Mutatjuk, melyek a legjobb nyugdíjcélú megtakarítások
Melyik nyugdíjcélú megtakarítás éri meg a legjobban? Összehasonlítottuk az ÖNYP-t, a nyugdíjbiztosítást és a NYESZ-t – plusz eláruljuk, miért ne a párna alatt tartsd a pénzed!
A nyugdíjas évek anyagi biztonsága sokakat foglalkoztat, hiszen az állami nyugdíjrendszer fenntarthatósága bizonytalan, és az elöregedés miatt a jövőbeni nyugdíjkifizetések alacsonyabbak lehetnek. Emiatt egyre többen keresnek olyan megoldásokat, amelyekkel kiegészíthetik nyugdíjukat. Létezik néhány kiemelkedő megtakarítási forma, amelyek segítségével megalapozhatjuk anyagi biztonságunkat idős korra.
Önkéntes Nyugdíjpénztár (ÖNYP)
Az önkéntes nyugdíjpénztár az egyik legnépszerűbb nyugdíjcélú megtakarítás Magyarországon. A befizetésekre 20%-os személyi jövedelemadó (SZJA) visszatérítés jár, amely évente legfeljebb 150 ezer forint lehet. Az önkéntes nyugdíjpénztárak hosszútávra szólnak, hiszen a megtakarításokhoz csak 10 év után lehet adómentesen hozzáférni, teljesen pedig a nyugdíjkorhatár elérésekor.
Nyugdíjbiztosítás
A nyugdíjbiztosítás egy biztosító társaság által kínált termék, amely biztosítási és megtakarítási elemeket is tartalmaz. Ennek köszönhetően nemcsak a nyugdíjcélú megtakarítást szolgálja, hanem haláleset esetén a kedvezményezett is hozzájuthat az összegyűlt tőkéhez. A nyugdíjbiztosításra befizetett összegből szintén 20%-os SZJA-visszatérítés érvényesíthető, maximum 130 ezer forintig évente.
Kérj ajánlatot!
Segítünk kiválasztani a legjobb ajánlatot a részedre!
A Grantis Hungary Zrt. munkatársa hamarosan felveszi veled a kapcsolatot
- Igények felmérése után kiválasztjuk a legmegfelelőbb terméket
- Személyre szabott ajánlatot készítünk a részedre
- Teljes ügyintézést és papírmunkát átvállaljuk a szerződéskötés előkészítéséhez
Nyugdíj-előtakarékossági Számla (NYESZ)
A NYESZ a legnagyobb rugalmasságot biztosító nyugdíjcélú megtakarítási forma, amely lehetővé teszi, hogy a megtakarító maga döntsön befektetéseiről. A NYESZ esetében a befizetésekre szintén jár a 20%-os SZJA-visszatérítés, legfeljebb 100 ezer forintig (illetve nyugdíj előtt 5 éven belül 130 ezer forintig). Fontos, hogy csak részvényekkel, kötvényekkel és egyéb befektetési eszközökkel lehet operálni, tehát ez a forma azoknak előnyös, akik értenek a befektetésekhez vagy hajlandók tanulni róla.
Befektetési alapok és egyéb megtakarítások
A nyugdíjcélú megtakarítások kiegészíthetők befektetési alapokkal, ingatlanbefektetésekkel vagy egyéb hosszútávú megtakarítási formákkal, mint például az állampapírok. Az infláció elleni védekezés érdekében érdemes portfólióban gondolkodni, és kombinálni a kockázatosabb és biztonságosabb befektetéseket.
Melyik a legjobb?
A megfelelő nyugdíjcélú megtakarítás kiválasztása függ az egyéni preferenciáktól, a kockázatvállalási hajlandóságtól és a pénzügyi ismeretektől. Az önkéntes nyugdíjpénztár azoknak ideális, akik rendszeresen kisebb összegeket szeretnének befizetni, míg a nyugdíjbiztosítás biztosítási védelem mellett is megtakarítást nyújthat. A NYESZ azoknak való, akik önállóan kezelik befektetéseiket.
Az a legjobb döntés, ha időben elkezdünk takarékoskodni, hiszen a kamatos kamat hatása évtizedek alatt jelentős vagyont eredményezhet. Minél hamarabb kezdjük el a megtakarítást, annál nyugodtabb nyugdíjas évekre számíthatunk.
Miért nem jó készpénzben takarékoskodni?
Készpénzben takarékoskodni több okból sem ideális nyugdíjcélra vagy hosszú távú megtakarításra. Íme a legfontosabb hátrányok:
Infláció és vásárlóerő-csökkenés
A készpénz egyik legnagyobb hátránya, hogy az infláció folyamatosan csökkenti az értékét. Ha például 20 évig egy dobozban tartasz pénzt, az ugyanannyi forint marad, de sokkal kevesebbet ér majd, mert a termékek és szolgáltatások ára növekszik.
Nincs hozam, nincs kamat
Míg más megtakarítási formák (pl. nyugdíjbiztosítás, önkéntes nyugdíjpénztár, állampapírok) hozamot termelnek, a készpénz nem „dolgozik”, így az évtizedek alatt elveszítheted azokat a lehetőségeket, amelyekkel növelhetnéd a megtakarításod értékét.
Biztonsági kockázatok
- Lopás, elvesztés: A készpénzt könnyen ellophatják, elveszhet, vagy megsemmisülhet egy baleset (pl. tűz, árvíz) miatt.
- Jogszabályi kockázatok: Ha a készpénzt nagyobb összegben otthon tartod, és azt hivatalosan nem tudod igazolni, problémás lehet a felhasználása vagy befizetése a bankszámlára.
Adókedvezmények kihasználatlansága
A különböző nyugdíjcélú megtakarítási formák esetén akár évi 280 ezer forintnyi adókedvezményt is visszaigényelhetsz (ÖNYP, NYESZ, nyugdíjbiztosítás), míg a készpénzben tartott pénz után semmilyen adókedvezményt nem kapsz.
Likviditási problémák
Bár készpénz mindig azonnal elérhető, nagyobb összegek esetén gondot okozhat a biztonságos tárolás, és ha be akarod fektetni, egyben kell elhelyezned egy befektetési formában, ami kockázatos lehet.
Ha a célod a nyugdíjas évekre való megtakarítás, akkor érdemes olyan formákat választani, amelyek hozamot termelnek, védettek az infláció ellen, és akár adókedvezményt is biztosítanak. A készpénz legfeljebb rövid távú tartalékként lehet hasznos, de hosszú távon biztosan veszít az értékéből.
Összefoglalva
A nyugdíjcélú megtakarítások egyre fontosabb szerepet kapnak a jövőbeni anyagi biztonság megteremtésében. A cikk bemutatja a három legismertebb államilag támogatott megtakarítási formát – Önkéntes Nyugdíjpénztár (ÖNYP), Nyugdíjbiztosítás és Nyugdíj-előtakarékossági Számla (NYESZ) –, valamint egyéb befektetési lehetőségeket is, amelyek hosszú távon hozzájárulhatnak a nyugodt nyugdíjas évekhez. Külön kitér arra is, hogy miért nem ajánlott készpénzben takarékoskodni. A legfontosabb üzenet: minél előbb kezdjük el a takarékoskodást, annál nagyobb előnyre tehetünk szert.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.