Mit tehetsz, hogy ne bukd el a foglalót lakásvásárláskor?
Ahhoz, hogy ne bukd el a foglalót a lakásvásárlás során, számos apróságra kell figyelned; az alábbiakból megtudhatod, melyekre.
A foglaló általában az ingatlan vételárának 10%-a, amit előre kell kifizetni az eladónak, és ilyenkor három lehetőség van: vagy megveszed a lakást, és mindenki boldog, vagy az eladó visszalép, és ilyenkor a foglaló dupláját kell kifizetnie neked, vagy te lépsz vissza, és azzal elbukod a foglaló teljes összegét.
Sajnos azonban előfordulhat kényszerhelyzet is, amikor a bank elutasítja a kérelmedet, így pedig kénytelen vagy visszalépni a lakásvásárlástól, ezzel pedig elbukod a foglalót is. Ez egyre gyakrabban fordul elő mostanság, ezért érdemes lehet tisztában lenni azzal, hogy mit tehetsz a foglaló visszaszerzése érdekében.
Mekkora összegű legyen, illetve legyen-e egyáltalán foglaló?
Érdemes észben tartani, hogy a foglaló nem kötelező érvényű, kizárólag az eladó és a vevő közötti megállapodáson múlik, vagyis dönthetsz úgy is, hogy nem adsz, de akár az eladó is, hogy eltekint tőle. Persze ennek a fordítottja is igaz, hiszen akadnak eladók, akik jóval magasabb foglalót kérnek, ami akár 20% is lehet az általános 10% helyett, illetve Te is dönthetsz a magasabb foglaló mellett, ha igazán szeretnél biztosra menni.
Ennek akkor van értelme, ha szeretnéd elkerülni, hogy egy másik vevő ráígérjen az ajánlatodra, hiszen a magasabb összeg dupláját kéne visszakapnod, ami pedig az eladónak már nem valószínű, hogy megérné. Persze a visszafizetés még nem mentesíti az eladót, hiszen dönthetsz úgy is, hogy elutasítod a foglalót, és tovább küzdesz az ingatlanért.
A foglaló kifizetésének menete
A foglalót készpénzben és átutalással is rendezheted a megállapodás szerint, és az összeget egyaránt utalhatod az eladónak, illetve ügyvédi letétben is elhelyezhető, ám ezt sok eladó nem elutasítja, hiszen így ő nem tud lefoglalózni egy másik ingatlant; ezt vagy elfogadod, vagy másik ingatlant kell keresned.
Fontos, hogy a foglaló kifizetéséhez nincs szükség ügyvéd közreműködésére, viszont mindenképp érdemes így tenni, mert komoly problémákat okozhat, hiszen úgy az ügyvédnek nincs lehetősége a foglaló kifizetése előtt ellenőrizni a tulajdoni viszonyokat és az esetleges terheket, pedig sokszor ilyenkor derülnek ki olyan apróságok, amik az adásvétel meghiúsulásához vezetnek.
A foglaló kifizetése előtt mindenképp válassz bankot, amennyiben lakáshitelből szeretnéd lebonyolítani az adásvételt, hiszen a bankot már az adásvételi szerződésben is fel kell tüntetni, ez azonban nem azt jelenti, hogy kinézel egy pénzintézetet, majd ezt bejegyezteted a szerződésbe: biztosra kell menned, hogy valóban finanszírozza majd az ügyletet.
Ha ezt elmulasztod, akkor több – igen súlyos – problémával kell majd szembenézned: egyrészt másik bankot kell keresned, másrészt szerződést kell módosítani, harmadrészt így könnyen ki is futhatsz a fizetési határidőből, ilyenkor pedig kötbért kell fizetned, ami plusz költséget jelent. Ezeknél azonban súlyosabb probléma, hogy így el is bukhatod a foglalót, ami érvágás lehet a lakásvásárlás szempontjából.
Hogy ne bukd el a foglalót?
Két lehetőséged van: a foglalóval kapcsolatos szerződés-kiegészítés, illetve az előzetes hitelbírálat.
Nem bukod el a foglalót, ha kivételként szerepel a szerződésben, hogy vissza kell kapnod, ha a bank elutasítja a hitelkérelmedet. Ehhez persze az eladó hozzájárulása is kell, de most, hogy a kínálat meghaladja a keresletet, jó esélyeid vannak a szerződés ilyen irányú módosítására.
Az előzetes hitelbírálatot azonban mindenképp érdemes kérni a választott banktól, hiszen így megtalálhatod a legkedvezőbb ajánlatot is – bár erre természetesen más lehetőséged is van. Az előzetes hitelbírálat során a bank szakértői megnézik, hogy a jövedelmed alapján mekkora összegű hitelre számíthatsz, de az esetleges KHR-es múlt is azonnal kiderül, majd az eredményt ajánlatként, papíron kapod meg, amit bemutathatsz az eladónak is, ezzel javítva a vásárlási esélyeidet.
Ha lakáshitelt szeretnél igényelni, válassz ajánlataink közül, majd indítsd el az igénylési folyamatot mindössze néhány kattintással!
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.