Hitellel terhelt ingatlan – hogyan adhatom el?
Egy terhelt ingatlan eladása valamivel bonyolultabb, mint a tehermenteseké, ám nem lehetetlen, és nem is nehéz.
Hazánkban a legtöbb ingatlan hitellel terhelt, hiszen a legtöbben nem engedhetik meg maguknak, hogy ne egy banki kölcsön segítségével vásárolják meg az otthonukat. Az ingatlanpiac azonban nem áll le, és ennek az az egyik oka, hogy a terhelt ingatlanokat is lehet adni-venni, méghozzá viszonylag egyszerűen, csupán néhány plusz teendővel kell ezen esetekben számolni. Erre a bankok azon gyakorlata miatt van szükség, miszerint egyetlen jelzálogjog lehet csak bejegyezve egy adott ingatlanra, és az a hitelt nyújtó banké legyen.
A hitellel terhelt ingatlan eladásához be kell vonni a bankot
A hitelből vásárolt ingatlant a jelzálogjog mellett többnyire elidegenítési és terhelési tilalommal is megterhelik, mivel ez a biztosíték arra, hogy a hitelt visszafizetik, ugyanis amíg ezek fennállnak, a vevő tulajdonjogát nem lehet bejegyezni. Éppen ezért, ha a hitellel terhelt ingatlanodat el szeretnéd adni, akkor szükség lesz arra, hogy rendezd a bank felé a tartozásodat, mivel csak így rendelkezhetsz az ingatlan tulajdonjogával. Ez persze a vevőtől kapott vételárból fog csak sikerülni, ám annak érdekében, hogy az ügymenet gyors és zökkenőmentes lehessen, a bank közreműködése szükséges.
Mindent rögzíteni is kell
Az adásvételi szerződésbe bele kell írni a fennálló hitel végtörlesztésére vonatkozó részletes információkat is. Ehhez szükség van a hiteltartozás pontos összegére, amiről az adásvételi szerződés megkötése előtt a banktól kell igazolást kérni. Ezen felül a hitelrendezés módjának, a fizetésre vonatkozó határidőknek, valamint az ingatlan tehermentesítésére vonatkozó információknak is szerepelniük kell a szerződésben. A jelzálogjog és a tilalmak törlése a fennálló hitel végtörlesztése után zajlik le.
Több jelzálogjog esetén bonyolódik a helyzet
Előfordul, hogy egy terhelt ingatlanra több jelzálogjog is be van jegyezve – például CSOK és piaci lakáshitel esetén –, de ez sem zárja ki az eladás lehetőségét, viszont sajnos az ügyintézés több időt vesz majd igénybe. Több jelzálogjog esetén a bejegyzés sorrendje is fontos, főleg, ha végrehajtásról van szó. Ez esetben az árverésből befolyó összeget a bejegyzés sorrendjét figyelembe véve kapják meg a jelzálogot bejegyzők.
Hasonlítsd össze oldalunk segítségével a pénzintézetek legjobb ajánlatait!
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.