Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Hitelfelvétel kisokos: mit jelent a JTM mutató?

2022.09.27. Szerző: Banknavigator Utoljára módosítva: 2023. július 14. 12:51

A JTM mutatóról mindenkinek tudnia kell, aki hitelt készül igényelni – ha Te is ebben a helyzetben vagy, érdemes tovább olvasnod!

A JTM mutató – vagyis a jövedelemarányos törlesztőrészlet-mutató, más néven adósságfék-szabályozás – a banki hitelbírálat fontos része, ami jelentősen befolyásolja, hogy mennyi hitelt igényelhetsz, ugyanis ez mutatja meg, hogy a jövedelmed mekkora része fordítható hiteltörlesztésre.

A JTM mutató mértékét a Magyar Nemzeti Bank határozza meg, és a célja az igénylők túlzott eladósodástól való védelme. A megállapítása során figyelembe kell venni minden meglévő tartozást, vagyis az összes törlesztőrészlet összeadódik az igényelni kívánt törlesztőrészlettel, majd ezt kell összevetni az igénylő és az esetleges társigénylők összjövedelmével.

Ha az igénylő, vagy igénylők jövedelme nettó 600 ezer forint alatti, akkor 5 évnél rövidebb kamatperiódusú jelzáloghitel esetén a jövedelem 25%-áig, 5 évet elérő, de 10 évnél rövidebb kamatperiódus esetén a jövedelem 35%-áig, a legalább 10 évig, vagy a futamidő végéig fix kamatozás esetén pedig a jövedelem 50%-áig terhelhető a jövedelem törlesztőrészletekkel.

Fontos, hogy a személyi kölcsönök és a Babaváró hitel esetében végig fix a kamatozás, tehát ezen hitelkonstrukciók esetében nettó 600 ezer forint alatti jövedelemnél 50% a felső határ, felette pedig 60%.

Mit tehetsz, ha a JTM mutató miatt nem jutsz a kívánt összeghez?

Kérdés először is, hogy egyedül, vagy társigénylővel vágsz-e bele a hitelfelvételi folyamatba. Ha egyedül, és kevésnek bizonyul a jövedelmed, akkor érdemes egy rokont, vagy közeli barátot megkérni, hogy segítsen be a hitelfelvételbe, viszont azt nem szabad elfelejtened, hogy így ő a jövedelmével felel a te hiteledért, azaz nem szabad őt cserben hagynod, hiszen, ha Te nem fizetsz időben, az összeget tőle fogja követelni a bank, ha pedig felmondják a hitelszerződésedet, ő is ugyanakkora problémákkal kell, hogy szembesüljön, mint Te magad.

Ha erre nincs lehetőséged, akkor a futamidő meghosszabbítása lehet egy másik lehetőség, hiszen ezzel az induló havi törlesztőrészleteid is csökkennek, azaz van esély arra, hogy a JTM mutató alapján megkaphasd a hitelt. Ekkor viszont számításba kell venned, hogy összességében többet kell majd visszafizetned, hiszen tovább veszed igénybe a bank pénzét, ami után a kamatot meg kell fizetned.

Ha viszont már a maximumon áll a futamidő, és nincs lehetőség tovább kitolni, akkor van egy rossz hírünk: az adott jövedelemszinten az igényelt összeget semmiképp sem kaphatod meg. Érdemes azonban tudnod, hogy nem minden bank ad hitelt a törvény által megszabott, maximális futamidőre – személyi kölcsönnél találhatsz 9 éves futamidőt is, míg a jelzáloghiteleknél a 30 év a maximum –, vagyis lehet, hogy érdemes más bankok ajánlatait is meghallgatnod.

Az sem mindegy, hogy hol igényelsz!

A JTM mutató – mint fentebb írtuk – a Magyar Nemzeti Bank által meghatározott, ám csak a maximumértékeket jelöli ki, a minimumot nem, azaz a bankok saját hatáskörben eltérhetnek tőle. Márpedig a tapasztalataink alapján minden bank a JTM mutatónál szigorúbban számolja ki a maximálisan folyósítható összeget, azaz a gyakorlatban az 50%-os JTM mutató helyett inkább 40, vagy 30% a határ. Nem minden bank ennyire szigorú, ám azt, hogy hol húzzák meg ezt a bizonyos határt, sosem közlik előre, ezért sajnos rengeteg időt lehet elvesztegetni a különböző pénzintézeteknél, mire sikerül megtalálni a megfelelő hitelkonstrukciót.

Éppen ezért is lényeges, hogy már a hitelcél és a kívánt hitelösszeg meghatározásakor tudjuk, mit is takar a JTM mutató, és ennek megfelelően keressünk bankot. Ha ugyanis lakáshitelről van szó, akkor legrosszabb esetben az adásvétel is meghiúsulhat, ez pedig fölösleges plusz köröket és bosszúságot okoz, jelentősen megnövelheti az ügyintézés idejét, ráadásul akár anyagi veszteséghez is vezethet, amit jobb elkerülni.

Amennyiben hitelfelvételre készülsz, nézd át oldalunkon a bankok legjobb ajánlatait, válassz közülük a JTM mutató figyelembevételével, majd indítsd el az igénylési folyamatot online, mindössze néhány kattintással!

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Ajánlott hitelek

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM: 11,28% - 12,86%

Futamidő: 12 - 96 hó

Hitelösszeg: 300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Provident Start kölcsön

THM: 13,2%

Futamidő: 19 hét

Hitelösszeg: 100.000 Ft - 300.000 Ft

Promóció

Extra Plus Személyi Kölcsön

THM: 13,4% - 14,6%

Futamidő: 12 - 84 hó

Hitelösszeg: 500.000 - 10.000.000 Ft

Promóció

Legfrissebb pénzügyi cikkek

Érdekes és fontos hírek a pénzügyek világából.

Kamatadó-mentes számlák: Mit jelent ez a befektetők számára?
2025-01-27

Kamatadó-mentes számlák: Mit jelent ez a befektetők számára?

A kamatadó-mentes számlák fogalma egyre népszerűbb a befektetők körében, mert a megtakarítások és befektetések után fizetendő adó jelentős terhet jelenthet....

Tovább olvasom
Lakhatási támogatás fiataloknak: Mit kell tudni róla?
2025-01-24

Lakhatási támogatás fiataloknak: Mit kell tudni róla?

A fiatalok számára egyre nehezebb megfizethető lakhatáshoz jutni, legyen szó albérletről vagy saját lakás vásárlásáról. Éppen ezért a kormány támogatási...

Tovább olvasom
SZÉP-kártya változások: Plusz juttatások az egészséges életmódért
2025-01-23

SZÉP-kártya változások: Plusz juttatások az egészséges életmódért

A SZÉP-kártya felhasználási lehetőségei ismét bővülnek, ezúttal az egészséges életmódot elősegítő intézkedésekkel. A változtatások célja, hogy a munkavállalók több támogatást...

Tovább olvasom
Így lehet meggyorsítani egy hitelfelvételt
2025-01-20

Így lehet meggyorsítani egy hitelfelvételt

A hitelfelvétel egy pénzügyi döntés, amelyet alapos tervezés és előkészítés kell, hogy megelőzzön. Akár lakáshitelt, személyi kölcsönt, vállalkozói hitelt vagy...

Tovább olvasom
Fiatalok lakáshitele: Az 5%-os kamat előnyei és hátrányai
2025-01-16

Fiatalok lakáshitele: Az 5%-os kamat előnyei és hátrányai

A fiatalok számára az otthonteremtés egyik legnagyobb kihívása a megfelelő lakáshitel megtalálása. Az utóbbi időben felmerült az 5%-os kamatozású lakáshitel...

Tovább olvasom
A bankszámla közös használata: mit kell tudni róla, mik a veszélyei?
2025-01-15

A bankszámla közös használata: mit kell tudni róla, mik a veszélyei?

A közös bankszámlák népszerű pénzügyi megoldások, különösen házastársak, élettársak vagy üzleti partnerek körében. Ezek a számlák lehetőséget nyújtanak arra, hogy...

Tovább olvasom
Mostantól barkácsüzletben is lehet Szép Kártyával fizetni
2025-01-13

Mostantól barkácsüzletben is lehet Szép Kártyával fizetni

A Széchenyi Pihenőkártya (SZÉP Kártya) felhasználási lehetőségeinek bővítése révén mostantól barkács üzletekben is fizethetünk vele, ami jelentős előrelépést jelent a...

Tovább olvasom
Személyi kölcsönök piacának áttekintése 2025 januárjában
2025-01-10

Személyi kölcsönök piacának áttekintése 2025 januárjában

A személyi kölcsönök piaca az utóbbi években dinamikus változásokon ment keresztül, amelyeket a gazdasági környezet, a szabályozások, valamint a technológiai...

Tovább olvasom
Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával