Milyen előnyökkel és hátrányokkal járhat a lakáslízing?
A lakáslízing az utóbbi időben háttérbe szorult, pedig komoly előnyei is vannak. Lássuk, mik ezek, de a hátrányokról se feledkezzünk meg!
A lakáslízinget viszonylag kevesen választják, aminek talán az lehet az oka, hogy míg a lakáshitel egy könnyebben átlátható lakásvásárlási folyamatot finanszíroz, addig a lízing bonyolultabb, az átlagos lakásvásárló számára kevésbé átlátható, és, mivel nem is túl népszerű, kevesen bíznak benne. Alábbi cikkünkben minden fontosabb tudnivalót összefoglalunk, így talán Te is a lízinget választod majd a lakásvásárláshoz.
A lakáslízing előnyei
Az első, és talán legfontosabb előny, amit a lakáslízinggel igénybe vehetsz, az ÁFA kamatmentessége. Új ingatlan lízingelése esetén a vételár 25%-os ÁFA része kamatmentesen finanszírozható a teljes futamidő alatt, míg hitel esetén az ÁFA után is fizetni kell a kamatot. Egy drágább ingatlan esetében ez milliós megtakarítást jelent egy hitelhez képest – ez viszont csupán a forint alapú lízingre érvényes. Deviza alapú lízing esetén az árelőny tovább nő, mivel így akár 30%-kal is alacsonyabb lehet a törlesztőrészlet, bár tény, hogy az árfolyam-ingadozás okozhat bonyodalmakat. További előny, hogy egy lakáslízinghez 5%-kal alacsonyabb önerő szükséges a lakáshitelekhez képest, és a lakáslízing adminisztratív szempontból is lényegesen egyszerűbb, mint egy hitel.
A lakáslízing hátrányai
Természetesen hátrányok is vannak, amelyek inkább a lakáshitel felé terelik az embereket. Ilyen például, hogy a lakás csak a teljes tartozás kiegyenlítése után kerül a lízingbevevő tulajdonába, addig a lízingcégé, de a 2%-os illetékfizetési kötelezettség is ugyanide sorolandó. Az úgynevezett nyílt végű lízing esetében viszont a vagyonszerzési illetéket csak tulajdonszerzéskor, vagyis a futamidő végén kell megfizetni.
Ami azonos
A nemfizetéshez kapcsolódó eljárásrend mind a lakáslízingnél, mind a lakáshitelnél megegyezik, a törlesztések elmaradása esetén a bank és a lízingcég is ugyanúgy követeli a teljes fennmaradt tartozást – kis kiegészítés, hogy kilakoltatás esetén a lízingcég csupán a fennálló tartozás és a kamatok behajtására jogosult, az e feletti összeg az adóst illeti.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.