Államilag támogatott programok és a hitelintézetek ajánlatai közül választhatnak azok, akik cégüket szeretnék kölcsönből működtetni, vagy fejleszteni. A vállalkozóknak nincs könnyű dolguk, sok mindentől függ mire és miként tudnak hitelt kapni, ugyanakkor több lehetőség is a rendelkezésükre áll ezen az úton.
A cégüket fejleszteni, bővíteni kívánó, vagy csak a működtetésben segítséget igénylő vállalkozóknak széles lehetőséget kínálnak az olyan állami programok, mint a Széchenyi hitel, vagy Növekedési Hitelprogram.
A Széchenyi hitel, teljes nevén Széchenyi Kártya Program több részből áll. Ebben az évben – reagálva a koronavírus-járvány okozta gazdasági nehézségekre – négy új konstrukció indult el. A Széchenyi munkahelymegtartó hitel, a kártya folyószámlahitel plusz, a likviditási hitel, és beruházási hitel plusz mind azt célozza, hogy segítsék a vállalkozásokat a megváltozott helyzetben. A hitelek feltételrendszerét is ennek az érdekében alakították ki.
Ott van még a vállalkozóknak a megújult Növekedési Hitelprogram, az NHP Hajrá, amely a mikro-, kis-, és középvállalkozások működésének, valamint beruházásainak finanszírozását igyekszik segíteni, szintúgy a jelenlegi gazdasági helyzethez igazodva. A nemrég életre hívott konstrukció úgy működik, hogy a bankok legfeljebb 2,5 százalékos kamatú hitelajánlatokkal élhetnek, és gyorsan, az esetek többségében két hét alatt el kell bírálniuk a vállalkozások kérelmeit. A programban igényelhető és felvehető összeg legalább egy millió, maximum 20 milliárd forint. A kölcsön futamideje is rugalmas, három és 20 év között mozoghat, a kamat viszont végig fix.
A bankok vállalkozói hitelei szintén megoldást jelenthetnek abban a helyzetben, amikor egy cég beindításához, vagy továbbfejlesztéséhez nincs elegendő saját tőke.
Vállalkozói hitelt rengetegféle céllal lehet igényelni. Többek között igényelhetünk kölcsönt a működési költségekre, alapanyag-, és készletvásárlásra, beruházásra, esetleg különböző pályázatokhoz. Más a helyzet, ha új a vállalkozásunk, és más, ha már egy régebb óta (legalább egy-két lezárt üzleti évvel rendelkező) cégről van szó. A célok meghatározása is nagyon fontos, és érdemes számolni azzal, hogy a vállalkozói hitelnél ugyanolyan fontos a körültekintő választás, mint a többi kölcsöntípusnál.