5 dolog, amit mindenképp ellenőrizz lakásvásárlás előtt!
Ellenőrizni lakásvásárlás előtt számtalan dolgot szükséges, de van néhány, amiről szó szerint tilos megfeledkezni; ezeket olvashatod alább.
A lakásvásárlás előtti ellenőrzések oka leginkább az anyagi biztonság, ugyanis sokszor olvashatunk az úgynevezett lakásmaffiáról, de persze apróbb félreértések, vagy problémák miatt is veszteséget kell elkönyvelned, ami sosem jön jól. Ha szeretnéd, hogy minden a legsimábban menjen, ellenőrizd lakásvásárlás előtt az alábbiakat!
1. Ellenőrizd a tulajdoni lapot!
Lakásvásárlás előtt ellenőrizned kell a tulajdoni lapon szereplő adatokat, vagyis az ingatlan megnevezését, típusát, illetve azt, ha az adott épület nem lakásként van nyilvántartva, hanem például nyaralóként. Ez utóbbi komoly problémát okoz, ha lakáshitellel vásárolnád meg, ugyanis számos bank nem, vagy csak szigorúbb feltételekkel ad jelzáloghitelt nyaraló vásárlására. Megtudhatod továbbá a tulajdonosok nevét, ami a már fentebb is említett lakásmaffia miatt fontos, de az is kiderül, hogy osztatlan közös tulajdonról van-e szó, ami a problémásabb ügyletek elkerülése miatt lényeges. Emellett persze a lakást terhelő jogok, kötelezettségek, az esetleg ráterhelt végrehajtás, vagy árverés, a rá terhelt jelzáloghitel, vagy haszonélvezeti jog is olyan információk, amelyekre szükséged lesz.
2. Ellenőrizd a közüzemi díjak fizetését!
Ez két okból fontos: egyrészt így megtudhatod, mekkora lesz a rezsid, amikor már beköltöztél, másrészt az elmaradásokról is tisztább képet kapsz, hiszen azokat nem neked, hanem az előző tulajdonosnak kell rendeznie, mivel amíg ez nem történik meg, nem tudod átíratni az órát, azaz esetenként plusz költséget jelent majd neked.
3. Vedd fel a kapcsolatot a közös képviselővel!
Ha társasházi lakást vásárolsz, mindenképpen egyeztess a közös képviselővel, hiszen kizárólag tőle kaphatsz pontos képet arról, hogy mi vár rád, ha majd beköltöztél. A társasház anyagi helyzete, a tartozások, illetve a lakók összetétele komoly érvek lehetnek egy lakásvásárlás meghiúsulásához, de a tervezett felújításokról is mindent megtudhatsz, ami az esetleges értéknövekedés szempontjából lehet lényeges.
4. Újépítésű lakás vásárlásakor ellenőrizd a kivitelezőt és a forgalmazót!
Ellenőrizd lakásvásárlás előtt a kivitelező céget, hogy indítottak-e ellene követelést, vagy végrehajtást. Ha igen, akkor több pénzintézet is automatikusan el fogja utasítani a hiteligénylésedet, emiatt pedig akár az egész vásárlás meghiúsulhat, sőt, az adásvételi szerződés tartalmától függően akár a foglalót is elveszítheted.
5. Lakásvásárlás előtt ellenőrizd, hogy az ingatlan nem vállalkozás székhelye-e!
Mivel sokan saját otthonukba jelentik be a vállalkozásukat, gyakorlatilag az otthonuk minősül a cég székhelyének. Ez például a CSOK igénylésekor okozhat komoly gondot, hiszen kizáró ok.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.