CIB bannerCIB bannerHirdetés

Milyen sorrendben érdemes az adósságokat törleszteni?

2022.04.08. Szerző: Mogyorós Kinga Utoljára módosítva: 2023. július 13. 21:45

Az adósságok törlesztése fontos, de nem mindegy, hogyan történik – a következőkben ehhez adunk néhány megfontolandó tanácsot.

Az adósságaid törlesztését nem csak megtenned, de megtervezned is kell, különösen akkor, ha problémákkal küzdesz. Fontos áttekinteni, hogy milyen következményekkel jár az egyes adósságok törlesztésének elmaradása, illetve azt, hogy ez hogyan kerülhető el, de a leginkább lényeges az, hogy összesítsd, kinek és mivel tartozol.

Költségvetést vezetni ebben az esetben is hasznos, hiszen kiderül belőle, hogy mire és mennyit költesz, hol folyik el feleslegesen a pénzed, és mennyit tudsz az adósságok törlesztésére fordítani. Fontos viszont tisztában lenni azzal, hogy a költségvetés vezetése nem old meg mindent, épp ellenkezőleg; azt például, hogy melyik adósságnak kell prioritást élveznie, nem tudod meg belőle.

A legfontosabb adósság: a biztosítéki tartozás

A biztosítéki tartozás visszafizetésére biztosítékot kért (és kapott) a bank, így például az ingatlanodat, vagyis a jelzáloghitelekről van szó. Ha ezeket nem fizeted, a hitelezőnek joga van elvenni tőled a tulajdonodat, amit mindenképp el kell kerülnöd, tehát ennek kell a törlesztési lista élén állnia.

A fedezetlen adósságok

Fedezetlen adósságoknak azokat a tartozásokat nevezzük, amelyek nem rendelkeznek biztosítékkal; ilyen például a személyi kölcsön, vagy a hitelkártya. Ezeket jóval nehezebb behajtani, ha nem fizetsz, és akár évekig is elhúzódhat az ezzel kapcsolatos ügyintézés és pereskedés, ám jó, ha tudod, hogy előbb, vagy utóbb, de megoldják, hogy behajtsák az adósságot, ami ekkorra már sokkal magasabb is lesz.

Állíts fel egy fontossági sorrendet!

A fontossági sorrend nem csak az adósságok törlesztése során fontos, de a mindennapos pénzügyek terén is. Mindenkinek a magáé a legjobb, de, ha neked még nincs, érdemes az általunk felállított sorrendet követni, de legalábbis egy hasonlót összeállítani.

A legfontosabb a személyes szükségletek kifizetése, azaz a lakhatás, az élelmiszer, a ruházkodás és az esetleges orvosi számlák.

A lakás rezsije is fontos, hiszen nem csak fedél kell a fejed fölé, de élhetőnek is kell lennie. Ha viszont anyagi gondokkal küzdesz, figyelj arra, hogy legalább annyit befizess, amivel elkerülheted a közművek kikapcsolását.

Ha az autó fontos a megélhetésed szempontjából, akkor ennek a költségeit – például a biztosítást – is fizesd ki, hiszen ellenkező esetben nem lesz bevételed. Ha viszont csak kényelmi célokat szolgál, szabadulj meg tőle, és az árát fordítsd az adósságaid törlesztésére!

Minden olyan tartozást, illetve „fizetnivalót” egyenlíts ki, amelynek nemfizetése komoly következményekkel járhat; ilyenek lehetnek az adótartozások, vagy épp a tartásdíj.

Ezek után a diákhitelt kell kifizetni, feltéve, hogy van ilyened.

A következő a fedezetlen hitelek kérdése – mármint a lakáshitelt leszámítva. Ezek hátrébb sorolhatóak, tehát, ha nagy a baj, ezek lehetnek azok, amelyeket félretolhatsz, hiszen a behajtásuk viszonylag nehézkes és hosszadalmas. Persze ez nem jelenti azt, hogy el is felejtheted őket, épp ellenkezőleg: később komoly problémákat okozhatnak még.

Ha egy adósságod kapcsán már bírósági szakaszba jutott az ügy, és ítélet is született, akkor ezt az adósságot azonnal helyezd a prioritási lista élére!

Viszont soha ne dőlj be a behajtással foglalkozó szakembereknek, hiszen nekik az a dolguk, hogy valahogy visszaszerezzék az ügyfeleik pénzét, és ezért bármilyen cselt is bevethetnek! Mindig nézz utána, hogy az adott adósság milyen szakaszban van, mik lehetnek a következmények, és csakis ez alapján dönts!

Ha viszont az adósságok törlesztése egyszerűen nem megoldható, akkor két lehetőséged van: az életed átalakítása, azaz másodállás vállalása, kisebb ingatlanba költözés, stb., de érdemes lehet elgondolkodnod a hitelkiváltáson is.

A hitelkiváltás előnye

A hitelkiváltó hitel segítségével összevonhatod a hiteleidet, és ha megfelelő konstrukciót választasz, akkor még a havi kiadásaid is csökkenhetnek; ez nem ritkán több, mint 50%-os csökkenést jelent! Hitelkiváltó hitel lehet akár egy személyi kölcsön is, de jobban megéri, ha jelzálog alapút választasz. Ha van lehetőséged ingatlant bevonni az ügyletbe, azt javasoljuk, hogy dönts emellett, mert a kamatozása lényegesen kedvezőbb, mint a személyi kölcsönöké.

Ha hitelkiváltó hitelre lenne szükséged az adósságok rendezéséhez, hasonlítsd össze oldalunkon a bankok legjobb ajánlatait, majd indítsd el az igénylést online!

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

CIB bannerCIB bannerHirdetés

Ajánlott hitelek

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM: 10,39% - 11,73%

Futamidő: 12 - 96 hó

Hitelösszeg: 300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

eHitel Expressz

THM: 12,87%

Futamidő: 6 hó

Hitelösszeg: 450.000 Ft

Promóció

Provident Start kölcsön

THM: 13,2%

Futamidő: 19 hét

Hitelösszeg: 100.000 Ft - 300.000 Ft

Promóció

Legfrissebb pénzügyi cikkek

Érdekes és fontos hírek a pénzügyek világából.

2025-05-18

Gránit Netbank – Funkciók, előnyök és belépési útmutató

A Gránit Netbank egy biztonságos, modern és könnyen kezelhető online banki felület, amely lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy bárhonnan...

Tovább olvasom
2025-05-18

Gépjármű biztosítás 2025-ben: árak, tippek és kötelező tudnivalók

2025-ben a gépjármű biztosítások piaca jelentős változásokon ment keresztül. Cikkünkből megtudhatod, hogyan alakulnak az árak, mire kell figyelni a kötelező...

Tovább olvasom
2025-05-18

SimplePay használata webáruházban – Előnyök és hátrányok

A SimplePay egyre népszerűbb online fizetési megoldás a magyar webáruházak körében. Cikkünkben bemutatjuk, milyen előnyökkel jár az integráció, mire kell...

Tovább olvasom
2025-05-17

Nyugdíjas bankszámlák: melyik bank ad kedvezményt a 65+ korosztálynak?

A nyugdíjasoknak szóló bankszámlák kedvező díjakkal, alacsony számlavezetési költségekkel és célzott szolgáltatásokkal érhetők el. Cikkünk segít eligazodni a 65 év...

Tovább olvasom
2025-05-17

Inflációkövető állampapír vagy banki megtakarítás? – Így dönts okosan

Inflációkövető állampapír vagy hagyományos banki megtakarítás? Cikkünk bemutatja a két lehetőség közötti fő különbségeket, előnyöket, hátrányokat, és segít eldönteni, melyik...

Tovább olvasom
2025-05-17

Táppénz kalkulátor – Számold ki, mennyi jár 2025-ben

A táppénz összege több tényezőtől függ, például a jövedelemtől, a biztosítási időtől és a betegállomány típusától. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan működik...

Tovább olvasom
2025-05-16

Tippek, hogyan kerüld el a rejtett költségeket a bankszámláknál

A bankszámlák használata gyakran együtt jár különféle díjakkal és rejtett költségekkel, amelyek könnyedén meglepetést okozhatnak. Cikkünkben gyakorlati tippeket adunk arra,...

Tovább olvasom
2025-05-16

Így lehet hatékonyan használni az egészségpénztárt

Az egészségpénztárak segítségével nemcsak az egészségünket óvhatjuk, hanem jelentős adómegtakarítást is elérhetünk. Tudatos használat mellett évente akár százezreket is spórolhatunk,...

Tovább olvasom
Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával