Hirdetés

Az életbiztosítások technikai kamatlába csökken – mit jelent ez?

2020.09.28.
Szerző: Banknavigator
Utoljára módosítva: 2020. szeptember 28. 09:23

A Magyar Nemzeti Bank nemrég rendeletet adott ki, ami szerint a 2021. január 1. és az után kötött életbiztosítások technikai kamatlába a jelenlegi 2,3%-ról 1,8%-ra csökken. Sokan, akik rendelkeznek életbiztosítással, nem is tudják, hogy ez mi fán terem, pedig rengeteg pénzük múlhat rajta.

Az életbiztosítások technikai kamatlába csökken – mit jelent ez?

A technikai kamatláb a vegyes, vagyis befektetéssel kombinált életbiztosításokra vonatkozik, és azt az „összeget” jelenti, amit mindenképpen ki fognak fizetni az ügyfélnek a szerződés lejárata után, vagyis ez az úgynevezett garantált hozam – a magasabb hozamot többlethozamnak nevezzük. Ebből már le is vonható a következtetés, hogy a garantált hozam, vagyis az alap kifizetés mennyisége csökken, tehát, ha a biztosítás nem hozza az elvártakat, a biztosítóknak lényegesen kisebb összeget kell majd fizetniük az ügyfeleik részére.

A maximális technikai kamatlábat minden biztosítónak tartania kell, vagyis a jegybank által előírtnál nem lehet magasabb a sajátja, ám meghatározhat ennél alacsonyabb értéket. Fontos, hogy a technikai kamatláb egy bruttó érték, vagyis a biztosító a saját költségeit még ebből fogja levonni. Azonban nem annyira rossz a helyzet, mint az az eddigiekből látszik, sőt! A következők kissé bonyolultabbak lesznek, ám rávilágítanak arra, hogy az alacsonyabb technikai kamatláb egy életbiztosítás esetében kifejezetten előnyös is lehet az ügyfél számára.

A magasabb technikai kamat mellett a többlethozam kisebb, és mivel a többlethozam 80-100%-át át kell adni az ügyfélnek, a biztosítónak nagyobb mozgásteret ad, ha a technikai kamatláb magasabb, amelyből lényegében korlátlanul vonhat le költséget. Ha viszont a technikai kamatláb alacsonyabb, akkor a teljes hozam lényegesen nagyobb részét kell egy az egyben átutalni az ügyfél folyószámlájára, ami nagyobb hozamot jelenthet a számára, ám ehhez az is kell, hogy a hozam ténylegesen nagy legyen, legalább annyira, hogy meghaladja a technikai kamatlábat.

Plusz előny, hogy a biztosítók az alacsonyabb kamat mellé kénytelenek lesznek alacsonyabb költséget is tenni, ami további előnyt jelent az ügyfeleknek, tehát, ha életbiztosítást szeretnél kötni, érdemes lehet kivárnod a jövő év elejét!

Ha kérdésed lenne az életbiztosításokkal kapcsolatban, tedd fel nekünk elérhetőségeinken!

Kalkulátorok

Archívum

Ajánlott hitelek

Promóció

Provident Start kölcsön

THM

12,7%

Futamidő

18 hét

Hitelösszeg

100.000 Ft - 250.000 Ft

§

Extra Plus Személyi Kölcsön

THM

12,9%

Futamidő

12 - 84 hó

Hitelösszeg

500.000 - 10.000.000 Ft

§

Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel

THM

17,50% - 19,81%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

3.000.000 Ft - 10.000.000 Ft

§

További blogbejegyzések

Mi történik a biztosítással, ha nem tudom fizetni?

Mi történik a biztosítással, ha nem tudom fizetni?

2020.06.02.

Ha a fenti kérdést – vagyis hogy mi történik a biztosítással, ha nem fizeted – röviden szeretnénk megválaszolni, akkor gyorsan véget érne a cikk, hiszen csupán annyi a következmény, hogy felmondják, mégpedig a biztosító által megszabott türelmi idő leteltével. Vannak azonban olyan tényezők is, amelyek meglehetősen változatossá teszik a végkifejletet, kezdve a biztosítás típusával, azaz a felmondás csak az egyik következmény, illetve lehetőség.

Tovább olvasom
Milyen esetekben nem fizet az életbiztosítás?

Milyen esetekben nem fizet az életbiztosítás?

2020.11.17.

Ahhoz, hogy megtudhasd, mikor nem fizet az életbiztosításod, csak a biztosítási szerződésedet kell elolvasnod, hiszen minden megtalálható benne, amit tudnod kell erről. Ha viszont még nincs életbiztosításod, akkor az alábbi cikkben adunk egy átfogó tájékoztatót a tudnivalók ezen részéről.

Tovább olvasom
Miért érdemes lakásbiztosítást kötni?

Miért érdemes lakásbiztosítást kötni?

2020.10.18.

Miért érdemes lakásbiztosítást kötni? A kérdés több szempontból is érdekes, lássuk, miért fontos, hogy embernek legyen biztosítása lakóingatlanjára?

Tovább olvasom
Célszerű minél hamarabb biztosítást kötni a nyaralókra

Célszerű minél hamarabb biztosítást kötni a nyaralókra

2021.11.05.

A biztosítóknak 15 nap áll a rendelkezésükre, hogy megkössék az általunk kért nyaralóbiztosítást. A biztosító kockázatviselésének kezdetéig tehát két hét is eltelhet. Mivel közeleg a tél, a nyaralónkba is egyre ritkábban megyünk. A lakatlan ingatlanoknak pedig nagy ellensége a hideg, téli időjárás. Utánajártunk, hogy miért célszerű minél hamarabb biztosítást kötni a nyaralókra.

Tovább olvasom