Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Mutatjuk, miből épül fel a bankszámlaszámod

2023.09.22. Szerző: Banknavigator Utoljára módosítva: 2023. szeptember 22. 11:21

A bankszámlaszám már része a mindennapjainknak. Van, aki fejből tudja a sajátját. De miből épül fel a bankszámlaszám? Mit mutathat meg nekünk? Mire tudjuk ezt a tudást felhasználni? Fontos, hogy tudjuk ezt? Válaszok a cikkben. Röviden és közérthetően.

Mi az a bankszámlaszám?

A bankszámlaszám egy egyedi azonosító, amely egy bankszámlát azonosít.

Ez egy számsor, amit a bankok használnak a tranzakciók nyomon követésére és a pénzek helyes számlára való jóváírására. A bankszámlaszámok 16-24 számból állnak, a bankos és az országonkénti szabványokon alapulnak.

Magyarországon a bankszámlaszámok 24 számból állnak, és az első három szám a bankot, a következő 4 szám a fiókot, a következő számok pedig a számlát azonosítják.

A bankszámlaszámok fontosak a pénz átutalásához, és a pénz felvételéhez.

Amikor pénzt utalunk át valakinek, a bankszámlaszámát kell megadnunk. Amikor pénzt veszünk fel a bankból, a bankszámlaszámunkat vagy a PIN kódunkat kell megadnunk. (bankfióki illetve ATM-es készpénzfelvételnél)

Fontos, hogy őrizzük a bankszámlaszámunkat biztonságos helyen. Ne adjuk ki senkinek a bankszámlaszámunkat, kivéve, ha megbízunk benne.

Hogyan épül fel a bankszámlaszám?

Az első három szám a számlavezető bank hivatalos azonosítója. Minden pénzintézetnek van saját, első három száma. (például: Magyar Államkincstár 100, CIB Bank 107, MBH Bank 101, OTP Bank 117)

Egy banknak több kódja is lehet. (MBH Bank)

És az utolsó szám? Az első nyolcas csoport a fiók utolsó számjegye egy ellenőrző szám. Amikor egy utalásnál véletlenül hibás bankszámlaszámot adunk meg, akkor egy ellenőrző algoritmus miatt ez azonnal kiderül.

A 9. számjegytől a 23. számjegyig a számokat a bankok adják az ügyfeleiknek, ez bankonként eltérő lehet. Ezekből a számokból derülhet ki a számla pénzneme, a bankszámla típusa.

A magyar bankszámlaszámok 24 számból állnak. Például a következő egy magyar bankszámlaszám:

HU12 3456 7890 1234 5678 0000 0000

Az első két szám az országkód, és a HU. (ezt belföldi utalásnál nem használjuk)

Mire jó egy bankszámlaszám?

A bankszámlaszámokat számos célra használhatjuk.

Fontos, hogy megtudjuk a bankszámlaszámunk felépítését, mielőtt pénzt utalunk át valakinek, vagy pénzt veszünk fel a bankból.

A bankszámla ma már talán több is hasznos dolognál, egy olyan alapszolgáltatásnak mondhatjuk, ami az esetek túlnyomó többségében elengedhetetlen a 21. századi léthez.

A jövedelmünket általában bankszámlára kapjuk, és a kiadásainkat is intézhetjük a bankszámlánkon keresztül. Például fizethetjük csekkjeinket, és bankkártya segítségével vásárolhatunk.

Fontos dolog, hogy egy sor pénzügyi szolgáltatás csak akkor elérhető, ha rendelkezünk bankszámlával.

Bankszámla a mindennapokhoz – sokkal több is lehet

A bankszámlához több szolgáltatás is tartozhat, ezek közül kiemelkedik a bankkártya, illetve annak használata, amivel ma már szinte mindenhol lehet fizetni. Ennek éves díja van, de sok pénzintézetnél lehet olyan folyószámla-szerződést kötni, aminél az első éves díjat elengedik, sőt, egyéb kedvezményeket is lehet kapni hozzájuk.

Az egyik legnépszerűbb ilyen kedvezmény a nulla forintos számlavezetési díj, amit egyre több banknál el lehet érni, így sokan szüntetik meg régi, elavult folyószámlájukat, hogy egy újat nyissanak.

Érdemes a pénzügyi szokásainknak megfelelő folyószámlát választani, ez alatt pedig azt értjük, hogy hogyan használjuk a számlát. Ha inkább kártyával szoktunk fizetni, akkor válasszunk olyan folyószámlát, ahol a kártyás fizetés ingyenes, ha inkább készpénzben fizetünk, akkor olyat, ahol a készpénzfelvétel ingyenes.

Érdemes netbankot is igényelni, hogy online is tudjuk intézni az átutalásokat, ha viszont csak a fizetésünk érkezik rá, és azt egyben fel is vesszük róla, akkor a legegyszerűbb számlacsomag mellett kell dönteni.

A Banknavigátor pénzügyi szakértői szerint jó, ha ismerjük a bankszámlaszámunk felépítését, de semmiképpen nem tartják kiemelten fontosnak ezt az ismeretet.

Teljes körűen kezelhető egy folyószámla ennek ismerete nélkül is. Ugyanúgy utalhatunk, vagy vehetünk fel készpénzt, ha nem ismerjük ezeket a részleteket.

Magát a bankszámlaszámot sem fontos megjegyezni, hiszen a mobilbank vagy netbank szolgáltatásban erre az ismeretre már nincs szükség.

Összefoglalás

A bankszámlaszám egy egyedi azonosító, ami egy adott bankszámlát azonosít. Magyarországon ez a szám 24 számból áll. Az első három szám a számlavezető bankot, a következő négy szám a fiókot, a következő számok pedig a számlát azonosítják. A bankszámlaszámok fontos szerepet játszanak tranzakciók esetén, például utaláskor vagy készpénzfelvételkor. Emellett, a bankszámla manapság alapvető pénzügyi eszköznek tekinthető, hiszen a jövedelmünk érkezéséhez, kiadásaink intézéséhez és más pénzügyi szolgáltatásokhoz is szükségünk van rá. Bár a bankszámlaszám felépítésének ismerete hasznos lehet, a Banknavigátor szakértői szerint ez nem kiemelten fontos, mivel a mai digitális eszközökkel sok tranzakciót könnyen és ismeret nélkül is el lehet végezni.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Ajánlott hitelek

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM: 10,39% - 11,73%

Futamidő: 12 - 96 hó

Hitelösszeg: 300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Provident Start kölcsön

THM: 13,2%

Futamidő: 19 hét

Hitelösszeg: 100.000 Ft - 300.000 Ft

Promóció

Extra Plus Személyi Kölcsön

THM: 10,6% - 14,0%

Futamidő: 12 - 84 hó

Hitelösszeg: 500.000 - 10.000.000 Ft

Promóció

Legfrissebb pénzügyi cikkek

Érdekes és fontos hírek a pénzügyek világából.

2025-04-21

Virtuális bankkártyák: Biztonságosabb online vásárlás

A virtuális bankkártyák egyszer használatos vagy korlátozott ideig érvényes kártyák, amelyek jelentősen növelik az online vásárlások biztonságát. Cikkünkben bemutatjuk működésüket,...

Tovább olvasom
2025-04-21

Személyi kölcsön külföldön dolgozóknak: Milyen lehetőségek érhetők el?

Személyi kölcsönt külföldön dolgozóként is igényelhetsz, de ehhez speciális feltételeknek kell megfelelned. Cikkünkből megtudhatod, mire érdemes figyelned, és milyen lehetőségeid...

Tovább olvasom
2025-04-20

Szép kártya egyenleg lekérdezés 2025-ben – Így ellenőrizd gyorsan és biztonságosan

Szeretnéd tudni, mennyi pénz van a SZÉP kártyádon? Ebben a részletes útmutatóban bemutatjuk, hogyan tudod lekérdezni egyenlegedet egyszerűen és gyorsan,...

Tovább olvasom
2025-04-20

Devizaváltás olcsón: Hogyan spórolj a valutaváltáson 2025-ben?

2025-ben is érdemes odafigyelni a valutaváltás rejtett költségeire. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan válthatsz devizát a lehető legkedvezőbb árfolyamon, mikor és hol...

Tovább olvasom
2025-04-19

Balesetbiztosítás: Mit nyújt és kinek ajánlott?

A balesetbiztosítás pénzügyi védelmet nyújt váratlan balesetek esetére, legyen szó kórházi ellátásról, műtétről vagy akár maradandó egészségkárosodásról. Megmutatjuk, kinek érdemes...

Tovább olvasom
2025-04-19

Egészségpénztárak 2025-ben: Melyik a legjobb választás?

2025-ben az egészségpénztárak új lehetőségeket és kedvezményeket kínálnak a tudatos pénzügyi és egészségügyi öngondoskodásra. Megmutatjuk, melyik pénztár lehet a legjobb...

Tovább olvasom
2025-04-18

Erste NetBank belépés lépésről lépésre – Útmutató a gyors és biztonságos online bankoláshoz

Szeretnél biztonságosan és gyorsan belépni az Erste NetBank rendszerébe? Cikkünk részletesen bemutatja a belépés folyamatát, a George Web és a...

Tovább olvasom
2025-04-18

Türelem az inflációval szemben – Miért nem csökkennek a kamatok?

A Magyar Nemzeti Bank továbbra is óvatos monetáris politikát folytat, és nem sietteti a kamatcsökkentést, mivel az inflációs kockázatok továbbra...

Tovább olvasom
Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával