Ingatlanvásárlás lakástámogatásból – hány év múlva adhatjuk el?
Az ingatlanvásárlás lakástámogatásból ügylet egy sor követelményt ír elő, amiket bizony meg kell oldanunk ahhoz, hogy gondtalanul sétálhassunk tovább az élet ösvényén.
Egy saját otthon megszerzése mindenki életében hatalmas mérföldkő, olyan esemény, amire előzetesen valószínűleg hónapokon, éveken keresztül napestig készült, tervezett és kalkulált az illető. Legtöbben csupán hitel igénybevételével tudjuk meglépni, viszont ebben az esetben nem árt, ha kiemelt figyelmet fordítunk az apróbetűs záradék minden karakterére, mert az ingatlanvásárlás lakástámogatásból ügylet egy sor követelményt ír elő, amiket bizony meg kell oldanunk ahhoz, hogy gondtalanul sétálhassunk tovább az élet ösvényén. Az egyik ilyen szignifikáns kitétel, hogy a megszerzett kéglit bizony nem adhatjuk el bármikor kedvünk szerint. Hogy is van ez? Járjunk utána!
Ingatlanvásárlás lakástámogatásból – mire kell figyelnem?
Sarkalatos kitétel a már korábban említett évekre korlátozó eladási tilalom az objektum kapcsán, mert nem látunk a jövőbe, lehetetlen megjósolni, hogy vajon évek múlva is a jelenlegi álmunk megélése lesz-e az első számú prioritásunk, hát még azt előre jelezni, hogy ezt a szóbanforgó kuckóhoz szeretnénk-e majd kötni. Viszont nemes egyszerűséggel „ez van”, így amennyiben egy ingatlanvásárlás lakástámogatásból projekt előtt állunk, vértezzük fel magunkat némi jövőlátó kvalitással, nézzük végig, hogy milyen típusú lakáscélú támogatások érhetőek el 2021-től, és ezek milyen szabályokat rónak ránk a jövőbeni értékesíthetőségre vonatkozóan.
- CSOK támogatás – Családi Otthonteremtési Kedvezmény + CSOK hitel
Ez az a vissza nem térítendő állami támogatás, amelynek esetében nagyon át kell gondolnunk, hogy mit is akarunk, ugyanis a konstrukciót kizárólag gyermeket vállaló fiatal házaspárok vehetik igénybe lakáscélra, ahol legalább a pár egyik tagja még nem töltötte be a 40. életévét, és a megszerzett ingatlan elidegenítése és terhelése 10 évig tilos, sőt ugyanezzel a periódussal jelzálogjog bejegyzése sem lehetséges a lakóépületre. Ellenkező esetben a támogatás mértéke büntetőkamattal növelten visszafizetendő. A támogatás mellé bizonyos feltételekkel CSOK hitel is igényelhető fix 3 százalékos hitelkamattal, hasonlóan szigorú megszorításokkal.
- Áfa-csökkentés – 5 százalékos áfa
Szintén vissza nem térítendő támogatás, amelynek keretében újépítésű lakás vásárlásakor az áfa mértéke 27 százalék helyett 5 százalékra mérséklődik, kizárólag akkor, ha a vételár összegét 2020. december 31. után egyenlítették ki. Csak a lakóingatlan alapterületére vonatkozóan van némi megkötés – lakásnál 150, háznál pedig 300 négyzetméter a limit. Egyéb korlátozás nem ismert sem az elidegenítés, sem egy utólagos áfa-visszafizetési kötelezettség tekintetében.
- Áfa-visszaigénylés CSOK támogatás esetén
Kizárólag a CSOK vissza nem térítendő állami támogatással kombinálva igénybe vehető kedvezmény, amellyel az 5 százalékos áfa-tartalom is visszaigényelhető újépítésű lakás vásárlása esetén, viszont az erőteljes, már említett megszorítások itt is hatályosak.
- Illetékmentesség
Szintén pusztán CSOK támogatással együtt releváns, ezáltal a vagyonszerzési illeték (4%) megfizetése alól is mentesülnek a jogosultak, a fenti súlyos korlátozás érvényben van.
Ha nem szeretjük a kellemetlen meglepetéseket, ajánlatos egy felelősségteljes, megfontolt döntésre alapozva belevágni az ingatlanvásárlás lakástámogatásból programba.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.