CIB bannerCIB bannerHirdetés

CSOK-hitel: minden tudnivaló egy helyen

2022.05.03. Szerző: Banknavigator Utoljára módosítva: 2023. július 14. 11:20

A CSOK-hitel sokat változott a megjelenése óta – többek között a kedvezményezetti köre is bővült –, ezért ideje újra átnézni, mit kell tudni róla.

A CSOK-hitel egy kedvezményes jelzálogkölcsön, ami lakásvásárlásra, illetve a Falusi CSOK mellé igényelve akár felújításra is költhető. A kamata alacsony és fix, viszont maximum 15 millió forint igényelhető, ami napjainkban már nem számít kiemelkedően soknak.

Ennek ellenére a CSOK-hitel népszerűsége töretlen, ezért az alábbiakban összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat azoknak, akik eddig még nem nyújtották be rá az igénylésüket.

A CSOK-hitel jelenleg az egyik legelőnyösebb lehetőség

A kamatemelés napjainkban szinte minden héten borzolja az idegeket, és egyelőre nem látszik, hogy mikor lesz vége. Sajnos a közelmúlt eseményei, illetve az infláció hatására jócskán megemelkedtek a lakáshitelek kamatai, aminek köszönhetően felértékelődtek az olyan lehetőségek, mint amilyen a CSOK-hitel is.

Tavaly októberben lakáshitelek átlagos kamatértéke 4,32% volt, ami februárra 5,73%-ra nőtt. Ez persze csak az átlag, tehát még mindig lehet találni olcsóbb hiteleket, ám a számuk nem magas, és egyre csökken. Éppen ezért nő a jelentősége az államilag támogatott hitelkonstrukcióknak, mint amilyen a Zöld Hitel, vagy épp a cikk témája, a CSOK-hitel is.

E konstrukció ugyanis 3%-os kamattal érhető el, ami jelenleg az egyik legkedvezőbb, és még annak ellenére is népszerű, hogy a szokásos kritériumokon túl még számos extra feltételt is teljesíteni kell a pozitív hitelbírálat érdekében. Ugyanez az összeg ugyanolyan futamidőre igényelve, piaci alapon jelenleg legkevesebb 4,73%-os kamattal érhető el, ami jelentős különbség.

A CSOK-hitel esetében szabályozzák a felvehető hitelösszeget is, ami két gyermeknél maximum 10, háromnál 15 millió forint lehet. A falusi CSOK esetében kitétel, hogy ha nincs ingatlanvásárlás, hanem a család tulajdonában lévő ingatlant újítanák fel a segítségével, akkor a fentebb említett hitelösszegek fele lehet a felső határ, azaz 5, vagy 7,5 millió forint.

A hitelösszegekkel kapcsolatosan jól látható, hogy a CSOK-hitel feltétele legalább két gyermek, egy gyermek esetén az igénylés nem lehetséges. CSOK magában persze kérhető egy gyermekre is, amihez jár a teljes illetékmentesség, ám a hitel nem.

Az elmúlt években a legnagyobb változást a kedvezményezetti kör bővülése jelentette, így napjainkban a CSOK-hitel már nem csak új lakás építésére, vagy vásárlására, hanem használt ingatlan vásárlására, bővítésére, sőt, a Falusi CSOK esetében ingatlan felújítására is fordítható.

A CSOK-hitel feltételei

Mint minden hitelkonstrukciónak, a CSOK-hitelnek is vannak feltételei, hiszen ezt is bankoknál lehet igényelni. Az igénylők lehetnek házaspárok, élettársak és egyedülálló szülők is. A CSOK-hitelt csak akkor lehet vállalt gyermekre felvenni, ha a házaspár legalább egyik tagja 40 év alatti.

Fontos, hogy gyermeknek minősül:

  • az igénylővel közös háztartásban élő magzat, vagy ikermagzat a várandósság betöltött 12. hetét követően,
  • a vér szerinti vagy örökbefogadott gyermek, aki a 25. életévét még nem töltötte be,
  • a 25 éven felüli, megváltozott munkaképességűnek minősülő gyermek, ha ez az állapota legalább egy éve tart, vagy egy év alatt előreláthatóan nem szűnik meg.

Az igénylés feltételei megegyeznek a CSOK feltételeivel, tehát két gyermeknél az érintett lakásnak legalább 50, három gyermeknél 80 négyzetméteresnek kell lennie, ház esetében a legkisebb alapterület 60, illetve 90 négyzetméter.

Feltétel a büntetlen előélet és a köztartozás-mentesség, valamint igazolni kell azt is, hogy az igénylőt az elmúlt öt évben nem kötelezték jogosulatlanul igénybe vett CSOK visszafizetésére. Emellett lakásbiztosítást kell kötni a támogatott ingatlanra.

A CSOK-hitel igényléséhez minimum 180 napos, folyamatos TB-jogviszonyt kell igazolni legfeljebb harminc nap megszakítással. Ez a feltétel új lakás és három, vagy több gyermek esetén annyival szigorúbb, hogy két év TB-jogviszonyt kell igazolni úgy, hogy az igénylést megelőző 180 napban kizárólag keresőtevékenységet, vagyis például munkaviszonyt, vállalkozói, vagy őstermelői jogviszonyt fogadnak el.

A folyamatos biztosítási jogviszony időtartamába bele kell számítani azt az időtartamot is, amíg az igénylő a keresőtevékenysége alapján egy másik EU- vagy EGT-tagállam TB rendszerének hatálya alá tartozott, és ezt az illetékes külföldi hatóság által kiállított igazolással igazolja.

A CSOK-hitel feltételei azonban itt még nem értek véget, hiszen a bank által támasztott követelményeket is teljesíteni kell. Ha azonban ez sikerül, akkor az egyik legkedvezőbb konstrukcióhoz juthatunk hozzá.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

CIB bannerCIB bannerHirdetés

Ajánlott hitelek

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM: 10,39% - 11,73%

Futamidő: 12 - 96 hó

Hitelösszeg: 300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

eHitel Expressz

THM: 12,87%

Futamidő: 6 hó

Hitelösszeg: 450.000 Ft

Promóció

Provident Start kölcsön

THM: 13,2%

Futamidő: 19 hét

Hitelösszeg: 100.000 Ft - 300.000 Ft

Promóció

Legfrissebb pénzügyi cikkek

Érdekes és fontos hírek a pénzügyek világából.

2025-05-18

Gránit Netbank – Funkciók, előnyök és belépési útmutató

A Gránit Netbank egy biztonságos, modern és könnyen kezelhető online banki felület, amely lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy bárhonnan...

Tovább olvasom
2025-05-18

Gépjármű biztosítás 2025-ben: árak, tippek és kötelező tudnivalók

2025-ben a gépjármű biztosítások piaca jelentős változásokon ment keresztül. Cikkünkből megtudhatod, hogyan alakulnak az árak, mire kell figyelni a kötelező...

Tovább olvasom
2025-05-18

SimplePay használata webáruházban – Előnyök és hátrányok

A SimplePay egyre népszerűbb online fizetési megoldás a magyar webáruházak körében. Cikkünkben bemutatjuk, milyen előnyökkel jár az integráció, mire kell...

Tovább olvasom
2025-05-17

Nyugdíjas bankszámlák: melyik bank ad kedvezményt a 65+ korosztálynak?

A nyugdíjasoknak szóló bankszámlák kedvező díjakkal, alacsony számlavezetési költségekkel és célzott szolgáltatásokkal érhetők el. Cikkünk segít eligazodni a 65 év...

Tovább olvasom
2025-05-17

Inflációkövető állampapír vagy banki megtakarítás? – Így dönts okosan

Inflációkövető állampapír vagy hagyományos banki megtakarítás? Cikkünk bemutatja a két lehetőség közötti fő különbségeket, előnyöket, hátrányokat, és segít eldönteni, melyik...

Tovább olvasom
2025-05-17

Táppénz kalkulátor – Számold ki, mennyi jár 2025-ben

A táppénz összege több tényezőtől függ, például a jövedelemtől, a biztosítási időtől és a betegállomány típusától. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan működik...

Tovább olvasom
2025-05-16

Tippek, hogyan kerüld el a rejtett költségeket a bankszámláknál

A bankszámlák használata gyakran együtt jár különféle díjakkal és rejtett költségekkel, amelyek könnyedén meglepetést okozhatnak. Cikkünkben gyakorlati tippeket adunk arra,...

Tovább olvasom
2025-05-16

Így lehet hatékonyan használni az egészségpénztárt

Az egészségpénztárak segítségével nemcsak az egészségünket óvhatjuk, hanem jelentős adómegtakarítást is elérhetünk. Tudatos használat mellett évente akár százezreket is spórolhatunk,...

Tovább olvasom
Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával