Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Spórolj az 50/30/20 szabály segítségével!

2021.12.31. Szerző: Csongrádi Richárd Utoljára módosítva: 2021. december 31. 16:57

Az 50/30/20 szabály régóta ismeretes, és már sokan alkalmazzák is a mindennapjaik során, ezzel komoly eredményeket érve el.

Nem csak napjainkban, de mondhatjuk, hogy a történelem folyamán mindig voltak olyanok, akik egyik napról a másikra éltek, és nem tudtak megfelelő tartalékokat felhalmozni, ez pedig súlyos gondokhoz vezetett, vezet, és persze vezetni fog a jövőben is – az 50/30/20 szabály erre kínál egyfajta megoldást.

Az 50/30/20 szabály segítségével könnyen változtathatsz az eddigi pénzügyi szokásaidon. A lényege, hogy minél nagyobb megtakarítást halmozhass fel anélkül, hogy ezért különösebb pénzügyi ismereteket kelljen szerezned. Ha eddig nem sikerült spórolnod, vagy nem eleget, esetleg mindig azt veszed észre, hogy a hónap végére épphogy csak sikerül eljutnod anyagi gondok nélkül, akkor érdemes megismerkedned az 50/30/20 szabállyal.

Mit takar pontosan az 50/30/20 szabály?

Az 50/30/20 szabályt nevezhetjük spórolási technikának, de a stratégia is kifejezi a lényegét. A három szám azt az arányt mutatja meg, hogy milyen hányadokban költhetsz ahhoz, hogy az anyagi körülményeid fenntarthatók legyenek, illetve képes legyél tartalékot is felhalmozni, ami a pénzügyi vészhelyzetekben lehet a segítségedre.

Az 50-es

Az 50 a havi fix kiadásaidra vonatkozik, százalékos értékben, azaz a bevételeid 50%-át költheted eszerint a fix kiadásaidra. Ilyen például a lakbér, a rezsi, az esetleges hiteleid törlesztőrészletei, a biztosítások, a közlekedéssel, illetve, ha van, az autóddal kapcsolatos kiadások, vagy tulajdonképpen bármi, amire fixen költened kell minden egyes hónapban, kivéve a bevásárlásokat.

Az 50/30/20 szabály szerint a bevételeid 50%-ának fedeznie kell a havi kiadásaidat. Ha a fix kiadásaid összege meghaladja a beérkező pénzeid felét, akkor az anyagi helyzetedhez képest túlköltekezel, ami egyenes út ahhoz, hogy ne legyél képes megtakarításokat felhalmozni.

A 30-as

A fenti példából kiindulva a 30 a bevételeid következő 30%-át jelenti; ezt használhatod fel a változó kiadásaidra. Minden olyan költésed ebbe a kategóriába tartozik, ami nem havi rendszerességű, avagy változó összegű; ilyen lehet a bevásárlás, az különféle szolgáltatások igénybevétele, mint például a fodrászat, a kozmetikus, a fogászati kezelés, vagy akár a hétvégi programok.

Az 50/30/20 szabály értelmében ezekre a dolgokra a fizetésednek legfeljebb a 30%-át szabad elköltened, mivel a fennmaradó 20% adja a lényeget.

A 20-as

A bevételeid 20%-a az 50/30/20 szabály alapvető lényege, azaz a megtakarítás; ez az az összeg, amit érdemes havonta félretenned, ugyanis ez képezi majd azt a tartalékot, ami a „nehezebb időkben” jól jöhet.

Ez alatt nem a párnahuzatba rejtett pénzkötegeket kell érteni, bár természetesen a készpénz-megtakarításokra is gondolunk, hanem az olyan jellegű befektetésekre, mint amilyen például a nyugdíj-megtakarítás.

Fontos, hogy az 50/30/20 szabály szerint ehhez a 20%-hoz alapesetben nem szabad hozzányúlnod, kizárólag abban a helyzetben, amire szánod azt. Ha betartod az 50/30/20 szabályt, akkor komoly anyagi tartalékot halmozhatsz fel.

Mit tegyél, ha ezt nem tudod megvalósítani?

Fontos azonban tisztában lenni azzal a ténnyel, hogy az 50/30/20 szabály csupán egy iránymutatás, és sajnos nem kínál univerzális megoldást mindenki számára. Rengeteg tényező befolyásolhatja azt, hogy kinek milyen arányosítás felel meg, illetve, hogy egyáltalán mi valósítható meg az életében; sok múlik a fizetésen, a lakhatási költségeken és az egyéb, egyedi tényezőkön is.

A megtakarítást azonban már egy egészen kis összeggel is érdemes elkezdeni, és az 50/30/20 szabályt is átalakíthatod úgy, hogy az megfeleljen az élethelyzetednek. Akkor is jól jársz, ha a fizetésednek mindössze a 10%-át tudod havonta félretenni, de – nyilvánvalóan – minél magasabb ez az összeg, annál előnyösebb helyzetbe kerülsz.

A legfontosabb, hogy kialakuljon benned a pénzügyi tudatosság a saját anyagi helyzeteddel és lehetőségeiddel kapcsolatban, enélkül ugyanis nem tudsz kellően megfontolt döntést hozni, legyen szó megtakarításról, vagy akár egy hitel igényléséről.

Alkalmazd Te is az 50/30/20 szabályt a mindennapjaid során, és nagyon hamar feltűnik majd, hogy mennyivel biztonságosabbá válik az anyagi helyzeted! Ha pedig hitelfelvételre kerül a sor, hasonlítsd össze oldalunk segítségével a pénzintézetek legjobb ajánlatait, válaszd ki azt, amelyik a leginkább megfelel a céljaidnak, majd indítsd el az igénylési folyamatot online, mindössze néhány kattintással!

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Ajánlott hitelek

Tavaszi lendület kölcsön

THM: 9,9%

Futamidő: 22 hó

Hitelösszeg: 400.000 Ft - 800.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM: 10,39% - 11,73%

Futamidő: 12 - 96 hó

Hitelösszeg: 300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Extra Plus Személyi Kölcsön

THM: 10,6% - 14,0%

Futamidő: 12 - 84 hó

Hitelösszeg: 500.000 - 10.000.000 Ft

Promóció

Legfrissebb pénzügyi cikkek

Érdekes és fontos hírek a pénzügyek világából.

2025-04-04

Trive Bank: az ideális digitális pénzügyi partner

A Trive Bank egy 100%-ban digitális, önkiszolgáló pénzügyi szolgáltató, amely gyors és ügyfélbarát megoldásaival új színt hoz a magyar pénzügyi...

Tovább olvasom
2025-04-03

Mi az online bankolás, és miért ennyire népszerű?

Az online bankolás mára nem csupán kényelmes, hanem elengedhetetlen része mindennapi életünknek. Cikkünkben részletesen bemutatjuk, hogyan működik, milyen előnyei és...

Tovább olvasom
2025-04-03

Mutatjuk, melyek a legjobb nyugdíjcélú megtakarítások

Melyik nyugdíjcélú megtakarítás éri meg a legjobban? Összehasonlítottuk az ÖNYP-t, a nyugdíjbiztosítást és a NYESZ-t – plusz eláruljuk, miért ne...

Tovább olvasom
2025-04-02

Miként igazodjunk el a gépjármű biztosítások világában? Tippek és trükkök

A gépjármű biztosítás elengedhetetlen része az autótulajdonlásnak, hiszen nemcsak törvényileg kötelező, hanem anyagi biztonságot is nyújt egy váratlan baleset vagy...

Tovább olvasom
2025-04-01

10 tipp, így fektesd be megtakarításod!

A megtakarítás felelős kezelése hosszú távon biztosíthatja anyagi biztonságunkat, de a pénz csupán a bankszámlán tartása nem mindig a legjobb...

Tovább olvasom
2025-03-31

Hitelek mögött a valóság: Miért vállalnak egyre nagyobb adósságot a magyarok?

A személyi hitelek piaca dinamikusan növekszik Magyarországon, de sok esetben nem vágyak, hanem kényszerhelyzetek hajtják az embereket a kölcsönfelvétel felé....

Tovább olvasom
2025-03-28

Óriási könnyítés a fiatal anyáknak: teljes adómentesség 2026-tól!

2026. január 1-jétől minden 30 év alatti édesanya számára teljes személyi jövedelemadó-mentesség lép életbe. Az új szabályozás célja, hogy könnyebbé...

Tovább olvasom
2025-03-27

Az új Fix Magyar Állampapír: Mi vár ránk az új lehetőségben?

A Magyar Állam új fix kamatozású állampapírt bocsát ki, amely vonzó alternatívát kínál a kisbefektetők számára. Az új termék részletes...

Tovább olvasom
Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával