illeték az ingatlan- és gépjárművásárlásokhoz kapcsolódó kötelező teher, amelyet az állam részére kell megfizetni. Cikkünkben bemutatjuk, milyen esetekben...

Tovább olvasom
2025-05-12

KOMA lekérdezés egyszerűen – így nézheted meg az adóhivatali adatokat

A KOMA lekérdezés segítségével bárki ellenőrizheti a saját vagy cégéhez kapcsolódó adóhivatali adatokat. A folyamat gyors, egyszerű és online elérhető...

Tovább olvasom
2025-05-11

Mi történik a babaváró hitellel, ha nem születik gyermek?

A babaváró hitel nagy előnye az állami támogatás és a kamatmentesség, de ezek feltétele a gyermekvállalás. Cikkünkben részletesen bemutatjuk, mi...

Tovább olvasom
2025-05-11

Felmondási idő szabályai 2025-ben – Mire figyelj munkavállalóként?

A felmondási idő 2025-ben is kulcsfontosságú eleme a munkaviszony megszüntetésének. A cikk bemutatja, milyen szabályok vonatkoznak a munkavállalóra, mennyi időt...

Tovább olvasom
Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával