Lakáshitelt 10% önerővel? Íme, az 5 bank, ahol már lehetséges!
Minden lakáshitel igénylésekor szükség lesz az önerő megfizetésére. Nagyon nem mindegy azonban, hogy ez tíz vagy húsz százalék. A szabályozás már lehetővé teszi, hogy csak tíz százalékot kelljen fizetni. Utánajártunk, hogy kik kaptak erre lehetőséget, és hogy melyik bankban kaphatnak lakáshitelt 10 százalék önerővel.
Lakáshitel igényléskor mindig kell önerőt fizetni
A lakáshitel igényléséhez szükséges önerő az ingatlan vételárának egy adott százalékát jelenti, amelyet a bankok előírnak.
Az önerő nagysága a hitelösszeg és az ingatlan értékének függvényében változik, többnyire legalább 20 százalék.
Az önerőnek már a hitelösszeg kifizetése előtt meg kell lennie.
Az önerő azért fontos, mert az adós saját tőkével rendelkezik az ingatlanban, és ez növeli a pénzintézet bizalmát a hitel visszafizetése iránt. Emellett az önerő csökkenti a havi törlesztőrészleteket és az összes hitelköltséget is.
Alacsony önerő esetén a bankok a hitelképesség más tényezőit, például a jövedelmet és a fedezet értékét is szigorúbban vizsgálják.
Az önerő nagyságát érdemes előre ismerni, és megfelelő időben előkészíteni a lakásvásárlás előtt, hogy a hitelkérelem zökkenőmentesen történjen.
A lakáshitel igényléséhez szükséges ingatlanfedezet az a biztosíték, amelyet a bank kér az adóstól a hitel folyósításához.
Az ingatlan értékét a bank meghatározza, és ebből számolja ki a hitel összegét és a futamidőt. Az ingatlan fedezetként való elfogadásának feltétele, hogy az ingatlan tulajdonjogának tisztázottnak kell lennie, és nem lehet jelzálogjoggal terhelt.
Az ingatlanfedezet biztosítja a bankot, így nagyon fontos, hogy az ingatlan értéke legalább a hitelösszeg fedezetére elegendő legyen. Az ingatlan értékbecslése a hitelbírálat része, és az adós költségére történik.
A hitelösszeg függ a fedezet értékétől, és az ingatlan tulajdonosának érdemes előre meggyőződnie arról, hogy az ingatlan fedezetként elfogadható, és az értékbecslés eredménye alapján milyen hitelösszeget lehet igényelni.
A lakáshitel önerő egy fontos, lényeges pont az igénylés beadása előtt. A bankok többnyire minimum 20 százalék lakáshitel önerőt határoznak meg, de bizonyos esetekben az önerő mértéke ennél is magasabb.
A lényeg: ezzel az összeggel rendelkeznie kell az igénylőnek, ha lakáshitelt akar igényelni.
A 10 százalékos önerő feltételei – fiatalok előnyben
A szabályozás szerint egyes esetekben lakáshitel igénylésekor az eddigi 20 százalékos önerő helyett 10 százalék is elég lehet.
Ehhez az alábbi feltételeknek kell megfelelni:
– a hiteligénylő nem töltheti be igényléskor a 41. életévét. Ugyanez az adóstársra is vonatkozik.
– az igénylőnek és az adóstársnak sem lehet ötven százalékos tulajdona lakóingatlanban
10 százalékos önerővel az alábbi bankoknál igényelhető lakáshitel:
– OTP Bank
– K&H Bank
– CIB Bank
Lakáshitel 10 százalék önerővel – miért jobb ez, mintha 20 százalékot kellene önerőként kifizetni?
Hogyan lehet ésszerű döntéseket hozni lakáshitel önerővel kapcsolatban? Óvatosan tervezve elkerülhetők a kockázatok. Részletes pénzügyi elemzés után döntsünk. Átgondolva minden lehetőséget elkerülhetők a felesleges kiadások. Keressünk optimális megoldást, és megvalósíthatjuk a célokat.
Átgondolva a pénzügyi tanácsokat, elkerülhetők a buktatók. Racionális döntéseket hozva, elérhető lesz a cél. Pénzügyi függetlenség elérhető, ha megfelelően tervezünk. Álmaink otthona megvalósítható, ha az önerőt okosan használjuk, és átgondolva a lehetőségeket, elkerülhető a későbbi komplikációkat. De konzultáljunk, ha még további segítségre van szükség!
Hogy miért lehet jobb 10 százalékos önerővel lakáshitelt felvenni, mint 20 százalékkal?
A Banknavigátor pénzügyi szakértői szerint az egyik előnye, hogy kevesebb pénzt kell előre kifizetni, ami könnyebben megvalósítható sokak számára.
Így több pénz maradhat a különböző kiadásokra, mint például a lakásfelújításra vagy a tartalékképzésre.
Ráadásul a kisebb jövedelemmel rendelkezőknek könnyebb lehet összegyűjteni a szükséges összeget, így hamarabb be tudnak költözni új otthonukba.
Az alacsonyabb önerővel történő hitelfelvétel lehetőséget ad arra is, hogy a megtakarított összeget más beruházásokba fektessük, ami hosszú távon hozamot eredményezhet.
Lényeges, hogy kisebb önerővel a havi törlesztőrészlet magasabb lehet, ami hosszabb távon több költséget jelenthet.
Pénzügyi tanácsadóval konzultálva lehetőség van arra, hogy megfelelő döntést hozzunk az önerő mértékével kapcsolatban.
A megfelelően strukturált hitelfelvétel hosszú távon előnyösebb lehet.
Mindenképpen érdemes alaposan átgondolni, és személyre szabottan dönteni a saját helyzetünk alapján.
Összefoglalva
A lakáshitel igényléséhez szükséges önerő az ingatlan vételárának egy adott százalékát jelenti, amelyet a bankok előírnak. Az önerő nagysága általában legalább 20 százalék, de egyes esetekben, például fiatalok számára, 10 százalék is elegendő lehet, ha megfelelnek bizonyos feltételeknek. Az önerő fontos szerepet játszik, mert növeli a bank bizalmát a hitel visszafizetése iránt, csökkenti a havi törlesztőrészleteket és az összes hitelköltséget. Alacsony önerő esetén a bankok szigorúbban vizsgálják a hitelképességet, például a jövedelmet és az ingatlan fedezet értékét. Az ingatlanfedezet biztosítékként szolgál a hitelhez, amelynek értékét a bank határozza meg.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.