Hitelek mögött a valóság: Miért vállalnak egyre nagyobb adósságot a magyarok?
A személyi hitelek piaca dinamikusan növekszik Magyarországon, de sok esetben nem vágyak, hanem kényszerhelyzetek hajtják az embereket a kölcsönfelvétel felé. A hitelfelvétel napjainkra gyakran a megélhetés eszközévé vált.
Személyi hitel: esély vagy csapda?
Az utóbbi időszakban látványosan megugrott a magyar lakosság hitelfelvételi kedve, különösen a személyi kölcsönök terén. A 2024-es év végére a személyi hitelek szerződéses összege új rekordot döntött, átlépve az 580 milliárd forintot. Ez a jelentős növekedés – éves szinten több mint 30 százalék – rávilágít arra, hogy a magyarok egyre nagyobb mértékben támaszkodnak erre a pénzügyi eszközre.
A kérdés azonban az: valóban lehetőségként, vagy inkább kényszerként jelenik meg a hitel a háztartások életében?
Az infláció árnyékában: amikor a hitel nem választás
A hazai gazdasági helyzet sok háztartás számára nem hagyott más lehetőséget, mint hogy személyi hitelt vegyen fel. Az inflációs nyomás, a magas energiaárak, az élelmiszerárak drágulása és az általános megélhetési költségek emelkedése egyre többeket sodor olyan helyzetbe, ahol a hitel nem csupán egy opció, hanem a túlélés záloga.
Az ilyen típusú hitelek – mivel szabadon felhasználhatóak és gyorsan hozzáférhetők – egyfajta mentőövet jelentenek. Ugyanakkor ez a mentőöv hosszabb távon akár még nagyobb pénzügyi nehézségekhez is vezethet.
Növekvő hitelösszegek: egyre bátrabb döntések
A személyi hitelek átlagos összege is emelkedett: 2024-ben már közelítette a 2 millió forintot. Ez azt jelzi, hogy nem csupán többen igényelnek kölcsönt, hanem mernek nagyobb összeget is felvenni. A hitelintézetek kedvezőbb ajánlatai – például alacsonyabb kamatok, gyorsított ügyintézés, online igénylési lehetőségek – hozzájárultak a kereslet növekedéséhez.
A banki verseny tehát érezhető, a kérdés viszont az, hogy a fogyasztók valóban átlátják-e a hosszú távú következményeket, vagy csak a rövid távú megoldás lebeg a szemük előtt. Start Plus Személyi Kölcsön * Az alapvető feltételek teljesítése nem jelent ajánlati kötöttséget a pénzintézet részére, a hitelkérelem elbírálásához egyéb speciális feltételek lehetnek szükségesek. THM: 18,6% | Kamat: 16,99% Futamidő:
12 - 84 hó Hitelösszeg:
500.000 - 8.000.000 Ft Előrelépő Személyi Kölcsön * Az alapvető feltételek teljesítése nem jelent ajánlati kötöttséget a pénzintézet részére, a hitelkérelem elbírálásához egyéb speciális feltételek lehetnek szükségesek. THM: 12,29% - 13,65% | Kamat: 10,49% - 12,69% Futamidő:
12 - 96 hó Hitelösszeg:
300.000 - 15.000.000 Ft Előtörlesztési információ Raiffeisen Személyi Kölcsön * Az alapvető feltételek teljesítése nem jelent ajánlati kötöttséget a pénzintézet részére, a hitelkérelem elbírálásához egyéb speciális feltételek lehetnek szükségesek. THM: 11,5% - 20,1% | Kamat: 10,49% - 17,99% Futamidő:
36 - 84 hó Hitelösszeg:
300.000 Ft - 12.000.000 Ft Előtörlesztési információ
Ellenőrizd az alapvető igénylési feltételeket!
Start Plus Személyi Kölcsön
Életkor: 18 év Elvárt munkaviszony: 3 hó Elvárt jövedelem: 150000 Ft KHR (BAR) listás igényelheti: Nem
Ellenőrizd az alapvető igénylési feltételeket!
Előrelépő Személyi Kölcsön
Életkor: 20 év Elvárt munkaviszony: 3 hó Elvárt jövedelem: 193382 Ft KHR (BAR) listás igényelheti: Nem
Ellenőrizd az alapvető igénylési feltételeket!
Raiffeisen Személyi Kölcsön
Életkor: 25 év Elvárt munkaviszony: 3 hó Elvárt jövedelem: 200000 Ft KHR (BAR) listás igényelheti: Nem
Mire megy el a személyi kölcsön?
A leggyakoribb felhasználási célok között továbbra is a lakásfelújítás, az autóvásárlás vagy a nagyobb háztartási gépek beszerzése szerepel. Azonban egyre többen fordulnak a kölcsön felé azért is, hogy fedezni tudják a napi kiadásaikat, vagy éppen kiegyenlítsék a már meglévő tartozásaikat.
Ez utóbbi különösen veszélyes tendencia. Amikor a hitelt nem valamilyen jövőbe mutató célra – például értékteremtő beruházásra – fordítják, hanem az alapvető megélhetés fedezésére, akkor nagyobb az esély arra, hogy a háztartások könnyen adósságspirálba kerülnek.
A fiatalok is egyre bátrabbak
A személyi hitelek iránti érdeklődés a fiatalabb korosztály körében is nő. A 25–40 év közöttiek közül sokan már nem idegenkednek a hitelfelvételtől, sőt, tudatosan építik be pénzügyi döntéseikbe. Ők általában jobban tájékozódnak, használják az online kalkulátorokat, összehasonlítják az ajánlatokat.
Ugyanakkor az ő esetükben is fennáll a veszélye annak, hogy a jövedelmi helyzetük ingadozása vagy a munkahelyi bizonytalanság miatt a törlesztés később problémát okozhat.
A bankok szerepe a hitelboom mögött
A pénzintézeteknek természetesen érdekük a személyi kölcsönök népszerűsítése. Ezek a termékek magasabb kamattal rendelkeznek, mint például a lakáshitelek, így nagyobb nyereséget hoznak a bankoknak. A verseny fokozódása azonban azt is eredményezte, hogy egyre kedvezőbb feltételekkel kínálják a kölcsönöket – ez pedig ösztönzi az ügyfeleket.
Az online ügyintézés elterjedésével sokan akár pár óra alatt hozzájuthatnak a kívánt összeghez, ami egyrészt kényelmes, másrészt csábító is – különösen akkor, ha gyors megoldásra van szükség.
A tudatosság nem luxus, hanem alapkövetelmény
Ahogy a hitelpiaci adatokból is látszik, a személyi kölcsön ma már sok magyar család életének szerves része. Azonban miközben a lehetőségek bővülnek, és a banki kínálat egyre csábítóbb, nem szabad szem elől téveszteni a lényeget: a kölcsön mindig egy jövőbeli kötelezettség, amelyet akár évekig viselni kell.
A gazdasági bizonytalanság, az infláció és a változó munkaerőpiac miatt ma még fontosabb, hogy mindenki alaposan átgondolja: valóban szüksége van-e az adott hitelre, és képes lesz-e hosszú távon visszafizetni azt. A felelős döntések most nemcsak a saját pénzügyi biztonságunkat védik, hanem a családunkét is.
Összefoglalva: hitelek korában élünk – de hogyan?
A személyi hitelek robbanásszerű terjedése Magyarországon nemcsak gazdasági, hanem társadalmi jelenség is. Egyesek számára ez a rugalmasság és szabadság szimbóluma, másoknak viszont kényszerpálya, amelyből egyre nehezebb kiszállni.
A kérdés tehát nem az, hogy jó-e a személyi kölcsön, hanem az, hogy tudunk-e vele élni – vagy visszaélünk vele. Az egyéni döntések, a pénzügyi tudatosság és a hosszú távú tervezés mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a hitelek ne váljanak súlyos teherré, hanem valóban segítséget jelentsenek a céljaink elérésében.
A hitelek korában élünk – de csak rajtunk múlik, hogy ez a kor a lehetőségek vagy az eladósodás időszaka lesz.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.