Tervező kölcsönTervező kölcsönHirdetés

Az életbiztosítások technikai kamatlába csökken – mit jelent ez?

2020.09.28.
Szerző: Banknavigator
Utoljára módosítva: 2023. július 18. 10:37

A Magyar Nemzeti Bank nemrég rendeletet adott ki, ami szerint a 2021. január 1. és az után kötött életbiztosítások technikai kamatlába a jelenlegi 2,3%-ról 1,8%-ra csökken. Sokan, akik rendelkeznek életbiztosítással, nem is tudják, hogy ez mi fán terem, pedig rengeteg pénzük múlhat rajta.

Az életbiztosítások technikai kamatlába csökken – mit jelent ez?

A technikai kamatláb a vegyes, vagyis befektetéssel kombinált életbiztosításokra vonatkozik, és azt az „összeget” jelenti, amit mindenképpen ki fognak fizetni az ügyfélnek a szerződés lejárata után, vagyis ez az úgynevezett garantált hozam – a magasabb hozamot többlethozamnak nevezzük. Ebből már le is vonható a következtetés, hogy a garantált hozam, vagyis az alap kifizetés mennyisége csökken, tehát, ha a biztosítás nem hozza az elvártakat, a biztosítóknak lényegesen kisebb összeget kell majd fizetniük az ügyfeleik részére.

A maximális technikai kamatlábat minden biztosítónak tartania kell, vagyis a jegybank által előírtnál nem lehet magasabb a sajátja, ám meghatározhat ennél alacsonyabb értéket. Fontos, hogy a technikai kamatláb egy bruttó érték, vagyis a biztosító a saját költségeit még ebből fogja levonni. Azonban nem annyira rossz a helyzet, mint az az eddigiekből látszik, sőt! A következők kissé bonyolultabbak lesznek, ám rávilágítanak arra, hogy az alacsonyabb technikai kamatláb egy életbiztosítás esetében kifejezetten előnyös is lehet az ügyfél számára.

A magasabb technikai kamat mellett a többlethozam kisebb, és mivel a többlethozam 80-100%-át át kell adni az ügyfélnek, a biztosítónak nagyobb mozgásteret ad, ha a technikai kamatláb magasabb, amelyből lényegében korlátlanul vonhat le költséget. Ha viszont a technikai kamatláb alacsonyabb, akkor a teljes hozam lényegesen nagyobb részét kell egy az egyben átutalni az ügyfél folyószámlájára, ami nagyobb hozamot jelenthet a számára, ám ehhez az is kell, hogy a hozam ténylegesen nagy legyen, legalább annyira, hogy meghaladja a technikai kamatlábat.

Plusz előny, hogy a biztosítók az alacsonyabb kamat mellé kénytelenek lesznek alacsonyabb költséget is tenni, ami további előnyt jelent az ügyfeleknek, tehát, ha életbiztosítást szeretnél kötni, érdemes lehet kivárnod a jövő év elejét!

Ha kérdésed lenne az életbiztosításokkal kapcsolatban, tedd fel nekünk elérhetőségeinken!

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlott hitelek

Praktikus Kölcsön

THM

10,4%

Futamidő

22 hó

Hitelösszeg

400.000 Ft - 1.000.000 Ft

Promóció

Raiffeisen Személyi Kölcsön - Aktív számlahasználat

THM

12,0% - 19,2%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

300.000 Ft - 10.000.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

12,07% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Kötelező biztosítás díjnemfizetés – milyen következményei vannak?

Kötelező biztosítás díjnemfizetés – milyen következményei vannak?

2021.02.09.

A kötelező biztosítás díjnemfizetés súlyos következményeket von maga után, amelyekkel fontos, hogy tisztában légy, hiszen így elkerülheted őket.

Tovább olvasom
Mi mindenre lehet jó egy utasbiztosítás?

Mi mindenre lehet jó egy utasbiztosítás?

2024.09.03.

Az utasbiztosítás kulcsfontosságú lehet az utazás biztonságának és nyugalmának biztosításában, ezért érdemes alaposan megfontolni, hogy milyen típusú biztosítás a legmegfelelőbb az adott utazási helyzetben.

Tovább olvasom
Mire jó az utasbiztosítás?

Mire jó az utasbiztosítás?

2021.10.18.

Az utasbiztosítás akkor a legjobb, ha úgy jövünk haza a nyaralásból, hogy nem volt rá szükség. Ez ugyanis azt jelenti, hogy nem voltunk betegek, és nem ért bennünket baleset sem. A biztosítás megkötése mindig az előrelátás egyik módja, hiszen így felkészülhetünk egy nem várt esemény negatív anyagi vonzataira.

Tovább olvasom
Mit tegyünk, ha felmondták a kötelező biztosításunkat?

Mit tegyünk, ha felmondták a kötelező biztosításunkat?

2020.10.16.

A kötelező biztosítás díját – nem éves díjfizetés esetén pedig az első részletet – a szerződéskötéstől számított 60 napon belül be kell fizetni. Ha ez nem történik meg, a biztosító automatikusan felmondja a kötelező biztosítás szerződését.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával