Ezek a változások érintik a katás vállalkozókat
Jelentős változások érintik a katás vállalkozókat az idei esztendőben, ezekkel fontos, hogy tisztában legyenek, akik ezt az adózási formát választották. A törvénymódosítási javaslatot még az előző esztendő júniusában nyújtották be és alig egy hónap elteltével, július 3-án el is fogadták azt. A változások az idei év első napjától léptek hatályba.
Egy népszerű adózási forma jelentős szigorítása
A KATA 2013. január 1-jén került bevezetésre, és kedvező feltételrendszerének köszönhetően napjainkra az egyik legnépszerűbb adózási formává nőtte ki magát. Mindezt jól prezentálja, hogy alig 5 év alatt, azaz 2018-ra már minden harmadik vállalkozás ezt az adózást választotta. Amikor megalkották a KATA rendszerét, elsősorban azokra a társaságokra, valamint egyéni vállalkozókra gondoltak, akik tulajdonosként végzik a napi munkatevékenységüket. A kimondott cél az volt, hogy kifehérítsék az egyre nagyobb számban megjelenő mikrovállalkozásokat. A terv sikeres volt, azonban megérett a módosításra, amelynek elsődleges célja, hogy visszaszorítsák, vagy akár teljesen megszüntessék a vállalkozói szerződésbe csomagolt munkaviszonyokat.
Konkrétan ezek a módosítások érintik a katás vállalkozókat:
- 2021. január első napjáig volt arra lehetőség, hogy valaki lehet kisadózó egyéni vállalkozó és katás betéti társaságban kültagként kisadózó egyben. Nos, ezt eltörölték, így már csak egy jogviszonyban van lehetőség a kisadózásra. Amennyiben valaki elmulasztja az egyik kisadózói jogviszonyának a megszüntetését, úgy a NAV azt hivatalból teszi meg. Azt a jogviszonyt hagyják életben, amelyik korábban jött létre.
- Amennyiben belföldi székhellyel rendelkező kifizető juttat bevételt kisadózónak és mindezt úgy teszi, hogy kapcsolt vállalkozási viszonyban állnak, úgy a kifizetőnek a fizetés utáni hónap 12. napjáig 40 százalékos adót kell megállapítani és természetesen megfizetni. A bevallásban kötelező feltüntetnie a kisadózó adószámát, valamint nevét és címét. Szintén 40 százalékos adó terheli a belföldi székhellyel rendelkező kifizetőt, amennyiben összesítve több mint 3 millió forintot juttat a kisadózó vállalkozónak. Az adót bevallani és megfizetni azon hónap 12. napjáig szükséges, amikor a juttatás elérte az imént írt 3 millió forintos értékhatárt. Ezután a tárgyév minden hónap 12. napján szükséges ezt megtenni, ha további bevételt juttat a kisadózó részére.
- Szintén érinti a katás vállalkozókat, hogy ha olyan külföldi szervezettől származik bevételük, amellyel kapcsolt vállalkozói viszonyban állnak, akkor 40 százalékos adó terheli a bevétel 71,42 százalékán felül. Ezt a kisadózó vállalkozás köteles megfizetni a bevételi dátumtól számított következő hónap 12. napjáig.
- A kisadózó vállalkozónak törvényi kötelessége, hogy a szerződéskötés előtt jelezze a partnernek, hogy kisadózó vállalkozónak minősül.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.