Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Törölték a repülőjáratod? Mutatjuk, mikor jár kártérítés!

2022.08.19. Szerző: Banknavigator Utoljára módosítva: 2023. július 18. 09:34

Ha törölték a repülőjáratodat, akkor akár 600 euró kártérítést is kaphatsz, csak cselekedned kell – mutatjuk a részleteket!

Törölt repülőjárat esetén – az Európai Uniós szabályok szerint – akár 600 euró kártérítés is járhat az utasnak, de ez nem jelenti azt, hogy minden egyes törlés után. Ez persze nem helyettesíti az utasbiztosítást, viszont ilyen esetben két irányból is kaphatsz pénzt, ami nem elhanyagolható.

Napjainkban a repülőtereken tapasztalható káosz jól mutatja, mennyi problémát okoztak az elmúlt évek, és persze egyre többen tapasztalhatják meg azt is, hogy mi történik, ha törlik a repülőjáratot, amivel épp szerettek volna elutazni. Ilyenkor a bosszúság csupán egy dolog, az anyagi veszteség azonban egy másik, hiszen míg az előbbi elmúlik, addig az utóbbi sosem, hacsak nem teszünk ellene.

Miért van ennyi törölt repülőjárat mostanában?

Sajnos elmondható az Európai Unió repülőutakra vonatkozó fogyasztóvédelmi szabályozásáról, hogy nem igazán felel meg a követelményeknek, de eddig valahogy ellavíroztak vele. Az utóbbi időszak azonban megmutatta, hogy mi az alapvető gond vele: abból indult ki, hogy a repülőterek képesek kiszolgálni az igényeket, azaz alapvetően csak a légitársaság hibázhat. Azonban ez abszolút nem igaz, hiszen repülőjáratokat törölhetnek a földi személyzet sztrájkja, rendkívüli időjárási körülmények, madárrajok, vagy műszaki hibák miatt is, amelyekhez a légitársaságoknak vajmi kevés közük van.

A mostani káoszt és rengeteg törölt repülőjáratot az okozza leginkább, hogy az elmúlt években, a koronavírus-járvány miatti lezárások alatt jóval kevesebb földi személyzetre volt szükség, ezért a feleslegesnek ítélt embereket elbocsátották, és azóta nem pótolták őket. Ez igaz a világ szinte minden repülőterére.

Mit mond az Európai Uniós rendelet?

A rendelet szerint a légitársaság köteles kártérítést fizetni minden törölt repülőjárat után, ha az neki felróható ok miatt következett be, és a törlés az utazást megelőző két héten belül történt. A három órán túli késés törlésnek minősül, a kártérítés összege pedig az utazás hosszától függően 250, 400 vagy 600 euró, viszont nem automatikusan jár, hanem kérni kell.

Az utasok többsége viszont nem foglalkozik ezzel, így a légitársaságok az utasoknak amúgy jogosan járó összegeknek csak a töredékét fizetik ki, ráadásul sokszor másra hárítják a felelősséget, vagyis nincs könnyű dolga egy olyan utasnak, akim szeretne hozzájutni a neki jogosan járó összeghez a törölt repülőjárat okán.

Ráadásul a mostanában a repülőtereken tapasztalható káosz valóban nem mindig a légitársaság hibája, hiszen előfordul, hogy a reptéren több órát kell sorba állni, emiatt pedig a gépek is késve indulnak, mivel a repülőtér nem tudja kiszolgálni a légitársaságokat és az utasokat. Ilyen időszakokban a gépek a sokadik fordulóra több órányi késést gyűjtenek össze, ez pedig biztosan nem a légitársaság hibája. Ez pedig sajnos azt jelenti, hogy hiába a késő, vagy épp törölt repülőjárat, a légitársaság jogosan utasítja el a kártérítési igényt.

Mit lehet tenni azért, hogy biztosan kapjunk kártérítést?

A válasz nagyon egyszerű: biztosítékra van szükség, hogy a repülőjárat esetleges törlése után valaki, vagy valami mindenképpen megtéríti a kárt, amit a késedelmes, vagy épp teljesen elmaradó utazás okoz. Erre pedig az utasbiztosítás a legjobb, sőt, egyetlen lehetőség, de csak abban az esetben, ha erre a helyzetre is kiterjed.

Szerencsére a legtöbb utasbiztosítás fizet kártérítést repülőjárat törlése esetén, sőt, a poggyász késése, megrongálódása, vagy elvesztése esetén is. Emellett az utasbiztosítás képes anyagi fedezetet biztosítani akkor is, amikor valamilyen baleset, vagy betegség éri a biztosítottat, sőt, az air assistance szolgáltatás még a kártérítési ügyintézést is átvállalja a biztosítottól, azaz felveszi a kapcsolatot a légitársasággal, és elrendezi, hogy az utas megkapja a neki járó összeget.

Érdemes tudni, hogy létezik úgynevezett útlemondási biztosítás is, amit önállóan, vagy az utasbiztosításokba építve lehet megkötni, ám ez a repülőjárat késése esetén nem fizet, kizárólag akkor, ha az utazás valamilyen váratlan, előre nem látható esemény miatt hiúsul meg, vagy a már megkezdett utat ilyen okok miatt kell megszakítani.

Ha utazni készülsz, mindenképp köss utasbiztosítást! Hasonlítsd össze oldalunkon a biztosítótársaságok ajánlatait, majd indítsd el a szerződéskötési folyamatot online, mindössze néhány kattintással!

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Ajánlott hitelek

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM: 10,39% - 11,73%

Futamidő: 12 - 96 hó

Hitelösszeg: 300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Provident Start kölcsön

THM: 13,2%

Futamidő: 19 hét

Hitelösszeg: 100.000 Ft - 300.000 Ft

Promóció

Extra Plus Személyi Kölcsön

THM: 10,6% - 14,0%

Futamidő: 12 - 84 hó

Hitelösszeg: 500.000 - 10.000.000 Ft

Promóció

Legfrissebb pénzügyi cikkek

Érdekes és fontos hírek a pénzügyek világából.

2025-04-24

Mi az az IBAN számlaszám, és hogyan találod meg a sajátodat?

Az IBAN számlaszám megkönnyíti a nemzetközi utalásokat, és biztosítja a pénz gyors és pontos célba érését. Cikkünk segít megérteni, mi...

Tovább olvasom
2025-04-24

Nyugdíjasok lakástámogatása: Milyen lehetőségek vannak 2025-ben?

2025-ben is több lakástámogatási lehetőség áll a nyugdíjasok rendelkezésére, akár vásárlásról, felújításról vagy akadálymentesítésről van szó. A cikk részletesen bemutatja,...

Tovább olvasom
2025-04-24

Bankkártyahasználat külföldön: Ezek a legalapvetőbb tudnivalók

A bankkártyás fizetés külföldön kényelmes és biztonságos, de fontos előre felkészülni az árfolyamokra, díjakra és kockázatokra. Cikkünkben elmondjuk, mire figyelj.

Tovább olvasom
2025-04-24

Áruhitel vagy személyi kölcsön: Melyik a jobb választás vásárláskor?

Vásárlás előtt gyakran felmerül a kérdés: áruhitel vagy személyi kölcsön? Ebben a cikkben részletesen összehasonlítjuk a két lehetőséget, hogy segítsünk...

Tovább olvasom
2025-04-23

Biztonságos online fizetés: Tippek és trükkök

Az online fizetés kényelmes, de megfelelő óvintézkedések nélkül kockázatokat rejt. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan vásárolhatsz biztonságosan az interneten, és milyen módszerekkel...

Tovább olvasom
2025-04-23

Autólízing – minden, amit tudni érdemes róla

Az autólízing rugalmas és költséghatékony alternatívát kínál az autóvásárlásra. Ismerd meg a különböző típusokat, előnyöket és jövőbeli irányokat.

Tovább olvasom
2025-04-23

Új korszak a lakossági állampapírok piacán, mit kínálnak az új konstrukciók?

2025 tavaszán új lakossági állampapírok jelentek meg hosszabb futamidőkkel és célzott konstrukciókkal. Megmutatjuk, kinek és mire érdemes választani őket.

Tovább olvasom
2025-04-22

A legjobb bankszámlák összehasonlítása 2025-ben – Találd meg a számodra legmegfelelőbbet!

2025-ben a bankszámlák kínálata sokszínűbb, mint valaha. Cikkünkben szakértőink ajánlásai alapján mutatjuk be a legjobb bankszámlákat, hogy megtaláld a számodra...

Tovább olvasom
Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával