Tervező kölcsönTervező kölcsönHirdetés

Hitelkártya és bankkártya – mi a különbség?

2021.03.17.
Szerző: Banknavigator
Utoljára módosítva: 2023. július 16. 22:05

Egyre inkább kezd háttérbe szorulni a készpénzzel való fizetés. Webáruházból vásárolunk, vagy a boltban egyre több kedvezményt kínálnak, ha kártyával fizetünk. Nekünk is jó, nem kell figyelnünk, hogy van-e nálunk pénz, nem kell vele összekoszolnunk a kezünket. Hitelkártya és bankkártya segítségével bármekkora összeget ki tudunk fizetni – már persze a meghatározott keretünk erejéig.

Hitelkártya és bankkártya – mi a különbség?

Miért jó, ha van hitelkártya és bankkártya is nálunk?

De mik is ezek, melyiket mire használhatjuk? A köznyelvben a bankkártya az úgynevezett betéti számlánkhoz tartozó kártyára, vagyis a betéti kártyára utal. Erre a számlára kapjuk a fizetésünket, ide tehetjük a megtakarításunkat, és a hozzá tartozó bankkártyával tudjuk elkölteni. Gyakorlatilag a készpénzfizetés kiváltására szolgál, de csak addig, amíg a számlán van felhasználható összeg. A hitelkártya ezzel szemben egy, a kibocsátó bank által felhasználható hitel elköltésére szolgál. Ehhez nem kell minden alkalommal a pénzintézet ügyintézőjével „megküzdeni”, hogy kölcsönt kaphassunk. Ezt csak a hitelkártya igénylésekor kell megtennünk. A jövedelem alapján beállíthatjuk a felhasználható limitet, ráadásul bármikor és bárki igényelheti. Rengeteg előnyt kínál, de van hátránya is, ezeket nagyon véssük a fejünkbe, és akkor egy nagyon nagy segítség kaphatunk. Hitelkártya és bankkártya nagyon jól kiegészíti egymást – ha okosan használjuk.

Hitelkártya és bankkártya előnyei

A bankkártyát használjuk készpénzfelvételre, vásárlásra. Be tudunk állíttatni limitet hozzá, ezért ha elveszne, és még nem sikerült letiltatnunk, nem tudnak komoly kárt okozni a nem túl becsületes megtalálók. A vásárlás minden esetben díjmentes, míg a készpénzfelvételhez a bankok nyújtanak különféle kedvezményeket. Vagy valamekkora összeg, vagy az első néhány felvétel ingyenes havonta. A hitelkártyát is használhatjuk ugyanezekre, de amíg a vásárlás után nem kell plusz pénzt fizetnünk, addig a készpénzfelvétel után kamatot számolnak a bankok, azt nem tudjuk „büntetlenül” visszafizetni. A hitelkártyának azonban előnyei is vannak: külföldön sokszor ezzel fizethetjük csak a hotelt vagy az autóbérlést. Itthon sok nagy cég ad visszatérítést a hitelkártyás vásárlás után: ilyenek például egyes benzinkutak vagy szupermarketek. Hirtelen jött kiadásokat ebből finanszírozhatjuk, ráérünk majd fizetéskor pótolnunk az összeget a kártyára. Hitelkártya és bankkártya közötti legnagyobb különbség, hogy előbbi esetében nagyon fontos, hogy a megadott időpontig fizessük vissza az elköltött összeget, ugyanis a bankok elég magas kamatot számolnak fel ellenkező esetben.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlott hitelek

Raiffeisen Személyi Kölcsön - Aktív számlahasználat

THM

12,0% - 19,2%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

300.000 Ft - 10.000.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

11,17% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Provident Start kölcsön

THM

13,2%

Futamidő

19 hét

Hitelösszeg

100.000 Ft - 300.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

A CVC kód titkai: hogyan véd meg a bankkártyás csalásoktól?

A CVC kód titkai: hogyan véd meg a bankkártyás csalásoktól?

2023.08.31.

A CVC kódot mindenki használta már, aki vásárolt az interneten. Ez az (általában) háromjegyű szám a bankkártya aláírás csíkján található, és ellenőrző szerepe van internetes vásárlások esetén. Hogy a vásárlás biztonságos legyen.

Tovább olvasom
Az OTP új biztonsági funkcióval védi ügyfeleit a csalóktól

Az OTP új biztonsági funkcióval védi ügyfeleit a csalóktól

2024.08.22.

Az OTP MobilBankba belépve mostantól akár hívás közben is ellenőrizhető, hogy valóban a bank munkatársával beszélünk-e. Ezzel az új biztonsági funkcióval védi az OTP Bank az ügyfeleit a csalóktól. Részletesen bemutatjuk az új funkciót, és azt is, hogy milyen veszélyek leselkednek még ránk. És arról is írunk, hogy mit tehetünk ügyfélként a saját biztonságunkért.

Tovább olvasom
Légy óvatos, ha bankkártyával fizetsz külföldön!

Légy óvatos, ha bankkártyával fizetsz külföldön!

2022.06.17.

Ha bankkártyával fizetsz külföldön, megeshet, hogy átvernek, és ilyenkor futhatsz a pénzed után – tudd meg, hogyan védekezhetsz!

Tovább olvasom
A bankolás új korszaka: fedezd fel a K&H ebank előnyeit!

A bankolás új korszaka: fedezd fel a K&H ebank előnyeit!

2023.10.24.

Az ebank vagy netbank vagy internetbank a bankolás új korszaka. Olyan szintű kényelmet biztosít a használójának, amit egy másik szolgáltatás sem. Utánajártunk, hogy mi az a K&H ebank, mire jó, és miért érdemes használni. Mutatjuk a részleteket.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával