Tervező kölcsönTervező kölcsönHirdetés

A megfelelő kamatperiódus megválasztásának fontossága

2021.10.25.
Szerző: Horák Árpád
Utoljára módosítva: 2021. október 25. 13:22

Hitelfelvételkor tehetik fel nekünk a kérdést, hogy milyen hosszúságú kamatperiódust szeretnénk. Vannak a futamidő végéig fix kamatozású hitelek, ilyenkor nem kell foglalkoznunk ezzel a kérdéssel. Ha az általunk választott hitelnél kamatperiódusok vannak, akkor viszont igen. De mi a jó nekünk? Rövidebb vagy hosszabb kamatperiódus? Melyik kockázatosabb? És melyik kiszámíthatóbb? Lássunk néhány gondolatot arról, hogyan válasszuk ki a számunkra legoptimálisabb kamatperiódust.

A megfelelő kamatperiódus megválasztásának fontossága

Minél hosszabb a kamatperiódus, annál ritkábban változik a törlesztő részlet

Egy kamatperiódus alatt a törlesztés nagysága nem változik, és ez kiszámíthatóvá, tervezhetővé teszi számunkra a kiadásainkat. Ez viszont azzal jár, hogy a rövidebb kamatperiódusnál alkalmazott kamatnál magasabb kamattal kell számolnunk. A kamatperiódusok hossza néhány hónaptól több évig is terjedhetnek, sőt van húsz éves kamatperiódusok is. A kamatperiódus hossza függ a hitel fajtájától és futamidőtől is. Azt, hogy milyen kamatperiódussal kötjük meg a kölcsönszerződést, azt mi döntjük el.

A gazdaságban bekövetkező változásokat rövid távon sem lehet biztosan látni, nemhogy hosszú távon. Ezek a változások okozhatják a kamatok változását, ami miatt a törlesztőrészletünk megszokott összege megváltozhat. A változás számunkra lehet negatív vagy kedvező is, a döntéskor mégis inkább az emelkedő kamatok okozta törlesztőrészlet növekedés kivédése tűnik fontosabbnak. Egy túlzottan megemelkedő kamat ugyanis olyan törlesztőrészlet emelkedést hozhat, ami lehetetlen helyzetbe hozhat bennünket. Egy hosszabb kamatperiódussal az ilyen hatások kivédhetők lehetnek.

Tudnunk kell, hogy az állam által kamattámogatott hitelek esetében van némi eltérés a kamatperiódusokban, és azt is, hogy nem minden pénzintézet teszi lehetővé számunkra az igazán hosszú periódus választását.

Alapos tájékozódással képet kaphatunk a választott hitel kamatperiódusáról, és meghozhatjuk a felelős döntést a hosszáról. Hogy meglepetések helyett kiszámítható költségekkel kalkulálhassunk a családi költségvetésben.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlott hitelek

Téli varázs kölcsön

THM

9,9%

Futamidő

14 hó

Hitelösszeg

250.000 Ft - 600.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

11,51% - 12,86%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel

THM

10,36% - 14,92%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

3.000.000 Ft - 10.000.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Mennyit jelent a minimálbér-emelés egy személyi kölcsön felvételénél?

Mennyit jelent a minimálbér-emelés egy személyi kölcsön felvételénél?

2023.03.01.

A minimálbér-emelés a személyi kölcsönök igénylésére is hatást gyakorol; lássuk, mi változott!

Tovább olvasom
Júliustól egyszerűbben kaphatunk kis összegű kölcsönt

Júliustól egyszerűbben kaphatunk kis összegű kölcsönt

2023.06.13.

2023. július elsejétől egyszerűbb lesz 450 ezer forintos összeghatárig hitelhez jutni egy most életbe lépő szabályozás szerint. Az ördög azonban, mint mindig, most is részletekben lakozik. Utánajártunk, hogy kinek jelent ez előnyt, és hogy miért nem lesz mindenki számára egyszerűbb a kis összegű kölcsön igénylés. Mutatjuk a részleteket.

Tovább olvasom
Minden, amit a kamatperiódusról tudnunk kell

Minden, amit a kamatperiódusról tudnunk kell

2021.11.25.

A lakáshitelünk kiválasztásánál körültekintően kell eljárnunk. Hosszú időre kötelezzük el magunkat, ezért nem lesz mindegy, hogy mennyi a kamat, mekkora futamidőt választunk, és a kamatozás típusát is meg kell határoznunk. Utánajártunk mindennek, amit a kamatperiódusról érdemes tudni.

Tovább olvasom
Lehet-e adóstárs, akinek van hitele?

Lehet-e adóstárs, akinek van hitele?

2021.10.27.

Kilencven százalék felett van az adóstárssal felvett hitelek aránya a lakáshiteleknél. Az adóstársak országa lettünk. Adóstárssá válni viszonylag könnyű, csak egy döntés, és nyakig benne vagyunk más hitelében. De mit vállalunk ezzel? Ki lehet adóstárs? Érdemes elfogadni egy ilyen felkérést, vagy túl nagyok a kockázatok? Ennek jártunk utána.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával