Lakásvásárlás lépésről lépésre – Útmutató első vásárlóknak

2025.07.14. Szerző: Szabó Lilla Utoljára módosítva: 2025. július 14. 14:25

Első lakás vásárlása előtt állsz, és elveszettnek érzed magad a folyamatban? Ne aggódj! Ez az útmutató lépésről lépésre végigvezet a lakásvásárlás minden fázisán, a felkészüléstől a hitelfelvételen át a jogi teendőkig és a beköltözésig. Segítünk eligazodni, hogy álmaid otthonát magabiztosan és stresszmentesen tudd megvásárolni.

Első lakásod megvásárlása hatalmas mérföldkő az életedben. Izgalmas, örömteli pillanat, ugyanakkor járhat némi bizonytalansággal és stresszel is, különösen, ha még sosem csináltad. Rengeteg információ zúdulhat rád: hitelek, CSOK, ügyvédek, tulajdoni lap, energetikai tanúsítvány... Könnyen elveszhetsz a részletekben.

Ne aggódj! Azért vagyunk itt, hogy lépésről lépésre végigvezessünk a teljes folyamaton. Ez az útmutató kifejezetten neked szól, aki most vág bele életed első ingatlanvásárlásába. Szakértői szemmel nézve, de közérthető nyelven magyarázzuk el a fontosabb tudnivalókat, a felkészüléstől egészen addig a pillanatig, amíg a kulcs a kezedbe kerül.

Vágjunk bele!

Készülj Fel Alaposan: Az Első Lépések

Mielőtt belevetnéd magad az ingatlanhirdetések világába, elengedhetetlen, hogy megteremtsd a vásárlás alapjait. Ez a szakasz legalább olyan fontos, mint maga a keresés.

Költségvetés Felállítása: Mennyit Engedhetsz Meg Magadnak Valójában?

Ez az első és legfontosabb lépés. Nem elég csak az ingatlan vételárával számolni! Számos egyéb költség merül fel, amelyek jelentősen megterhelhetik a pénztárcádat. Gondolj rájuk előre:

  • Vételár: Ez a lakás ára, de ne feledd, gyakran van tere az alku, főleg a használt lakásoknál.
  • Saját erő: Ha hitelt is igénybe veszel, szükséged lesz bizonyos százalékú önerőre. Ez általában a vételár 10-20%-a, de bankonként és hiteltípustól függően változhat.
  • Hitelköltségek: Ide tartozik a hitelbírálati díj, értékbecslési díj, folyósítási jutalék, közjegyzői díj a hitelszerződéshez.
  • Ügyvédi munkadíj: Az adásvételi szerződés elkészítése és ellenjegyzése kötelező. A díj általában a vételár bizonyos százaléka (pl. 0,5-1,5%), de lehet fix összeg is.
  • Vagyonszerzési illeték: Ingatlanvásárlás után államnak fizetendő adó. Alapesetben a forgalmi érték 4%-a, de első lakásvásárlók bizonyos kedvezményekre (pl. részletfizetés, vagy fiataloknál részleges/teljes mentesség) lehetnek jogosultak, érdemes ennek utánanézni a NAV oldalán.
  • Földhivatali ügyintézési díj: A tulajdonjog bejegyzésének díja.
  • Energetikai tanúsítvány díja: Az eladónak kell ezt rendelkezésre bocsátania, de a díjat (pár tízezer forint) sokszor a vevő fizeti.
  • Biztosítás: A bank kötelezően előírhat lakásbiztosítást a hitel futamidejére.
  • Beköltözéssel kapcsolatos költségek: Festés, felújítás (ha szükséges), bútorok, költöztetés, közművek átírásának esetleges díjai, kauciók (ha nem volt bekötve valami).

Egy részletes pénzügyi terv készítése segít elkerülni a váratlan kiadásokat és pontosan látni, mire lesz szükséged.

Szükségletek és Elvárások Tisztázása: Mi az, Ami Tényleg Fontos?

Álmodozni jó, de most legyél realista! Ülj le magaddal vagy a partnereddel, és gondoljátok át, mire van szükségetek. Ne csak a jelenre gondolj, hanem a jövőre is (családalapítás, otthoni munkavégzés, stb.).

  • Elhelyezkedés: Hol szeretnél élni? Milyen a környék közbiztonsága? Milyen a tömegközlekedés vagy az autós megközelíthetőség? Van óvoda, iskola, bolt, orvosi rendelő a közelben? Zajos az utca?
  • Méret és Elrendezés: Hány szoba kell? Van elég tárolóhely? Fontos a külön konyha vagy elég amerikai konyhás? Van erkély, loggia vagy kert?
  • Ingatlan Típusa: Panellakás, téglalakás, családi ház, sorház? Mindegyiknek megvannak az előnyei és hátrányai (pl. panel alacsonyabb rezsi, de lehetnek zajosabbak; tégla drágább lehet, de jobban alakítható; ház nagyobb szabadság, de több karbantartás).
  • Állapot: Felújítandó, jó állapotú vagy új építésű? Egy felújítandó olcsóbb lehet a vételárban, de a felújítás költsége könnyen meghaladhatja a különbséget. Egy új építésű drágább, de minimális ráfordítást igényel a beköltözés után.
  • Egyéb szempontok: Van lift az épületben? Hányadik emelet? Van garázs vagy parkolóhely? Milyen a kilátás?

Készíts egy listát a „kötelező” és a „jó lenne, ha lenne” szempontokról. Ez segít szűkíteni a kört a keresés során.

Ingatlanpiaci Ismerkedés: Árak és Trendek

Nézz körül a piacon, még mielőtt aktívan keresnél. Böngéssz ingatlanportálokat a kiválasztott környékeken, figyeld az árakat. Ez segít reális képet kapni arról, hogy a költségvetéseddel és az igényeiddel milyen ingatlanok jönnek szóba. Az árak jelentősen eltérhetnek akár egy kerületen vagy településen belül is, sőt, utcáról utcára is.

A Tökéletes Otthon Megtalálása: Keresés és Kiválasztás

Ha tudod, mit keresel és mennyi pénzed van rá, jöhet a legizgalmasabb rész: a keresés!

Hol Keress Ingatlant?

Több csatornát is érdemes használnod:

  • Online Ingatlanportálok: A legnépszerűbb és legszélesebb kínálattal rendelkező felületek (pl. ingatlan.com, jofogas.hu/ingatlan, otthonterkep.hu). Állíts be értesítéseket a szempontjaid alapján, hogy ne maradj le az újonnan feltöltött hirdetésekről.
  • Ingatlanügynökségek: Sok ingatlan kizárólag ügynökségen keresztül érhető el. Jó ügynök segíthet a keresésben, a tárgyalásban, sőt, a jogi és hitelügyintézésben is. Azonban légy körültekintő a választásnál, és tisztázd előre, ki fizeti a jutalékot (általában az eladó).
  • Személyes kapcsolatok: Mondd el ismerőseidnek, barátaidnak, családodnak, hogy lakást keresel. Sok lakás „szóbeszéd” útján talál gazdára.
  • Helyi források: Nézz szét az adott környéken, lehet, hogy ki van téve eladó tábla.

Lakásnézés Tippek: Mire Figyelj Oda?

Ne engedd, hogy az első benyomás elvakítson! Menj el több lakást megnézni, akár többször is ugyanazt. Írj listát a kérdéseidről és a megnézendő dolgokról.

  • Ne csak nézz, érezz is! Milyen a hangulat? Van természetes fény? Milyen a zajszint (nappal és este is érdemes lehet visszamenni)?
  • Vizsgáld meg alaposan a műszaki állapotot:
    • Nézd meg a falakat, nincs-e vizesedés, penész.
    • Ellenőrizd az ablakokat és ajtókat, zárnak-e jól, szigetelnek-e.
    • Próbáld ki a csapokat, a WC-t, a zuhanyt. Milyen a víznyomás?
    • Nézd meg a fűtési rendszert (kazán, radiátorok). Mikor volt utoljára karbantartva?
    • Kérdezz rá a villanyvezetékek és a vízcsövek állapotára. Mikor volt utoljára cserélve?
  • Nézd meg a tárolókat: Van pince, padlás, kamra? Milyen az állapota?
  • Figyelj a közös képviseletre (társasház esetén): Milyen a ház anyagi helyzete? Van-e felújítási alap? Mik a tervek a jövőre nézve (pl. szigetelés, liftcsere)?
  • Kérdezz rá a rezsire: Kérd el a korábbi számlákat, hogy képet kapj a várható költségekről.
  • Beszélgess a szomszédokkal (ha van rá lehetőséged): Ők sokat tudhatnak a házról, a lakókról, a környékről.
  • Ne félj kérdezni az eladótól vagy az ügynöktől! Mindenre kérdezz rá, ami eszedbe jut.

A Részletek Ellenőrzése: Jog és Műszaki Állapot

Megtaláltad álmaid lakását? Szuper! Most jön a legfontosabb, de sokak által elhanyagolt lépés: a jogi és műszaki ellenőrzés.

Tulajdoni Lap Ellenőrzése: A Legfontosabb Dokumentum

Ezt a dokumentumot mindenképp be kell szerezni és alaposan átvizsgálni, még azelőtt, hogy komolyabban elköteleződnél (pl. foglalót adnál). Ügyfélkapun keresztül néhány ezer forintért online is lekérheted. Mire figyelj?

  • Ki a tulajdonos(ok)? Egyezik-e a hirdetésben szereplő személlyel? Hány tulajdonosa van az ingatlannak? Ha több, mindenkinek alá kell írnia az adásvételi szerződést.
  • Van-e teher az ingatlanon? Jelzálogjog (hitel), végrehajtási jog, elidegenítési és terhelési tilalom, szolgalmi jog (pl. átjárási jog), haszonélvezeti jog, jelzálog-bejegyzési kérelem stb. Ezek mind korlátozhatják a tulajdonjogodat vagy plusz kötelezettségeket jelenthetnek. Egy tehermentes ingatlannál nincs ilyen bejegyzés. Ha van, tisztázni kell, hogyan kerül le a teher az eladáskor (pl. banki átutalással a hitel kiegyenlítése).
  • Perindítás ténye: Nincs-e per alatt az ingatlan?
  • Területnagyság: Egyezik-e a hirdetésben szereplő adattal?
  • Fekvés, helyrajzi szám: Egyeznek-e az adatok?

Ha bármilyen neked gyanús vagy nem érthető dolog van a tulajdoni lapon, azonnal kérj magyarázatot az eladótól vagy az ügyvédedtől!

Műszaki Állapot Felmérése Szakemberrel (Opcionális, de Ajánlott)

Ha nem értesz a házak műszaki dolgaihoz, de gyanús valami, vagy egyszerűen csak biztosra akarsz menni, fogadj fel egy építész vagy ingatlanszakértőt, aki átvizsgálja a lakást. Kisebb kiadás most, de megmenthet komoly, sok milliós kiadásoktól később (pl. rejtett vizesedés, statikai problémák).

Energetikai Tanúsítvány (e-hiteles)

Az eladó köteles átadni neked az energetikai tanúsítványt legkésőbb a szerződés aláírásakor. Ez mutatja meg az ingatlan energiahatékonysági besorolását (A+-tól J-ig). Bár nem tiltja a vásárlást, ha rossz a besorolás, segít képet kapni a várható fűtési költségekről és az esetleges jövőbeli felújítási igényekről.

Finanszírozás Biztosítása: Hitel, Támogatások és Saját Erő

A legtöbb első lakásvásárló hitelt is igénybe vesz. Ez egy külön, összetett téma, de íme a legfontosabb lépések:

Banki Tájékozódás és Hitelkérelem

Ne csak egy bankba menj be! Keress fel többet, hasonlítsd össze az ajánlataikat:

  • Kamatszint (THM – Teljes Hiteldíj Mutató a legfontosabb!)
  • Folyósítási és egyéb díjak
  • Saját erő követelmény
  • Futamidő
  • Rugalmasság (pl. előtörlesztés lehetősége, díja)

Gyakran érdemes hitelszakértő segítségét kérni, aki több bank ajánlatát is ismeri, és segít megtalálni a számodra legkedvezőbbet. Készülj fel rá, hogy a bank ellenőrizni fogja a hitelképességedet (jövedelem, munkahely stabilitása, KHR-adataid – ha voltál adós, szerepelsz-e a listán). A hiteligénylés és -bírálat hetekig is eltarthat, így érdemes időben elkezdeni.

Állami Támogatások (CSOK, Babaváró Hitel, Zöld Hitel, stb.)

Első lakásvásárlóként számos állami támogatásra lehetsz jogosult, különösen ha családot tervezel vagy már van gyereked. A Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) és a Babaváró hitel (utóbbi szabad felhasználású, de lakáscélra is fordítható) jelentős segítséget jelenthet. Tájékozódj naprakészen a mindenkori feltételekről, mert ezek gyakran változnak! A bankok és a hitelszakértők ebben is tudnak segíteni.

Saját Erő Biztosítása

A banki hitelen felül szükséged lesz saját megtakarításra is az önerőhöz és a vásárlás egyéb költségeihez. Győződj meg róla, hogy rendelkezésedre áll a szükséges összeg a megfelelő időben.

Az Ügyvédi Folyamat: Szerződéskötés és Letét

Ha a finanszírozás eldőlt, jöhet a jogi rész. Ez a vásárlás legfontosabb, hivatalos szakasza.

Ügyvéd Választása

Az adásvételi szerződés elkészítését és ellenjegyzését kizárólag ügyvéd végezheti. Nagyon fontos, hogy olyan ügyvédet válassz, aki ingatlanszerződésekre specializálódott, és akiben megbízol. Kérj ajánlásokat, nézz utána a tapasztalatának. Az ügyvéd a te érdekeidet képviseli, ellenőrzi a tulajdoni lapot (még egyszer!), elkészíti a szerződést, és eljár a földhivatalnál.

Adásvételi Szerződés Elkészítése és Aláírása

Az ügyvéd által elkészített szerződést alaposan olvasd át, és ha van benne bármi, amit nem értesz, kérdezz rá! A szerződés tartalmazza:

  • A felek (eladó, vevő) adatait.
  • Az ingatlan pontos adatait (helyrajzi szám, cím, méret, helyiségek).
  • A vételárat és annak fizetési ütemezését (önerő, hitel, CSOK, stb.).
  • Az átadás-átvétel pontos vagy várható időpontját.
  • Az ingatlan birtokba adásának feltételeit (pl. kiköltözés, tehermentesség).
  • Az esetleges terheket (ha van) és azok rendezésének módját.
  • Az ingó vagyonra vonatkozó megállapodásokat (pl. beépített bútorok maradnak).
  • A szavatossági és jótállási feltételeket (új építésű lakásnál).
  • A földhivatali bejegyzésre vonatkozó nyilatkozatokat.

A szerződést az eladó(k), a vevő(k) és az ügyvéd együttes jelenlétében, ellenjegyzéssel írják alá.

Vételár Kifizetése és Ügyvédi Letét

Az adásvételi szerződés tartalmazza a fizetési határidőket. Az önerőt és a hitel összegét általában az ügyvédi letéti számlára utalják. Az ügyvéd a pénzt addig tartja magánál, amíg a tulajdonjogod bejegyzésre nem kerül a földhivatalnál, vagy legalábbis az eladó hozzájárulása meg nem történik a bejegyzéshez, és a terhek levétele (ha volt) megtörténik. Ez a letéti rendszer mindkét felet védi. Csak ezután utalja át az ügyvéd a vételárat az eladónak. Soha ne utalj nagy összeget közvetlenül az eladó számlájára az ügyvéd tudta és jóváhagyása nélkül!

Az Utolsó Lépések: Átadás, Regisztráció és Beköltözés

Az adásvételi szerződés aláírása után a folyamat utolsó, de még mindig fontos szakaszához érkezünk.

Ingatlan Átadása-Átvétele

Az adásvételi szerződésben rögzített időpontban kerül sor az ingatlan birtokba adására és átvételére. Ekkor az eladó(k) végleg elköltöznek, és te birtokba veszed az ingatlant. Ekkor készül el az átadás-átvételi jegyzőkönyv.

  • Átadás-átvételi jegyzőkönyv: Ez egy hivatalos dokumentum, amit mindkét fél aláír. Tartalmazza:
    • Az ingatlan pontos adatait.
    • A közműmérők (villany, gáz, víz, fűtés) állását az átadás pillanatában. Ez alapján történik majd a közművek átírása.
    • Az ingatlan állapotára vonatkozó megállapításokat (esetleges hibák, hiányosságok).
    • Az átadott kulcsok számát.
    • Egyéb megállapodásokat (pl. mi marad a lakásban).
  • Mérőóra állások rögzítése: Fényképezd le a mérőórákat a jegyzőkönyvvel együtt!
  • Ingatlan bejárása: Nézd át az ingatlant még egyszer. Minden ott van, amiben megállapodtatok? A megbeszélt állapotban van?
  • Kulcsok átvétele: Győződj meg róla, hogy minden kulcsot megkaptál.

Földhivatali Ügyintézés

Az adásvételi szerződés ellenjegyzése után az ügyvéd köteles azt benyújtani a Földhivatalhoz a tulajdonjog bejegyzése iránti kérelemmel együtt. Ekkor jegyzik be hivatalosan a te nevedet (mint tulajdonost) a tulajdoni lapra. Ez a folyamat több hetet is igénybe vehet. Az ügyvéd tájékoztatni fog a fejleményekről. Amint megtörtént a bejegyzés, te leszel az ingatlan hivatalos tulajdonosa.

Közművek Átírása

Az átadás-átvételi jegyzőkönyv alapján a közműszolgáltatóknál (villany, gáz, víz, távhő, szemétszállítás, internet, kábeltévé) át kell íratni a szerződéseket a nevedre. Ehhez szükség lesz a személyes adataidon kívül az ingatlan adataira, a mérőórák állására az átadáskor, és az adásvételi szerződésre (vagy az átadás-átvételi jegyzőkönyvre). Érdeklődj az adott szolgáltatónál a pontos eljárásról.

Adózás és Illeték

A Földhivatal a tulajdonjog bejegyzése után értesíti a NAV-ot (Nemzeti Adó- és Vámhivatal) a tulajdonosváltásról. A NAV ezután küldi meg neked a vagyonszerzési illetéket kiszabó határozatot. Ahogy említettük, első lakásvásárlóként lehetnek kedvezmények, ezekről a határozatban is tájékoztatnak, vagy előre érdemes tájékozódni a NAV honlapján. Az illetéket a határozatban megjelölt határidőig be kell fizetni. Emellett számolj az éves helyi adókkal (építményadó, telekadó) is, ha az önkormányzat kiveti azokat.

Beköltözés és Bejelentkezés

Ha minden hivatalos teendő megtörtént (vagy legalábbis elindult), jöhet a várva várt beköltözés! Ne felejtsd el bejelenteni az új lakcímedet a személyidőn keresztül (Ügyfélkapu vagy Okmányiroda).

Összefoglaló Tanács

Első lakásvásárlóként a legfontosabb, hogy ne siess, legyél alapos és ne félj segítséget kérni. Kérdezz meg mindent, amit nem értesz, ellenőrizz le minden dokumentumot (főleg a tulajdoni lapot!), és fogadj fel megbízható szakembereket (ügyvéd, esetleg hitelszakértő). Bár a folyamat bonyolultnak tűnhet, jól követhető lépésekből áll. Egy jó felkészüléssel és kellő körültekintéssel magabiztosan vezetheted végig a vásárlást, és hamarosan élvezheted az új otthonodat.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Provident ujProvident ujHirdetés

Ajánlott hitelek

Super Plus Személyi Kölcsön

THM: 10,6%

Futamidő: 12 - 84 hó

Hitelösszeg: 8.000.000 - 10.000.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön

THM: 10,39% - 11,73%

Futamidő: 12 - 96 hó

Hitelösszeg: 300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

eHitel Expressz

THM: 12,87%

Futamidő: 6 hó

Hitelösszeg: 450.000 Ft

Promóció

Legfrissebb pénzügyi cikkek

Érdekes és fontos hírek a pénzügyek világából.

2025-07-14

Mik a leggyorsabban igényelhető hiteltípusok 2025 júliusban?

Fedezd fel a leggyorsabban igényelhető hiteltípusokat 2025-ben, beleértve a gyorskölcsönöket, azonnali hiteleket, és a hitelkártyákat. Ismerd meg az előnyöket és...

Tovább olvasom
2025-07-14

Friss hírek az Otthon Start Programról: Teljes átalakulás és szeptemberi indulás!

Az Otthon Start Program 2025 szeptemberétől indul új feltételekkel: a 3%-os hitel gyermekteleneknek és egyedülállóknak is elérhető, a házvásárlási értékhatár...

Tovább olvasom
2025-07-14

Bankszámlák összehasonlítása: Melyik a legjobb választás 2025-ben?

A bankszámla kiválasztása nem könnyű feladat a folyamatosan változó pénzügyi piacon. Cikkünk segít eligazodni a 2025-ös banki kínálatban, összehasonlítva a...

Tovább olvasom
2025-07-14

Lakásvásárlás lépésről lépésre – Útmutató első vásárlóknak

Első lakás vásárlása előtt állsz, és elveszettnek érzed magad a folyamatban? Ne aggódj! Ez az útmutató lépésről lépésre végigvezet a...

Tovább olvasom
2025-07-14

Pénzügyi tervezés év végére – Hogyan zárd jól 2025-öt?

Az év vége ideális alkalom a pénzügyi áttekintésre és a jövő tervezésére. Ez a részletes cikk végigvezet a 2025-ös év...

Tovább olvasom
2025-07-14

Mit jelent a bonitásvizsgálat és hogyan készülj rá

Gondolkoztál már azon, hogy a bank, a lízingcég vagy akár a leendő bérbeadó milyen szempontok alapján dönt rólad, amikor pénzügyi...

Tovább olvasom
2025-07-14

Hogyan spórolj hatékonyan 2025-ben?

A hatékony spórolás 2025-ben több, mint egyszerű pénzmegtakarítás. Tudatos tervezés, stratégiai gondolkodás és a modern digitális eszközök használata elengedhetetlen. Ismerd...

Tovább olvasom
2025-07-13

Részvényvásárlás alapjai: Hogyan válj befektetővé?

Ez a részletes útmutató bevezet a részvényvásárlás alapjaiba, megmutatva, hogyan válhatsz befektetővé. Megismerheted a részvények definícióját és a befektetés motivációit,...

Tovább olvasom
Provident ujProvident ujHirdetés

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával