Milyen megtakarítási formák működnek a legjobban magas infláció esetén?
Magas infláció idején inflációkövető állampapírok, rövid futamidejű befektetések, ingatlanok, arany és részvények ajánlottak. Az euró alapú megtakarítások, mint az euróban denominált állampapírok és befektetési alapok, devizakockázat csökkentésére és stabilitás biztosítására ideálisak, különösen nagyobb összegek és euróban tervezett kiadások esetén.
Magas inflációs környezetben olyan megtakarítási formák lehetnek ideálisak, amelyek képesek ellensúlyozni az infláció hatásait, megőrizni a pénz értékét, vagy akár növelni azt.
Íme néhány megfontolható lehetőség:
- Inflációkövető állampapírok: Ezek az értékpapírok az infláció mértékéhez igazítják a hozamokat. Magyarországon például a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) kifejezetten inflációkövető, így magas infláció esetén a hozam is nő.
- Rövid futamidejű befektetések: Magas infláció idején érdemes lehet kerülni a hosszú távú kötvényeket, mivel azok értéke csökkenhet az emelkedő kamatok hatására. A rövid lejáratú állampapírok vagy pénzpiaci alapok rugalmasabbak, gyorsabban alkalmazkodnak a változó kamatkörnyezethez.
- Inflációval védett értékpapírok (TIPS): Az USA-ban például a TIPS (Treasury Inflation-Protected Securities) az inflációval korrigálva fizet kamatot. Ezek hasonlóak az inflációkövető állampapírokhoz, és megfelelően tudnak védelmet nyújtani magas infláció esetén.
- Reálértékű befektetések: Az ingatlan, az arany, illetve más nemesfémek szintén jó választás lehetnek inflációs időszakokban. Az ingatlan értéke gyakran követi az inflációt, mivel az albérletárak és az ingatlanárak is emelkedhetnek.
- Részvények: Egyes részvények, különösen olyan cégeké, amelyek alapvető fogyasztási cikkeket, energiát vagy nyersanyagokat állítanak elő, gyakran jobban teljesítenek infláció idején, mivel képesek az áremeléseket a fogyasztókra hárítani.
- Nyersanyagok és árupiaci termékek: Az árupiaci befektetések, mint például az olaj, a réz és az arany, szintén védelmet nyújthatnak inflációval szemben, hiszen ezek ára gyakran együtt mozog az inflációval.
A megfelelő portfólió kialakításához érdemes konzultálni egy pénzügyi tanácsadóval, hiszen a magas infláció kezelése a személyes célok és kockázattűrő képesség figyelembevételével egyedi stratégiát kíván.
Kérj ajánlatot!
Segítünk kiválasztani a legjobb ajánlatot a részedre!
A Grantis Hungary Zrt.
munkatársa hamarosan felveszi veled a kapcsolatot
Mit kell tudni az euró alapú megtakarítási formákról?
Az euró alapú megtakarítási formák olyan befektetési és megtakarítási lehetőségek, amelyek euróban vannak denominálva. Ezek a megtakarítási formák különösen vonzóak lehetnek azok számára, akik diverzifikálni szeretnék megtakarításaikat, vagy akik úgy vélik, hogy az euró stabilabb lesz a helyi valutához képest. Az euró alapú megtakarítások legfontosabb jellemzői és lehetőségei a következők:
1. Devizakockázat
- Előny: Az euró alapú megtakarítások segíthetnek a devizakockázatok csökkentésében, különösen akkor, ha valaki az eurózónához közel él, vagy jövedelme, kiadásai euróban keletkeznek.
- Hátrány: Az euró alapú megtakarítások árfolyamkockázatot jelenthetnek, különösen akkor, ha a helyi valuta (pl. forint) jelentősen ingadozik. Az árfolyamváltozások hatással lehetnek a megtakarítás reálértékére.
2. Infláció elleni védelem
- Az eurózóna alacsonyabb és stabilabb inflációs rátával rendelkezik, mint sok közép- és kelet-európai ország, így az euró alapú megtakarítások valamivel jobb értékállóságot kínálhatnak.
3. Euró alapú állampapírok
- Az euró alapú állampapírok, amelyeket az eurózóna kormányai vagy az Európai Unió bocsát ki, biztonságosabbnak számítanak, mivel nagyobb stabilitást és hitelességet nyújtanak a helyi devizában kibocsátott állampapírokkal szemben.
- Emellett Magyarországon is elérhetőek euróban denominált állampapírok, mint például a PEMÁP (Prémium Euró Magyar Állampapír), amelyek kedvező hozamot biztosítanak euróban.
4. Euró alapú megtakarítási számlák és betétek
- A bankoknál elérhetőek euróban vezetett megtakarítási számlák és betétek, amelyek az euróban történő kamatozást teszik lehetővé.
- A kamatok azonban az eurózónában az alacsony kamatkörnyezet miatt gyakran kisebbek, mint a helyi valutában elérhető kamatok.
5. Euró alapú befektetési alapok
- Az euró alapú befektetési alapok lehetővé teszik, hogy az európai piacok teljesítményéből részesedjenek a befektetők. Ezek tartalmazhatnak részvényeket, kötvényeket vagy egyéb eszközöket, amelyek euróban denomináltak.
- Ezek az alapok lehetnek globálisak vagy regionálisak, így lehetőséget adnak az eurózóna stabilabb gazdasági környezetébe való befektetésre.
6. Ingatlanbefektetések euróban
- Európai ingatlanpiacokon történő befektetés euróban szintén lehetőség azoknak, akik euróban tartanák megtakarításaikat. Ezek lehetnek ingatlanalapok vagy akár közvetlen ingatlanvásárlás is.
Milyen helyzetekben előnyösek az euró alapú megtakarítások?
Az euró alapú megtakarítások különösen hasznosak lehetnek azok számára, akik:
- Kiszámíthatóbb és stabilabb inflációs környezetet keresnek.
- Az eurózónához kötődő kiadásaik vannak, vagy euróban tervezik a jövőbeni nagyobb kiadásaikat.
- Előrejelzik, hogy a helyi valuta (pl. forint) értéke az euróhoz képest csökkenni fog.
Az euró alapú megtakarítások tervezéséhez érdemes figyelembe venni az infláció, a kamatok, és az árfolyam-ingadozások hatását.
Mekkora összegnél érdemes eurós megtakarításban gondolkodni?
Az, hogy mekkora összegnél érdemes euróban megtakarítani, függ az egyéni céloktól, az inflációs kilátásoktól, a várható árfolyamváltozásoktól, valamint a helyi valuta (például forint) stabilitásától. Az euró megtakarítások jellemzően akkor hasznosak, ha:
Az euróban való megtakarítás tehát különösen akkor válik fontos döntési szemponttá, ha valaki jelentősebb összegekkel rendelkezik, vagy devizában denominált kiadásokra készül.
- Rövid távú devizakockázat elleni védelemre van szükség, például ha valaki nagyobb kiadásokat tervez euróban a közeljövőben.
- Diverzifikációként, ha valaki jelentősebb megtakarításokkal rendelkezik helyi valutában, így eloszthatja a kockázatokat, és egy részét euróban tarthatja.
Általánosságban:
- 5000–10 000 euró: Már ekkora összeg esetén is érdemes lehet diverzifikációs célból euróban gondolkodni, főleg ha a forint árfolyam-ingadozása nagy, és a megtakarítás célja közép- vagy hosszú távú.
- 10 000–20 000 euró: Ennél a szintnél már erősebben mérlegelhető a devizakitettség, főleg ha valaki az eurózónához kötődő kiadásokkal, utazásokkal vagy jövőbeni lakhatási tervekkel rendelkezik.
- 20 000 euró felett: Nagyobb összegnél az euró alapú eszközökbe való befektetés elősegítheti az árfolyam-ingadozás hatásainak csökkentését, és védelmet nyújthat az inflációval szemben, miközben stabilitást biztosít hosszabb távon.
Összefoglalva
Magas infláció esetén a legjobb megtakarítási formák közé tartoznak az inflációkövető állampapírok, rövid futamidejű befektetések, ingatlanok és arany. Az euró alapú megtakarítások, mint az euróban denominált állampapírok és befektetési alapok, különösen vonzóak lehetnek devizakockázat csökkentésére és stabilitás biztosítására. Az euró alapú megtakarításokat általában akkor érdemes választani, ha jelentős összeggel rendelkezünk vagy euróban tervezett kiadásokkal rendelkezünk.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.